Pecco Bagnaia: “MotoGP’de tarih yazmak ne güzel”

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
VALENCIA — Geçmişte hiç kimse, Valentino Rossi ya da Marc Marquez bile kendisini dünya şampiyonu olarak onaylamayı başaramamıştı. MotoGP gövdede 1 numara var. Sadece o, Pecco Bagnaia.

«İtiraf ediyorum: bu hayatımın en mutlu anı. Tarih yazmak gerçekten çok güzel. Ama ne şans.”

Nişanlısı Domizia, artık düğünü hazırlama sırasının kendisine geleceğini söylüyor.

“Aslında gelecek sezonun testleri yarın Valensiya’da yapılacak. Yeni bisikleti deneyeceğim, çok merak ediyorum. Ducati’ye ilk kez binen Marc Marquez. Tekrar başlıyor. Bir şampiyonluk daha. Ve bahse girerim ki bu giderek zorlaşacaktır.”

Daha zor mu dedin? Son maçtan önce onunla Martín arasında sadece 14 sayı vardı.

“Çok zordu ama asla şüphe etmedim. Her ne kadar zorluklara göğüs gersek de. Her seferinde sorunlara çözüm bulmayı başardık.”

Bagnaia bir tekrarı kabul etti ve üst üste ikinci dünya şampiyonası Valencia’ya geldi. Martin aşırıya kaçıyor ve dışarı çıkıyor

Muhabirimiz Massimo Calandri tarafından

26 Kasım 2023

En kritik an?

«Barselona: korkunç bir düşüş, Binder bacağımın üzerinden geçiyor. Acı, korku. Bir hafta sonra Misano’daydık, dişlerimi gıcırdattım. Dizimi hareket ettiremiyordum ama Pazar akşamı Jorge benden 37 sayı yerine sadece 14 sayı alabildi. Ancak sonraki yarışlarda gerçekten sıkıntı yaşadık: Sezonun ilk yarısında hızımı kaybetmiştim. Cuma günleri hiç gitmedik. Nedenini hâlâ bilmiyoruz, ancak yakın zamanda bir çözüm bulmaya çalışmamız gerekecek. Odaklanmam gerekiyordu. Öğrenmeye, çalışmaya devam. İlerlemek için.”

Ama şansın bununla ne alakası var?

“Bunun her zaman hayatla bir ilgisi vardır. Mütevazı ve pozitif olmalısınız. Harika bir bisikletim var, olağanüstü bir ekibe ve beni her zaman destekleyen sevdiklerime güvenebilirim. Kazanın olduğu öğleden sonra benim için gerçekten iyi geçti.”

Pecco Bagnaia yeniden dünya şampiyonu oldu, Chivasso’da parti başladı

2022’deki dünya şampiyonluğu başarısına kıyasla neler değişti?

«Daha rekabetçi olmanın, durumu daha iyi yönetebilmenin farkındalığı. Her ne kadar asfaltta yatmaya devam etsem de bir daha asla yapmayacağıma dair kendime söz verdiğim hataları yapıyordum. Bunun giderek daha nadir olmasını umalım. Büyüyebileceğimi biliyorum. Her zaman daha iyisini yapabiliriz. Çalışın, analiz edin. Anlamak”.

Valentino Rossi starttan önce sana ne söyledi?

«Sakin kalmak için: Martín’in kazanması gerekiyordu, yine de ilk 5’te bitirebilirdim ve bu kesinlikle benim ulaşabileceğim bir sonuçtu. Geçen yıl kağıt üzerinde daha kolaydı, Quartararo için bu imkansız bir başarıydı ve ben daha hızlı ilerledim. Ama üzerimde hâlâ çılgın bir baskı vardı. Bu sefer sakindim: İyi başladım, tempoyu belirledim, düzlükte Jorge neredeyse üzerime geliyordu – aslında şans eseri – ve sonra toparlanmaya çalışırken bir hata yaptı.”

Gerçekten düştüğünün farkında değil miydi?

“Yemin ederim. Dördüncü sırada olduğunu sanıyordum. Ve son 5 turda gerçekten çok korktum; hava soğuktu, ön lastikte sorunlar vardı. Düşündüm ki: düşersem üçüncü olur ve şampiyonluğu alır.” Artık nefes alabiliyorum ama kolay olmadı.”

Bologna’daki Ducatisti partisi, 2.500’ü Borgo Panigale’de: “Teşekkür ederim Pecco”

Şimdi bir önemli dönüm noktası daha sizi bekliyor.

“Evet, çıtayı bir an önce yükseltmemiz gerekiyor. Ve artık hafta sonunun başında başımızın belaya girmesini kaldıramayız. Ancak 7 GP, 4 sprint yarışı kazandığım ve 12 kez daha podyuma çıktığım da doğru. Kısa bir parantez dışında şampiyonada hep zirvede oldum. Bu unvanı hak ettik.”

Bagnaia, kız arkadaşı Domizia Castagnini, kız kardeşi Carola, kitaplar ve yemek pişirme: MotoGP dünya şampiyonunun portresi

kaydeden Massimo Calandri

26 Kasım 2023

Aslında evlilikten bahsediyordum. Domitia bu cevabı pek hoş karşılamayacaktır.

«(gülüyor) Tabii ki şaka yapıyordum: evlilik çok önemli. Geçen yıl Noel arifesinde onun elini isteyen bendim. Bazı şeyleri çok fazla duyurmak istemiyorum, çok fazla insanın olmadığı bir tören istiyorum. Ama evleniyoruz elbette. Belki yazın. Şampiyonluk tatili olduğu zaman.”