Otizm Spektrum Bozuklukları Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları İş Birliği Protokolü İmza Merasimi

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Otizm Spektrum Bozuklukları Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları İş Birliği Protokolü İmza Merasimi Otizm alanında üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliğinin sağlanması emeliyle çalışmalarını sürdüren Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Tohum Otizm Vakfı içinde “Otizm Spektrum Bozuklukları Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları İş Birliği Protokolü” 15 Aralık 2021 tarihinde imzalanmıştır.

Protokol Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Uzm. Dr. Orhan KOÇ ile Tohum Otizm Vakfı Kurucu Lider Yardımcısı Sayın Aylin SEZGİN tarafınca imzalanmıştır.

İş birliği protokolü ile yatılı ve gündüz hizmet veren bakım kuruluşlarında nazaranv yapan çalışanın ve ailelerinin eğitilmesi, toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması konusunda bilgilendirme ve eğitimler düzenlenecektir. Ayrıyeten otizm tarama ve takip programı kararında teşhis alan otizmli çocukların erken müdahale hizmetlerinden yararlandırılması ile bakım kuruluşlarında kalan otizmli bireylerin bağımsız hayat modeli geliştirilmesi konusunda proje geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Protokol imza merasiminde Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan KOÇ bu cins iş birliklerinin değerini vurgulayarak, bugüne kadar otizm alanında üniversitelerle yürütülen bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına bir yenisini daha eklemekten memnunluk duyduklarını tabir ederek üniversitelerin ve sivil toplumun dayanağı ile bir arada gündüz ömür merkezleri eğitim modüllerinin üzerinde ortak çalışmaların geliştirilerek kapasitenin artırılmasını sağlayacağı ve OSB’li bireylere meskende bakım veren ailenin üstündeki bakım yükünün azaltılmasına katkı sağlayacağını vurgulamıştır.

Tohum Otizm Vakfı Lider Yardımcısı Aylin SEZGİN ise Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile iş birliği yapmanın memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirerek otizm alanındaki tecrübelerinin Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yapılacak çalışmalarda yarar sağlayacağını lisana getirmiştir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı