‘Perişan olduk… Götüren gdolayıyor…’

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
‘Perişan olduk… Götüren gdolayıyor…’ Vatandaş yediği yemekten içtiği suya, bebek bezinden elektriğe kadar her şeye vergi veriyor. Fakat yurttaşlar ödediği vergilerin karşılığını alamadığını düşünüyor. “Alanlar alıyor, biz almıyoruz” diyen vatandaşlar, “Önceden güçlü beşerler yoksul insanlara Ramazan’da fitre, sadaka verirdi; artık yoksul beşerler kur muhafazalı sistemle güçlü insanlara para ödüyor… Kendimize bir yumurta bile alamıyoruz, perişan olduk.. Götüren gdolayıyor, bize bir şey kalmıyor” kelamlarıyla isyan etti.

Kamera: Sinan TUNÇ

Vergi uzmanı Ozan Bingöl’e bakılırsa vatandaşlar 2021 yılında bütçe maksadının yüzde 26,2 üzerinde, 1 trilyon 165 milyar lira vergi ödedi. Geçim kaygısıyla boğuşan yurttaşlar ise bu kadar vergi ödemesine karşın karşılığını alamamaktan şikayetçi.

“Kendimize bir yumurta bile alamıyoruz, o vergileri bizden nasıl alıyorlar hayret… Perişan olduk” diyen halk, ödediği vergiler karşılığında rahatça geçinebileceği bir maaş istiyor…

SÖZCÜ muhabiri Avcılar Meydanı’nda vatandaşa mikrofon uzattı, “Ösöylemiş olduğiniz vergilerin karşılığını alabildiğinizi düşünüyor musunuz?” diye sordu. Verilen cevaplar şöyleki oldu:

“VERGİLERİMLE OKUL YAPSALARDI”

Himmet Sarıçay: “Vergilerimiz mültecilere gidiyor, karşılığını alamıyoruz. (Vergilerinizin karşılığını ne biçimde isterdiniz?) Evvel kendi milletime, kendi geleceğime yatırım yapılmasını isterdim. Bugün üniversite mezunları işsiz, üniversite öğrencileri yurt bulamıyor. Ulusal Eğitim okullarında bir sınıfta 70 öğrenci var… Ben vergi verdim, devlet okul yapsaydı…”

“VERGİLER EŞİT DAĞITILSA BU KADAR YOKSULLUK OLMAZDI”

Akın Uludaş: “Hayır düşünmüyorum. Şayet vergiler bu ülkenin yurttaşlarına eşit bir biçimde dağıtılmış olsaydı bugün bu kadar yoksulluk olmazdı. Ülkenin haline bakın… Nereye gidiyor bu kaynaklar? Evvelce varlıklı beşerler yoksul insanlara Ramazan’da fitre, sadaka verirdi; artık yoksul beşerler kur muhafazalı sistemle varlıklı insanlara para ödüyor.”

“DEVLETTEN BİR ŞEYLER BEKLİYORUZ”

Sedat Tanyer: “Hayır alamıyoruz. Eserlere verdiğimiz paranın neredeyse yarısından fazlası vergi olduğu için biz de devletten bir şeyler bekliyoruz. Öğrenciyim ben, az evvel karnımı doyurmak için 40 lira verdim…”

“BİZE BİR ŞEY KALMIYOR ALLAH’A ŞÜKÜRLER OLSUN!”

Adil Özdemir: “Hayır. Nerede alıyoruz? Alanlar alıyor, biz almıyoruz. Alanlar alıyor, gdolayıyor işte. (Karşılığını nasıl almak isterdiniz?) Emekiyim, maaşımı geçinebileceğim ölçüde versin. Lakin yok, neredeee! (niçin verilmiyor sizce?) Kendilerinden artıyor mu ki bize versinler? Götüren gdolayıyor, bize bir şey kalmıyor Allah’a şükürler olsun!”

“BAŞKA NE İSTER İNSAN?”

Cengiz beyefendi: “Nerede ya Allah’ını seversen! Memleketin vaziyetini görüyorsunuz, nasıl alalım? Vergiyi boşver, karnımızı doyuramıyoruz. Vergilerimizin, bizim refah ortasında yaşamamızı sağlayacak biçimde geri dönmesi lazımdı. Öbür ne ister insan?”

“VERGİLER HAKÇA HERKESE DAĞITILMALI”

Mesut beyefendi: “İmkansız. Bizim ödediğimiz vergileri kendi etrafındaki kendi erkeklerina veriyor; bize bir şey yok. (Vergilerinizin ne biçimde size dönmesini isterdiniz?) Hakça herkese verilsin.”

“O VERGİLERİ BİZDEN NASIL ALIYORLAR HAYRET EDİYORUM”

Zeliha Nizamlı: “Asla düşünmüyorum. Kendimize bir yumurta bile alamıyoruz, o vergileri bizden nasıl alıyorlar hayret ediyorum. Perişan olduk be oğlum… Her şey ateş değeri. kimi vakit düşünüyorum; balkondan aşağı atlayayım…. Çocuklara bela olacak, beni mezara bile götüremezler.”

“HİZMET YOK, PAHALILIK VAR”

Ömer Çiçekli: “Düşünmüyorum. Hizmet yok, bir şey yok; pahalılık var. Vergilerimiz gerçek yere gitseydi bu pahalılık olmazdı, hizmet bu kadar az olmazdı.”

“DAHA RAHAT YAŞAMAK İSTERDİM”

Güler hanım: “Kesinlikle hayır. (Ösöylemiş olduğiniz vergilerin karşılığı olarak nasıl hizmetler beklerdiniz?) Daha rahat yaşamak. Daha huzurlu, gerilimsiz, her şeyi alabilme gücümün olduğu…”