O rektörle ilgili bir skandal daha: Projelerle yandaşlara para akmış

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
O rektörle ilgili bir skandal daha: Projelerle yandaşlara para akmış Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) evvelki periyot Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın ismi fişleme skandalından daha sonra, üniversitenin yürüttüğü projelerdeki usulsüzlüklere de karıştı.

Rektör olarak nazaranv yaptığı 2014-2019 senelerında üniversitedeki dekan ve öğretim üyelerini “Aşırı Sol, Alevi, İslam ve AK Parti karşıtı, içki alemlerinin vazgeçilmezi” diye fişleyen ADÜ eski rektörlerinden Prof. Dr. Cavit Bircan, yardımcıları ve kimi akademisyenlerin ismi “Yeşil Güç Projesi” ile “Kamu Binaları için Güç Tasarrufu Sağlayan Maliyet Faal Tadilat Startejileri Projesi” (Bricker projesi) skandalına da karıştı.

Üniversite kaynakları ve Avrupa Birliği’nin (AB) hibe programlarının mali takviyesi ile yürütülen projede Rektör Bircan ile hususla kontağı olmayan ve akademik yetkinliği bulunmayan yakını öğretim üyelerinin Euro üzerinden maaşa bağlandığı belirlendi.

Her iki projeyle ilgili usulsüzlükleri sayıştay denetçileri ortaya çıkardı.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Denetleme Heyeti Başkanlığı’nın da kapsamlı bir soruşturma yürüttüğü, soruşturmanın sonunda hazırlanan evrakın Cumhuriyet Savcılarına iletileceği öğrenildi.

“AYNI İSİMİN İKİ BAŞKA VATANDAŞLIK NUMARASINA ÖDEME YAPILDI”

İlgili uzmanların yaptığı “Yeşil Güç Projesi” soruşturma belgesine yer alan bilgilere bakılırsa saptanan usulsüzlükler şu biçimde;

* Proje yöneticisi ve yürütücüsü, proje takımında ‘araştırmacı’ olarak belirlenen Rektör Yardımcıları ve Daire Liderlerinin uzmanlık alanı ile proje araştırma konusunun bilim kısmı farklı.

*Örneğin elektrik üretimi yapacak güç kaynağı için Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Rektör Yardımcısı, Yüksek Mimar, Bilgisayar Mühendisi bakılırsavlendirildi.

* Maliyetinin 818 milyon 462 bin’i kamu ziyanı olmak üzere toplam 1 milyon 207 bin liraya mal olan “Güç kaynağı” bir odada atıl durumda tutuluyor.

* Projede bakılırsavli olduğu belirtilen Burak Kavak’ın sistemde yapılan aramada ADÜ öğrencisi olmadığı; İki farklı vatandaşlık numarasıyla ismi geçen ve ismine avans ödemeleri yapılan Fahrettin Eşkin’e ilişkin bir vatandaşlık numarasıyla kaydolduğu ADÜ’de derslerinde başarısız olduğu için kaydının silindiği ortaya çıktı.

*Her iki isminde YÖK yönetmeliklerine bakılırsa gereken şartları taşıdığına ait evrak bulunamadı.

* Üniversite bütçesi ve kaynakları ile üretilen makine için ilgili patent müracaatında “Başvuru Hak ve Sahipleri” içinde Rektör Bircan ve kimi öğretim üyeleri yer alırken, ADÜ yer almadı.

BRİCKER PROJESİ’NDE EURO ÜZERİNDEN ÖDEME YAPILDI

AB Hibe Programları ile finanse edilen Bricker projesi’nde saptanan birtakım usulsüzlükler ise şöyleki:

* Akademik yetkinlikleri, misyonları Bricker Projesi hedef ve maksatları ile uyuşmayan (Gıda Mühendisliği, Veteriner Hekimliği, Diş Hekimliği, Ziraat Mühendisliği) işçiye gorevlendirme yazısı ile, iş tarifi olmayan idari işçiye de çalışma saati üzerinden Euro ödemesi yapıldı.

* Proje kapsamında 15 bin 125 Eruo ile aslan hissesini Rektör Cavit Bircan aldı. Proje de AB fonundan fiyat alan 19 isimden dikkat çeken kimileri şu biçimde; Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Rektör Yardımcısı Törün Özer 6 bin 300 Euro, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Rektör Yardımcısı Recai Tunca 6 bin 125, Tunca’nın kardeşi Ercümen Tunca 2 bin Euro. Ayrıyeten Fakülte sekreteri, Genel Sekreter Yardımcıları, İşçi Daire Lideri, İdari Mali Hizmetler Daire Lideri üzere isimlere de ödeme yapıldı.

* AP Hibe fonlarından alınan 2.7 milyon Euro ile hayata geçirilen, ADÜ Hastanesi’nin ısıtma, soğutma ve güç üretiminde kullanılacak sistemin mukavelelerinde bakım ve tamiratı için üniversitenin Mühendislik Fakültesinde uzmanlar dururken yabancı mühendislerin yetkili olduğu açıklandı.

*Kısa bir süre çalışan sistemin için kimi aparatları 6-7 ay evvel çalındığı için milyonlarca liralık sistem bahtına terk edildi.