Mehmet Okur, mesleğindeki başarıyı başantrenörlüğe de taşımak istiyor

tesbih

New member
Mehmet Okur, mesleğindeki başarıyı başantrenörlüğe de taşımak istiyor Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) şampiyonluk yaşayan tek Türk oyuncu Mehmet Okur, etkin mesleğindeki muvaffakiyetini başantrenörlüğe de taşımak istiyor.

Mehmet Okur, Türkiye’de başladığı profesyonel mesleğinde Oyak Renault, TOFAŞ ve Anadolu Efes’te oynadıktan daha sonra 2002’de NBA’in yolunu tuttu. Okur, dünya basketbolunun bir numaralı tertibinde 10 dönem boyunca Detroit Pistons (2002-2004), Utah Jazz (2004-2011) ve New Jersey Nets (2011-2012) gruplarının formasını giydi.

Detroit Pistons ile 2004’te NBA şampiyonluğu yaşayan Mehmet Okur, 2007’de ise öbür bir muvaffakiyete daha imza attı ve All-Star seçilen birinci Türk basketbolcu olarak tarihe geçti. Mesleğine biroldukça şampiyonluk ve muvaffakiyet sığdıran Okur, 2012 Kasım’da 33 yaşında profesyonel mesleğini noktaladı.

Okur, faal mesleğini noktaladıktan daha sonra 2016-2017 senelerında Phoenix Suns’ta oyuncu yetiştirme antrenörü olarak nazaranv aldı.

ABD’de hayatını sürdüren ve bir müddetdir A Ulusal Kadro’nun teknik grubunda nazaranv yapan Mehmet Okur, soruları yanıtladı.

Tecrübelerini ulusal oyuncularla paylaştığı için memnun olduğunu belirten Okur, “A Ulusal Ekip’te Orhun ağabeyden ve grubundan çok fazla şey öğreneceğimi düşünüyorum. Bu, benim için fazlaca düzgün bir ortam ve tertip. Tanıdığım ve yıllarce birlikte oynadığımız arkadaşlar da burada. Buradaki vazifemden edindiğim deneyimleri basketbol CV’me eklemek istiyorum. Gayem ve hayalim NBA’de yahut Avrupa’da bir kulüpte başantrenör olmak.” sözlerini kullandı.

“TURNUVA GRUBU OLMALIYIZ”

A Ulusal Basketbol Ekibi’nin uygun bir nesli bulunduğunu vurgulayan Mehmet Okur, turnuva grubu olmaları gerektiğini aktardı.

2001’de Avrupa ve 2010’da dünya ikinciliği elde eden ulusal grubun düzeyine gelebilmeleri için fazlaca çalışmaları gerektiğinin altını çizen 42 yaşındaki antrenör, “Mücadele etmemiz lazım. Turnuva grubu olma yolunda hazırlık maçının, Avrupa ve Dünya Şampiyonası’ndan hiç bir farkı olmamalı. O mantaliteyle gelmemiz gerekiyor. bu biçimde bir ekol yaratmamız gerekiyor. O adımları da attığımızı düşünüyorum. Turnuva ekibi olursak her insanın bizden çekineceğini düşünüyorum. Gençlere o aşıyı yaptığımız vakit ve her maçta o mantalite de gelince her şey daha farklı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“HEPSİ DÜZGÜN YOLDA İLERLİYOR”

Mehmet Okur, NBA’de forma giyen ulusal oyuncular Cedi Osman, Furkan Korkmaz, Alperen Şengün ve Ömer Faruk Yurtseven ile ilgili şu görüşleri paylaştı:

“Alperen, 19 yaşında bulunmasına karşın aldığı mühletleri en düzgün biçimde kullanıyor. İnanıyorum ki yakın devirde birinci 5 başlayacak ve dönemi da birinci 5 başlayarak bitirecek. Dakikası arttığı vakit sayı ve ribauntlarının da artacağına inanıyorum. Cedi, şu anda düzgün bir çıkış yakaladı. Kenardan gelmesine karşın olumlu bir performans sergiliyor. Furkan birinci 5 başladı, uygun performans sergilerken son birkaç maçı şut yüzdesi bakımından âlâ geçirmedi lakin sonuçta dakikalar alıyorlar ve en düzgün biçimde değerlendirmeye çalışıyorlar. Ömer şu anda bulunduğu tertipten ve durumdan dolayı fazlaca fazla müddet alamıyor ancak oyuna girdiği devirde fazlaca verimli oynuyor. Hepsi uygun yolda ilerliyor.”

Dönem başında Fenerbahçe Beko ile yollarını ayıran ve Utah Jazz’la anlaşarak NBA’deki birinci Türk yardımcı antrenör unvanının sahibi olan Fazilet Can hakkında ise Mehmet Okur, “Obradovic’le 7 sene geçirmesi ve ondan öğrendikleri epeyce bedelli. THY Avrupa Ligi şampiyonu olması ve her sene Dörtlü Final’de yer alması fazlaca büyük deneyim. Son senelerda Utah Jazz’ın Yaz Ligi’ne de gidiyordu. Düzgün kontakları da vardı. Benim için sürpriz olmadı. Hak ettiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.