Okullar kapanacak mı 2022: Erdoğan’dan yüz yüze eğitim açıklaması

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Okullar kapanacak mı 2022: Erdoğan’dan yüz yüze eğitim açıklaması Son devirde tüm dünyada omicron varyantı ile birlikte yenide olay sayısı yükseldi. Artan hadise sayısıyla birlikte “okullar kapanacak mı?” sorusuna karşılık aramaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan merak edilen soruyu yanıtladı, okulların kapanmayacağını belirterek “Tedbirlere daha fazla riayet ederek yüz yüze eğitime devam edeceğiz” dedi.

Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte bu periyot yüz yüze eğitim başladı. Bakanlıklar tarafınca yapılan açıklamalara bakılırsa orta tatil ve yarı yıl tatillerine kadar okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesi bekleniyor.

OKULLAR KAPANACAK MI?

Yüz yüze eğitimin devam edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın salgında okulların birinci açılması ve son kapatılması gereken yerler olduğu konusunda mutabık kaldığını görüyoruz. Ülkemizdeki öğretmenlerin en az 2 doz aşılanma oranları bugün itibariyle İngiltere, Almanya ve Fransa üzere ülkelerin üzerindedir. Önlemlere daha fazla riayet ederek yüz yüze eğitime devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

BAKAN’DAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde Ulusal Eğitim Bakanlığı, “Yüz yüze eğitim kararlılığımız devam ediyor” açıklaması yaptı. Bakan Özer, “Şu an itibariyle yüz yüze eğitime orta verme gündemimizde değil” dedi.

Bakanlığın twitter hesabı üzerinden duyurduğu ve bakanlık web sitesinde yayınladığı açıklamada özetle şu bilgilere yer verildi:

6 Eylül tarihi prestijiyle tüm kademe ve sınıf düzeylerinde haftada 5 gün yüz yüze eğitime başarılı bir biçimde devam ediyoruz.

Sıhhat Bakanlığı ve Sıhhat Bakanlığı Bilim Konseyi’nin takviyeleriyle artık okulların nasıl açık ve inançlı tutulacağını biliyoruz.

Geliştirdiğimiz sistemde sınıf bazlı süreci yönettik, olay ve yakın temasları takip ederek yalnızca sınıf seviyesinde yüz yüze eğitime 10 gün orta verdik. Şu ana kadar süreç, pek başarılı devam etti.

‘KAPATILAN SINIF YÜZDE 1’İN ALTINDA’

Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı, toplamda yüzde 1’in hayli epeyce altında seyretti. Bugün yalnızca 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime orta verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu sayı pek düşük.

“EN AZ İKİ DOZ AŞI OLAN ÖĞRETMEN ORANI YÜZDE 94′

Bu süreçte en büyük avantajlarının öğretmenlerin aşılanma oranlarının yüksekliği olduğunu söz eden Özer, “En az bir doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 93, en az iki doz aşı olan öğretmen oranımız ise bugün prestijiyle yüzde 89. Aşı olmayıp hastalığı geçirerek antikor oluşturan öğretmen oranımız ise yaklaşık yüzde 5. ötürüsıyla en az iki doz aşı olan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 94’e ulaştı.

Bugün prestijiyle en az 3 doz aşı olan öğretmen oranımız da yüzde 36’ya yükseldi. Öğretmenlerimizin aşılanma oranları ülkemiz ortalamasının fazlaca üzerinde olduğu üzere birden fazla gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranlarının da üzerinde. Öbür taraftan öğrencilerimizin de aşılanma oranları daima yükseliyor.

‘OKULLAR EN SON KAPATILACAK YERLER’

Okullar birinci açılması ve son kapatılması gereken yerler. Yeni varyantlar ortaya çıktığında çabucak birinci akla gelenin okulların yüz yüze eğitime orta vermesi tartışmalarını yersiz buluyorum.
Tüm ülkeler, okul dışı ortamlarda tedbirleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü tedbiri almaya çalışırken biz de birebir kararlılıktayız. Lakin okul dışı ortamlardaki tedbirlere daha fazla yük vermeliyiz. ötürüsıyla şu an prestijiyle yüz yüze eğitime orta verme gündemimizde değil. olağan olarak süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maske, uzaklık ve hijyene daha fazla kıymet veriyoruz.