Müzik tutkunu diş doktoru, stüdyosunda Elvis Presley müziklerini seslendiriyor

KesikÇayır

New member
Müzik tutkunu diş doktoru, stüdyosunda Elvis Presley müziklerini seslendiriyor İstanbul’da diş hekimliği yapan 45 yaşındaki Melih Şengül’ün müzik tutkusu, tesadüfen gittiği bir Elvis partisinde seslendirdiği Elvis müziklerinin ilgi çekmesi üzerine başladı.

MUAYENEHANESİNİN KARŞISINA STÜDYO KURDU

Birinci sahne tozunu yuttuğu bu partiden daha sonra mikrofonu tekrar elinden düşürmeyen Şengül, Elvis hayranlığıyla başlayan müzik serüvenine muayenehanesinin karşı dairesinde oluşturduğu stüdyoda devam ediyor.

BOŞ vakit içindeRINDA “ELVİS” OLUYOR

“Çocukluk hayalim” dediği ve ağır mesai harcadığı diş hekimliği mesleğinden arta kalan vakitte, müzisyen arkadaşlarıyla bir arada stüdyoya giren Şengül, Rock’n Roll’un Hükümdarı Elvis Presley’i, onun müziklerini seslendirerek doğum günü olan 8 Ocak’ta stüdyoda gerçekleştirdikleri performansla andı.

Dünyaca ünlü sanatkara hayranlığını anlatan Şengül, diş hekimliği doktorasını yaptığı periyotta tesadüfen bir Elvis partisinde, Elvis müzikleri dediğini, bunun hayli ilgi çektiğini, dinleyenlerin fazlaca beğendiğini belirtti.

“MÜZİK SERÜVENİM ELVİS SAYESİNDE BAŞLADI”

Sahnede olmanın keyif verdiğini lisana getiren Şengül, “Aslında o güne kadar, çocukluğumdan beri müziğe epeyce ilgi duyuyordum epey heves ediyordum. Sokak müzisyenlerine özeniyordum. Keşke onlar üzere çalabilsem, söyleyebilsem diye hevesleniyordum. Müziğe kabiliyetim olduğunun da epey farkında değildim. Ancak o partiden daha sonra hani ‘sahne tozu yutmak’ denir ya epeyce keyifli oldum. daha sonra bununla ilgili bir şeyler yapmak istedim ve aslında müzik serüvenim Elvis yardımıyla başladı.” diye konuştu.

“ELVİS’E BENZEMEYE ÇALIŞMADIM”

vakit içinde farklı kentlerden davetler almaya başlayan ve sahnede Elvis’i canlandıran Şengül, “Kesin olarak tabir etmem gerekirse sahiden Elvis’e benzemeye çalışmadım, onun üzere olmayı asla istemedim. Saçımı, başımı onun üzere yapma üzere bir derdim olmadı. Benim derdim daha hayli onun müziği. Beni etkiliyordu müzik söylemesi.” diyerek bu mevzuda farklı bir çizgide durduğunu lisana getirdi.

Tasarımı kendisine ilişkin olan Elvis kıyafetleriyle ilgili bilgi veren Şengül, “Bu kostümler de aslında teğe bir Elvis kostümü değil. Ben tasarladım, Türk motifleriyle işledim. Elvis’in her konserinde giydiği fazlaca farklı motifli kostümleri var. Ben de Türk motifleriyle biraz Osmanlı motiflerini kullanarak bir kostüm tasarladım. yıllar evvelce bir kaç konserde giydim. Elvis olmaya çalışmak değil benim gayem, onun müzikleriyle onun müzikte başardığı şeyleri biz de yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

“ELVİS, GENÇLERE DİNAMİZM VEREN BİRİ”

Şengül, “Kral” olarak isimlendirdiği Elvis Presley’dilk evvel, müziğin fazlaca da gençlere hitap etmediğini ve Elvis’in bunu değiştirdiğini belirterek, şöyleki devam etti:

“Beni epeyce motive eden bir şey Elvis ve müziği. Elvis ve müziğinin şöyleki bir değeri var aslında. Güya Elvis’tilk evvel epey fazla bir şey yokmuş tanınan müzik manasında. O, gençlere hitap eden, dinamizm veren biri. Onun bıraktığı tesir hala devam ediyor. Zira Elvis’tilk evvel müzik, tahminen yalnızca yetişkinler için olan bir cümbüş diyebiliriz. Lakin Elvis ile birlikte yeni nesillerin, gençlerin tanınan yaptığı ve dünyada çığ üzere büyüyen o Rock’n Roll, pop külçeşidinin başlangıcı oldu.”

“SAHNELERDE NE GÖRÜYORSANIZ, BAŞLANGICI ELVİS DİYEBİLİRİM”

Elvis daha sonrası periyotta bir hayli müzik kümesi ve sanatkarın onu takip ettiğini söz eden Şengül, günümüzde bile efsane müzikçinin sahne gösterilerinin devamının yapıldığını lisana getirdi.

Şengül, “Elvis bu biçimde bir şey başlattı ve onun başlatmış olduğu yolu, pek epeyce müzik kümesi ve sanatçı takip etti. Bugün hala devam ediyor. Renkli kostümler, ışıltılı kıyafetler, ışıltılı sahne gösterileri ismine ne görüyorsanız onun başlangıcı Elvis Presley diyebilirim.” sözlerini kullandı.

MÜZİSYEN ARKADAŞLARIYLA STÜDYO KURDU

Muayenehanesinin bulunduğu kattaki yan dairede diş hekimliği eğitimi gayesiyle kurduğu eğitim merkezini, pandemi periyodunda profesyonel müzisyen arkadaşlarıyla müzik stüdyosuna dönüştürdüğünü aktaran Şengül, bu stüdyoda “profesyonel hobim” dediği müzik tutkusunu yaşatmaya çalıştığını söylemiş oldu.

“ALBÜM YAPMAM, BEN DİŞ HEKİMİYİM”

Arkadaşlarının kendisine daima niye bir albüm yapmadığını sorduğunu anlatan Şengül, bu dünyada her insanın en güzel bildiği işi yapması gerektiğini, kendisinin de en yeterli bildiği işin diş hekimliği olduğunu lisana getirdi.

Şengül, “Bana göre herkes en yeterli bildiği işi yapmalı, benim en yeterli bildiğim şey bu hayatta diş hekimliği. Çocukluğumdan beri bu mesleğin ortasındayım ve nitekim mesleğime aşığım diyebilirim. Müziği epey seviyorum, yapmaktan hoşlanıyorum. Benim ruhuma âlâ geliyor. Keyif alıyorum ancak mesleğime aşığım ve en uygun bildiğim şey, diş hekimliği olduğu için ona yük veriyorum.” biçiminde konuştu.