OPEC anlaşamadı, petrol tırmandı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
OPEC anlaşamadı, petrol tırmandı Brent petrol, OPEC+’ın görüşmeleri üretim artırma konusunda muahedeye varamadan bitirmesiyle birlikte yükseldi. Vadeli kontratlar, Londra piyasasında pazartesi günü yüzde 1,3 yükselerek varil başına 77 doların üzerini gördü.

OPEC+’ın muahedeye varamamasıyla şu anki üretim sonları görüşmeler bir daha başlamadığı sürece Ağustos’ta geçerli olacak.

Birfazlaca OPEC+ üyesi Ağustos ayından itibaren günlük 400 bin varillik bir üretim artışı konusunda anlaşmıştı fakat Birleşik Arap Emirlikleri üretim kotalarının hesaplamasında kullanılan tekniği değiştirerek günlük fazladan 700 bin varil üretmek istiyordu.

OPEC+ daha evvel Mayıs’tan Temmuz ayına kadar günlük 2 milyon varillik üretim artırımı sonucu almıştı.

Brent petrol için 80 dolar varsayımı

UBS Analisti Giovanni Staunovo OPEC+’dan üretim gelmediği takdirde Brent petrolün Eylül ayında varil başına 80 dolara tırmanabileceğini söylemiş oldu.

ING Group Emtia Strateji Müdürü Warren Patterson ise “Teoride koalisyon üretimi artırmazsa bu piyasalar için destekleyici olur lakin üyelerin üretimi artırmama ihtimali nitekim ne? Bunun çok yüksek olduğunu sanmıyorum” dedi.

Eylül vadeli Brent petrol, Londa ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,4 yükselerek varil başına 77,48 dolara tırmandı.

Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Cuma akşamından bu yana yüzde 2 yükselerek varil başına 76,70 dolara ulaştı.