Mariupol’deki siviller dünya önderlerine seslendi: Bizi kurtarın

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Mariupol’deki siviller dünya önderlerine seslendi: Bizi kurtarın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 24 Şubat akşamı, Ukrayna’yı ‘askerden ve Neo- Nazilerden arındırma’ mazeretiyle başlatmış olduğu işgal teşebbüsü, bütün süratiyle devam ediyor.

Rus kuşatması altındaki Mariupol kentinde, Azovstal fabrikasında tahliye bekleyen sivillerin Azov Taburu tarafınca imgeleri paylaşıldı. Tahliye bekleyen siviller, dünya önderlerine seslenerek savaşı durdurmaları davetinde bulundu.

Rus ordusunun Ukrayna’ya yönelik atakları devam ederken, Rus kuşatması altındaki Ukrayna’nın Mariupol kentinde sivillerin tamamı çabucak hemen tahliye edilemedi. Azov Taburu, Mariupol’deki Azovstal fabrikasının sığınaklarında tahliye bekleyen Ukraynalı sivillere ilişkin imajları yayınladı. Manzaralarda, Ukraynalı siviller savaşın bir an evvel sona ermesi için dünya başkanlarına davette bulundu.

“RUSYA’NIN ÜLKEME KARŞI UYGULADIĞI AGRESİFLİĞİ DURDURUN”

Azovstal fabrikasının sığınağında kalan Ukraynalı bir bayan yaptığı açıklamada, kentin yok edildiğini vurgulayarak, “Mariupol vatandaşları ismine tüm dünyaya sesleniyorum. Biz kendi kentimizde, ülkemizde sakince yaşamak istiyoruz. Bombardımanlardan, hava akınlarından bıktık. Bizi neyden kurtarmaya çalışıyorlar. Neler olduğunu anlamıyorum. Lütfen Rusya’nın ülkeme karşı uyguladığı agresifliği durdurun. Ülkem yok ediliyor, kentin tamamı yok edildi. Bir tane hayatın devam ettiği nokta kalmadı her yeri bombaladılar” dedi.

”BU SAVAŞI DURDURUN”

Dünya ülkelerine yardım davetinde bulunan Ukraynalı bayan, “Burada kalan çocuklar daima ağlıyor, oyun oynamak istiyorlar. Bu savaşı durdurun. ABD Başkanı’na sesleniyorum. İngiltere’den, Japonya’dan, Fransa’dan, İsrail’den, Türkiye’den rica ediyorum. Lütfen bize yardım edin ve bizi özgürlüğe kavuşturun. Bizi bu şeyden kurtarın. Daha ne kadar yaşlılarla, çocuklarla, engellilerle dalga geçecekler. Yardım edin ve savaşı durdurun. Lütfen durdurun” diye konuştu.