Petrol dördüncü haftayı da yükselişle kapatmaya hazırlanıyor

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Petrol dördüncü haftayı da yükselişle kapatmaya hazırlanıyor Petrol, global tüketimin Omikronun tesirleri karşısında kuvvetli duruşuyla piyasanın sıkılaşacağına dair işaretlerle arka arda dördüncü haftasını yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Bu Ekim ayından beri en uzun periyodik yükseliş serisi olacak.

Batı Teksas Petrolü Asya piyasalarında 82 doların altına gerilese de bu hafta yüzde 3’lük bir yükseliş göstermiş oldu. ABD ham petrolü, stok rezervlerinin 2018’den bu yana gördüğü en düşük noktaya gerilemesiyle yeni yıla kuvvetli bir giriş yaptı.

Ham petrol geçtiğimiz yılın son periyotlarında Omikron varyantının ortaya çıkışı ve Beyaz Saray’ın başlatmış olduğu ulusal rezervleri piyasaya sürmesinden dolayı yaşadığı kayıpları büyük oranda geri kazandı. Çok süratli bulaştığı kanıtlanmış olsa da Omikronun daha yavaşça geçmesi, varyantın güç tüketimi üstündeki tesirini azalttı. Milletlerarası Güç Ajansı hafta başında petrol talebinin beklenenden daha kuvvetli olduğunu kaydetti.

Petrol fiyatlarının artışında Libya ve Kazakistan üzere ülkelerde yaşanan üretim problemleri üzere biroldukça faktörü de barındıran bir olaylar silsilesi tesiri oldu. Bunun yanında OPEC+ ülkelerinin taahhüt ettikleri üretim artışlarını gerçekleştiremeyecekleri korkusu da var.

“Petrol yakın vadede 80-85 dolar içinde seyredecek” diyen DBS Bank Güç Analisti Suvro Sarkar, petrol talebinin kuvvetli kalmaya devam ettiğini, Omikron kaynaklı gerçek bir tesir yaşanmasa da Libya’daki sıkıntıların çözülmesiyle piyasanın bir düzeltme yaşayabileceğini kaydetti.

Goldman Sachs’ın 13 Ocak tarihindeki tahlil raporunda Omikronun petrol talebi üstündeki etkisinin “mütevazi” olduğunu ve OPEC’in 2004’ten bu yana birinci sefer yedek üretim kapasitesini test etmesi gerekebileceğini söylemiş oldu.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex piyasasında yüzde 0,4 düşerek 81,79 dolara geriledi.

Mart vadeli Brent Petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,2 düşerek 84,29 dolara geriledi.