Otizmde erken eğitim değerli

KesikÇayır

New member
Otizmde erken eğitim değerli Uzmanlara bakılırsa otizmli çocuk sayısı gün geçtikçe artmaya devam ederken, otizmde erken teşhis ve erken eğitim çok ehemmiyet kazanıyor. Pandemi periyodunda eğitim alamayan çocukların eğitimlerinden geri kalmaları ise eğitime olan muhtaçlığı biraz daha arttırdı. Genelde davranış bozukluğu ve irtibat sıkıntılarıyla tanılanan otizmli çocuklar, aileleriyle ve etrafındaki beşerlerle iletiş kurmada zorlanıyor. Her yıl daha fazla sıkılıkla görülen otizm için uzmanlar erken teşhisin kıymetine dikkat çekiyor. Uzmanlara göre otizmli çocuk sayısı gün geçtikçe artmaya devam ederken, otizmde erken teşhis ve erken eğitim pek ehemmiyet kazanıyor. Pandemi devrinde aksayan eğitimler otizimli çocukların eğitime olan gereksinimini ise biraz daha artırıyor.

“GÖZLEMLERLE ANLAŞILIYOR”

Birkan, “Otizm her yıl artıyor. Bundan 10-15 yıl evvel 3-5 bin çocukta bir görüyorduk. Ancak bugün yaklaşık olarak 54 çocuktan birinde görüyoruz. Çok süratli yaygınlaşıyor. Buna neyin niye olduğunu bilmiyoruz. aslına bakarsan bilseydik tedbir alabilirdik. Tedbir almadığımız için otizmli çocuklar doğmaya devam ediyor. Bugün otizmin tedavisinde bildiğimiz en tesirli prosedür eğitim. Otizm, gözleme dayalı anlaşılabiliyor. Çocuğun davranışlarına bakarak teşhis koyabiliyorsunuz. Bir kan analizi ve testle anlayamıyorsunuz. Çocuğu gözlemleyebilmeniz lazım, bir kitap var, tüm dünya bu kitaptaki teşhis kriterlerini baz alır. Bu teşhis kriterleri otizmde iki kümeye ayrılıyor. Toplumsal irtibatta yetersizlik, yani ismine seslendiğinizde bakmıyorsa, sizinle bir bağ kurma eforu yoksa, irtibat kurma uğraşı yoksa, konuşması geciktiyse, akranlarına ilgi göstermiyorsa, objelere yeteri kadar ilgi göstermiyorsa, etrafında olup biten olaylarla ilgilenmiyor, kendi iç dünyasında kalıyorsa, kendi bildiğince davranıyorsa bunun haricinde ilgi alanları sınırlıysa, takıntılı davranışları var ise otizmden kuşku ediyoruz. Yani otizmi, ilgi alanları sonlu ve davranış sorunu diye ikiye ayırıyoruz. Şayet bu özellikler var ise kesinlikle bir çocuk nöroloğuna yahut çocuk psikiyatrına başvurmak gerekiyor.” dedi.

Otizm sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Birkan, “Bundan 10-15 yıl evvel 3-5 bin çocukta bir görüyorduk ancak bugün yaklaşık olarak 54 çocuktan birinde görüyoruz. Çok süratli yaygınlaşıyor fakat buna neyin niye olduğunu bilmiyoruz. aslına bakarsan bilseydik tedbir alabilirdik. Tedbir almadığımız için otizmli çocuklar doğmaya devam ediyor. Bugün otizmin tedavisinde bildiğimiz en tesirli yol eğitim, bu eğitim biraz farklı tedavi tekniği olarak ele alınabilir. Pekala, biz bu eğitimi yeteri kadar verebiliyor muyuz? Maalesef çeşitli sebeplerden dolayı otizmli çocuklara hak ettikleri nitelikli eğitimi veremiyoruz. Zira üniversitelerde yeteri kadar eğitim verebilecek nitelikte öğretim üyesi yok, açılan kısımlarda öğretim üyesi var. Bizim bu hususta daha fazlaca öğretim üyesi yetiştirmemiz lazım. niye öğretim üyesi yetiştirmemiz gerekecek, zira bu eğitimler özel eğitim öğretmenleri aracılığıyla yapıyoruz.” sözlerini kullandı.

“PANDEMİDE EĞİTİM GERİLEDİ”

Gerekli eğitimle otizmli bireylerin topluma kazandırılabileceğini belirten Bünyamin Birkan, “Otizmli çocuklarda 0-8 yaş hayli kıymetli, şayet bu yaş aralığında nitelikli eğitimi verebilirsek, bu çocuklar başka akranları üzere birebir okullara gidebiliyorlar. İleride bir hekim, bir mühendis olabiliyor. Yani yüzde 50’si bir meslek sahibi olup hayatını bizler üzere yaşayabiliyorlar. Başka yüzde50’si ise yeterli ve nitelikli özel eğitimle toplumun ortasında yer alabiliyor. ötürüsıyla erken yaşta tanılama, gerçek eğitim verme ileriki yaşlarda onları topluma kazandırmada epeyce yardımcı olacaktır. O niçinle nitelikli eğitim konusunda bizim almamız gereken epeyce yolumuz var. Devlet her çocuğa hafta da 2 saat özel eğitimini karşılıyor. Daha evvel bu bu biçimde değildi. Yalnızca emekli sandığına tabi çocuklar yararlanabiliyordu. Lakin artık her çocuk haftada 2 seans takviye alabiliyor. Lakin bu çocukların muhtaçlık duydukları ders saati 40 saat olmalıdır. Artık 40 nerde 2 saat nerede. Hak etmiş oldukları bu nitelikli eğitimi maalesef istenilen yoğunlukta veremiyoruz. Alışılmış ki bir düzgünleşme ve gelişme var, hem okul tıpkı vakitte işçi manasında lakin erken yaşlarda gerekli eğitimi almak epeyce kıymetli.” biçiminde konuştu.

Pandemi devrinde eğitim alamayan çocukların eğitimlerinden geri kaldıklarına dikkat çeken Birkan, “Pandemi devrinde biroldukca aile doktora gidemedi. Çocuklar teşhis alamadı. Teşhis alamayan çocuklar vaktinde eğitime başlayamadı. Bunun ileride sonuçlarını nazaranceğiz. Teşhis almış, eğitim hizmetine kavuşmuş çocukların ise bu eğitimleri yarım kaldı. Meskende kazanmış oldukları biroldukca marifetlerini unuttular ve çocuklar toplumsal hayattan uzak kaldı. esasen bu çocuklar toplumsal alanda maharet problemleri olan çocuklar, bu manada onların toplumsal hayata dahil olmalarını engelleyen bir sorun ortaya çıktı. Umarım bunu kısa müddette telafi ederiz.” diye konuştu.