Milyonların gözü bu görüşmede

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Milyonların gözü bu görüşmede Yaklaşık 8 milyon çalışanı direkt etkileyen minimum fiyat pazarlıklarına sona gelindi. Bugün (20 Aralık) üçüncü sefer toplanacak olan Minimum Fiyat Tespit Komitesi’nin 2023 yılı için uygulanacak minimum fiyata ait mutabakata varması bekleniyor. Dün bir TV kanalına yaptığı açıklamada bugünkü görüşmede uzlaşmaya varılmasını beklediğini söz eden Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Ümit ediyorum hem personellerimizin beklentilerini tıpkı vakitte patronlarımızın ödeyebileceği bir huduttaki bir beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz” dedi. Alım, şöyleki konuştu: “Yanında eleman çalıştıran esnafa da sordum, direkt doğruya çalışan çocuklara da sordum. Alışılmış çalışanların daha fazla beklentileri var. Esnaf da ‘Ödeyebileceğimiz bir şey yapın, iş yerimiz açık kalsın’ diyor. Türkiye’nin çalışanlarının rahat edebileceği rahat nefes alabileceği, enflasyonun baskısından kurtulmayı hissettikleri bir sayı olmasını ümit ediyorum.”

Beklenti ‘en az 8 bin TL’ bandına oturdu

İlk toplantısını 7 Aralık, ikinci toplantısını 14 Aralık’ta yapan kurulun personel temsilcisi Türk-İş, açlık sonu olan 7 bin 785 liranın üzerinde bir sayı talebiyle pazarlığa oturdu. patron bölümünü temsil eden TİSK taban fiyatta ellerini taşın altına koyacakları tarafında açıklama yapmıştı. Bakan Vedat Alım ise beklentilerin 8 bin TL bandında olduğunu söz etmişti.