Ormanlarımız için işler bu kadar kötü

Burcin

New member
1980'lerin başında on binlerce insan ormanların yok olmasına karşı gösteri yaptı ve bunu durdurdu. Şimdi orman yeniden ölüyor. Ancak bu sefer gösteriler olmadan.

Almanya'nın üçte biri ormanlarla kaplı ve birkaç yıl öncesine kadar bunun emekli olana kadar da böyle kalacağını sanıyordum. Elbette 1980'lerde ormanların yok olduğunu duymuştum ama bu yasaklanmıştı. 2018'de sıcak ve kuraklık nedeniyle yeni bir orman kurumasının başlaması beni o dönemde şok etmişti. Ama temelde beni şok etmedi. Yeni dalganın gerçekte ne kadar şiddetli olduğunu ancak son yıllarda yavaş yavaş fark ettim.

Bu yıl Tarım Bakanlığı'nın orman durumu araştırması durumun son derece ciddi olduğunu doğruluyor. Son zamanlarda koşullar bir miktar iyileşse de ormanlar son yıllarda yaşanan iklim stresinden kurtulamadı. 2023 yılında ağaçların sadece yüzde 20'si tam ve sağlıklı taçlara sahipti. Önceki yıllara göre durum çok kötüleşmemiş olsa da bu, araştırmaların başladığı 1984 yılından bu yana en düşük değer.

Sara Schurmann

(Kaynak: Reinaldo Coddou H.)
Kişiye

Durum son derece ciddi ama umutsuz değil. Bu slogana göre serbest gazeteci Sara Schurmann Herkesin anlayabilmesi için iklim krizinin büyük resmi ve küçük detayları.
Onun kitabında “İklim hakkında açık konuşun!” – ve şimdi t-online'daki köşesinde. 2022'de adı verildi Yılın Bilim Gazetecisi seçilmiş. Yazar profilini görmek için buraya tıklayın.

Ormanların yok olduğunu ilk kez 2020 baharında yürüyüş tatili için Harz Dağları'na gittiğimde fark ettim. Ormanların büyük bir kısmı yok edildi, görünüşe göre fırtına nedeniyle devrildi; ölü, gri ve kahverengi. Dehşete düşmüştüm. Birçok yürüyüş parkuru, düşen ağaçlar yolları kapattığı için ve aynı zamanda kaya düşmesi tehlikesi nedeniyle de kapatıldı. Ölü kökler artık dağdaki taşları ve molozları tutamaz. Taşlar gevşeyip vadiye doğru yuvarlanırsa yürüyüşçüleri tehlikeye atabilir. Kendime şunu sordum: Bu nasıl olabilir? Etkiler bu kadar büyükse neden daha büyük bir kamuoyu tartışması yapılmıyor? Peki neden en azından etkilenen bölgelerdeki insanlar uzun zaman önce yeniden sokaklarda gösteri yapmıyor?

Sorularıma cevap ararken, kabuk böcekleri ve fırtınanın verdiği zararlarla ilgili raporlar ve ölenlerin çoğunlukla insanlar tarafından dikilen ladin ormanları olduğu yönündeki açıklamalarla karşılaştım. İklim değişikliğinin yalnızca iğne yapraklı ormanları değil, aynı zamanda kayın ve meşe gibi yerli yaprak döken ağaçları da sert bir şekilde etkilediği artık açık. O zamanlar pek çok makalede iklim kelimesi bile geçmiyordu. Küresel ısınmanın etkisinden bahsedilmedi.

Bu ormanlar onlarca yıldır fırtınalara ve zararlılara dayandı. Bir anda oyuncak figürler gibi biçilmeleri ve böceklerin bir anda yayılmaya başlaması, ağaçların sıcaktan ve kuraklıktan zayıflamasıyla mümkün oluyor.

2020 orman durumu araştırmasına ilişkin raporda şu ifadeler yer alıyordu: “İklim değişikliğinin etkilerini tüm gücümüzle hissediyoruz.” Araştırmalar başladığından beri hiçbir zaman o yılki kadar çok ağaç ölmemişti. O zamandan bu yana durum önemli ölçüde iyileşmedi. Uzmanlar, büyük hasar nedeniyle Almanya'daki yaklaşık 500.000 hektarlık orman alanının önümüzdeki birkaç yıl içinde yeniden ağaçlandırılması gerekeceğini tahmin ediyor; bu, Saarland'ın iki katı büyüklüğünde bir alan. Orman, vatandaşların nedenlerin siyasi olarak ele alınıp çözüme kavuşturulması için yoğun protestolar yaptığı 1980'lerde olduğundan daha hasta durumda.

Tarım Bakanı Cem Özdemir (Yeşiller), mevcut orman raporunun önsözünde “ormanlarımızı orman dönüşümü yoluyla uyarlamak ve onları iklime daha dayanıklı hale getirmek” önemli, diye yazıyor. Ayrıca onlara, havadaki karbonu çekip bağlayan CO2 yutakları olarak ihtiyacımız var. Her ikisinin de sınırları var.

2022 yılında başarılı orman dönüşümü örneklerini görmek için orman ve ormancılık uzmanlarıyla Bavyera'ya seyahat ettim. Oradaki uzmanlar ormanların nasıl “iklim açısından istikrarlı” hale getirilebileceğini tartışarak birkaç gün geçirdiler. Bölgede zaten yaşlı kozalaklı ağaçların arasında yaprak döken genç ağaçların yetiştiği çeşitli alanlar mevcuttu. Geziden bir gün önce yerel ormancılar ve orman koruma uzmanları, grubun inceleyebilmesi için yolları temizlemişlerdi. Ertesi gün onları incelediğimizde bu yeni yaprak döken ağaçlardan bazılarının öldüğünü, bazılarının ise ağır hasar gördüğünü gördük.

Ağaçlar tüm dallarını döktü

Sıcak hava dalgasının üçüncü günüydü. Ve ağaçlar için önemli olan sadece ortalama sıcaklıklar değil, aynı zamanda aşırı sıcaklıklardır. Su ve besinler ağacın kanal sistemleri aracılığıyla emme yoluyla taşınır. Nem, yapraklardaki küçük açıklıklardan buharlaştığından, tatlı su, kökler aracılığıyla topraktan tepeye doğru çekilir. Eğer hava çok uzun süre çok kuru ve çok sıcak kalırsa, bu mekanizma en kötü durumda çökebilir.