Platin Küresel 100 Mükafatları Gerçekleşti

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Platin Küresel 100 Mükafatları Gerçekleşti
‘Türkiye’nin En Dinamik Aylık İktisat ve İş Dünyası Dergisi’ mottosuyla 23 yılı muvaffakiyetle geride bırakan Platin, Bağımsız Pazar Araştırma Şirketi Ipsos ile birlikte yürüttüğü araştırma neticelerina göre, Turkcell ana sponsorluğunda Türkiye’nin Küresel 100 şirketini 24 TV ekranlarında belirtildi.

Her yıl görkemli bir merasimlerle sahiplerini bulan Platin Küresel 100 Mükafatları, Turkcell ana sponsorluğunda, Ziraat Bankası co sponsorluğunda 24 TV ekranlarında Helin Aslan’ın sunumuyla sahiplerini buldu.

Platin Dergisi’nin, Ipsos ile birlikte çalışarak yürüttüğü Platin Küresel 100 Endeksi’nin teması bu yıl “Eğitim” olarak belirlendi. Endekse nazaran eğitimde muvaffakiyet gösteren 10 şirkete “Eğitim Ödülü” verilirken 2 özel ödül “Platin Özel Mükafatı” ile “Turkcell Özel Mükafatı” de sahiplerini buldu.

Platin Küresel 100 Ödülleri’nin açılış konuşmalarını Platin Mecmuası Genel Yayın Direktörü Oya Yalıman, Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu gerçekleştirdi.

Platin Mecmuası Genel Yayın Direktörü Oya Yalıman, ‘’Global dünyada faaliyet göstermeye yürek etmiş her şirket bir ticari kuruluş olduğu kadar, bununla birlikte bizim için ulusal bir zenginlik ve ulusal bir duruştur demiştik. Bu duruşun dik ve kendinden emin olması ismine platin mecmuası olarak her türlü dayanağı vermeye ve rakipleri ile gayret edeceği her alanda şirketlerimizin yanında olmaya kararlıyız. Platin Küresel 100 Endeksi ile emelimiz Türkiye’nin ihracat ve yurtdışı tanıtım şampiyonlarına hak ettiği pahası vermek, uygulamalarının ve üstün muvaffakiyetlerinin örnek olmasını sağlamak ve markalarımızın gelişmenini desteklemektir.’’ biçiminde konuştu.

Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, “Türkiye’nin seçkin şirketlerinin yer aldığı Platin Küresel 100 Ödül Merasiminde, Turkcell olarak bu sene de yer alıyor olmaktan dolayı büyük memnunluk duyduğumuzu tabir etmek isterim. Ayrıyeten, ülkemizin önde gelen birbirinden kıymetli Küresel 100 şirketlerimize, 2021 yılı performansları sonucunda Türkiye’ye olan katkılarından dolayı teşekkür ederken, bu akşam ödül almaya hak kazanan şirketlerimizi de ayrıyeten tebrik etmek istiyorum” formunda konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu, memleketler arası iş dünyasını Türkiye’de yatırım yapmaya davet ederken biroldukca niçinden bahsettiklerini belirterek, burada her vakit birinci sırada “Türkiye’nin ehil ve rekabetçi insan kaynağına” yer verdiklerini, bunu biroldukca memleketler arası yatırımcının da teyit ettiğini söylemiş oldu.

Türkiye’nin epeyce rekabetçi ve hayli uzman bir yetenek havuzu bulunduğunu lisana getiren Dağlıoğlu, “Burada şirketlerin en değerli varlığa yaptığı yatırımlar eminim uzun vadede o rekabetçilikteki en değerli farkı oluşturuyor, avantajı oluşturuyor.” dedi.

