Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Gülüp geçiyorum

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Gülüp geçiyorum Hadise sayısındaki artış eğilimi süratle devam ederken Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılmasına yönelik ‘Şu andaki bakış açımız okulların 6 Eylül tarihinde açılmasıyla ilgili’ açıklamasında bulunmuştu.

Öte yandan Bilim Şurası üyeleri de olay sayılarının artması daha sonrası “Eylül ayında başladığımız noktaya geri döneceğiz” açıklamalarında bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise tarih verilmesi üzerine sert tenkitlerde bulundu.

Cumhuriyet TV’den Nagihan Yılkın’a konuşan Ceyhan, “Şu tarihte okulları açacağız, kısıtlamaları koyacağız’ derseniz, virüsle şakalaşmış olursunuz ve sonuçta bunu ağır bir biçimde ödersiniz. Bu bilimsel gerçeklerle yönetilmeli. Salgın idaresinin bir planı olmalı ve bunlar da tarihler vererek yapılamaz” sözlerini kullandı.

“DENEYİMSİZLİKTEN KAYNAKLANAN BİR DURUM”

Ceyhan yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Ben bu tarihlere gülüp geçiyorum. Bu deneyimsizlikten kaynaklanan bir durum. ‘Şu tarihte okulları açacağız, kısıtlamaları koyacağız’ derseniz, virüsle şakalaşmış olursunuz ve sonuçta bunu ağır bir biçimde ödersiniz. Bu bilimsel gerçeklerle yönetilmeli. Salgın idaresinin bir planı olmalı ve bunlar da tarihler vererek yapılamaz. Hadise sayısı bir kriter olabilir örneğin. Evvelden hazırlanmış bir planla bu işleri yapmak zorundasınız. Okulların açılması için tarih veriliyor. Bu durum bizim bunu yanlış yönettiğimizi gösteriyor. Okulların açılması bilimsel kriterlerle olur. Bu işi geçen sene de bu biçimde yapıldı ve tarih vererek ve tarih geldiğinde de ‘uygun değil’ dendi. Kelam ağızdan çıktı diye de bir gün kala ‘okulları açıyoruz’ dediler. Restoranları kaç kez açıp kapattılar örneğin. Buna kapanma dememek lazım. Şayet insanları konuta kapatıp bir taraftan risk taşıyan toplantılar, kutlamalar, iş yerlerindeki ve toplu taşıma araçlarındaki kalabalıklar devam edecekse bu tedbirlerin hiç bir manası olmaz.”