OPEC global petrol talebi kestirimini düşürdü

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
OPEC global petrol talebi kestirimini düşürdü OPEC, örgütün piyasaları istikrarda tutmayı amaçlayan üretim kesintileri uygulaması niçiniyle global petrol talebi kestirimlerini bir daha düşürdü.

Daha zayıf bir ekonomik temel ve Çin’in sıkı Kovid tedbirleri niçiniyle OPEC bir ay evvel emsal büyüklükte yaptığı düşüşün akabinde bu çeyrek boyunca piyasaya sunacağı ham petrol ölçüsüne ait kestirimlerini günlük 520 bin varil düşürdü.

Bu, küme ve müttefikleri tarafınca geçen ay kararlaştırılan ve ABD Lideri Joe Biden’ın sert tenkitlerine maruz kalan günde 2 milyon varillik arz kesintisinin, indirimler tam olarak uygulanmasa bile üretimi piyasaları dengeleyen düzeylere indirmesi gerektiği manasına geliyor.

OPEC’in Viyana merkezli araştırma ünitesi yayımladığı aylık raporunda, “Küresel iktisada ait değerli belirsizlik ve dünya çapında resesyon endişeleri, global petrol talebi büyümesinin aşağı istikametli riskine katkıda bulunuyor. Öte yandan Çin’in sıfır Kovid siyaseti da bu meçhullüğü artırıyor” sözleri kullanıldı.

Biden, Suudi Arabistan’ı ve ortaklarını geçen ay kesintileri açıklamaları daha sonrası sert bir lisanla eleştirmiş ve Riyad’ı global ekonomiyi tehlikeye atmak ve petrol meblağlarını yüksek tutarak OPEC+ üyesi Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline dayanak çıkmakla suçlamıştı.

bu biçimdedan bu yana piyasa eğilimleri, OPEC’in sonucuna bir ölçü haklılık kazandırdı ve fiyatlar, talep sinyalleri dalgalansa bile 95 dolar civarında genel olarak sabit kaldı. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin, Kovid salgınlarını ortadan kaldırmayı amaçlayan kimi kısıtlamaları değiştirirken, hükümet bunların siyasetini gevşetmediğini ve güzelleştirme olduğunu söylüyor.

Mısır’daki COP27 iklim görüşmelerinde konuşan Suudi Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, geçen hafta OPEC+ ittifakının üretim siyasetinde “temkinli” kalacağını bir dahaledi.

Dünya piyasaları bu yılın büyük kısmında fazla verdi ve günlük arz fazlası geçen çeyrekte 1,1 milyon varile yükseldi. Rapora göre, yıl için ortalama fazla üretim günlük 300 bin varil olacak.

OPEC, dördüncü çeyrekte talebi karşılamak için günde ortalama 28,92 milyon varil ham petrol pompalaması gerekeceğini söylemiş oldu.

Bu, 13 üyesinin Ekim ayında ürettiğinden kabaca günde 574 bin varil daha az olsa da, tertip ve müttefiklerin kesintilerini uygulamasıyla fazlalık azaltılacağı ve muhtemel bir açığa dönüştürüleceği belirtiliyor.

Alınan kararda Orta Doğu’nun ağır sıkletleri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük yükü omuzlayacakları ancak üzerinden anlaşılan arz kesintisinin sırf bir kısmının uygulanması bekleniyor. Birliğin öteki üyelerinin yıllardır yetersiz yatırım yahut siyasi istikrarsızlıktan dolayı kotalarının altında üretim yaptıkları ötürüsıyla kesinti yapma yükümlülükleri bulunmuyor.

Rapor, talebin gelecek yılın birinci çeyreğinde mevsimsel olarak toparlanacağını ve OPEC’in ham petrolüne olan muhtaçlığı canlandıracağını belirtti. 23 ulustan oluşan OPEC+ ittifakının tamamı, 4 Aralık’ta Viyana’da 2023’ün başları için üretim siyasetini görüşmek üzere toplanacak.