Dağlıoğlu, Türkiye 2003’ten bu yana 225 milyar dolar yatırım çektiğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“18 yıl evvel 5 bin 600 civarında olan milletlerarası sermayeli yatırımcı sayısı, şirket sayısı 75 bin civarına ulaştı. Burada biroldukça dalda, biroldukca işlev icra ediliyor. Doğal üretim şirketleri, üretim yapan, imalat yapan şirketler dikkati çekiyor ancak bizim bir argümanımız var: ‘Türkiye sırf üretim için değil, hem üretim öncesi süreçler için tıpkı vakitte üretim daha sonrası işlevler için bölgesel bir merkez konumunda’ diyoruz. Bugün baktığımız vakit 200’den çok milletlerarası şirketin Türkiye’de AR-GE merkezi, tasarım merkezi var. Satın alma ofisleri var. Üretim daha sonrası işlevlerde da en kıymetli değerlerden biri Türkiye bölgesel bir idare merkezi halinde. Burak Dağlıoğlu, memleketler arası şirketlerin Türkiye’de açtıkları eğitim merkezlerine değinerek, bu merkezlerin devasa yükseklikte katma kıymet içerdiğini kelamlarına ekledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şu anda 56 havalimanının ağır bir biçimde işletildiğini belirterek, “Bunların üzerine önümüzdeki yıl 5 tane daha havalimanı ekleyeceğiz, 61’e çıkartacağız.” dedi. Son 19 yılda Türkiye’de ulaşım, altyapı ve haberleşme alanlarında fazlaca büyük bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını lisana getiren Karaismailoğlu, bu süreçte hayli güzel planlanmış yatırımların hayata geçtiğini bildirdi. Bakan Karaismailoğlu, “Son 19 yılda ülkemizde yalnızca bakanlığımız 1 trilyon 150 milyar liralık ulaştırma ve altyapı yatırımı yaptı. Bunların değerli bir kısmını yüzde 80’ini genel bütçeden, devlet bütçesinden karşıladık.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, global salgın sürecinde dahi yatırımlarına orta vermediklerini belirterek, Türkiye’nin hayata geçirdiği bölünmüş yol ve otoyollar yardımıyla trafik kazalarında ve yoğunluğunda azalma, karbon emisyon salımında düşüş yaşandığını, projelerin vakit ve yakıttan önemli tasarruf sağladığını anlattı.

AK Parti hükümetleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hava yolunun halkın yolu olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, “Aynı biçimde demir yollarının tamını bir daha elden geçirdik. Ülkemiz daha yakın vakit içinderda yüksek süratli tren konforuyla tanıştı. Şu anda üretimi devam eden 4 bin kilometrelik süratli tren projemiz var. Bu süratli trenlerde hem yük birebir vakitte yolcu taşınacak.” sözlerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, kamu-özel iş birliğiyle hayata geçirilen projelerden bahsederek, bu sistem yardımıyla kelam konusu mega projelerin devletin kasasından bir kuruş dahi çıkmadan hayata geçirildiğini söylemiş oldu.

Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı üzere projelerin sağladığı katkıları anlatan Karaismailoğlu, kısa müddette hizmete alınan bu projelerin işletme müddetince devletten rastgele bir masraf çıkmadığını, garanti edilen yolcu sayısı aşıldığında gelir paylaşımı olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu, kamu-özel iş birliğiyle 19 yılda 38 projede, 37,5 milyar dolarlık proje hayata geçirdiklerini belirterek, bu projelerin hepsinin kamuya açık ihalelerle, birden çok firmanın verdiği teklifle kazanıldığını aktardı.

Platin Küresel 100 Ödülleri’nde ödül alanlar ise şöyle;

RC Rönesans İnşaat İnşaat Kesimi Eğitim Mükafatı

Vestel Beyaz Eşya Ve Elektrikli Aletler Eğitim Mükafatı

Hyundai Assan Otomotiv Kesimi Eğitim Mükafatı

TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Savunma Bölümü Eğitim Mükafatı

Çolakoğlu Metalurji Metal Bölümü Eğitim Mükafatı

Enerjisa Güç Ve Petrol Kesimi Eğitim Mükafatı

Toros Tarım Kimya Ve Plastik Dalı Eğitim Mükafatı

Eti Besin Bölümü Eğitim Mükafatı

Acıbadem Sıhhat Kümesi Sıhhat Dalı Eğitim Mükafatı

Sanko Dokumacılık Dokuma Bölümü Eğitim Mükafatı

Şişecam Turkcell Özel Mükafatı