Sağlıklı beslenme migren ataklarını azaltıyor

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Sağlıklı beslenme migren ataklarını azaltıyor Genelde tek taraflı ve zonklayıcı karakterde, mide bulantısı hatta kusmanın eşlik edebildiği, ışık ve sese hassasiyetin olduğu, ataklar halinde gelen şiddetli baş ağrılarına sebep olan migreni beslenme ile denetim altına almak mümkün.

Atakları tetikleyen gerilim, menstrüasyon, az ya da fazla uyumak, öğün atlamak, yorgunluk, hava değişimleri (nem, basınç, rüzgar), alkollü ve mayalı içecekler, parfüm, deterjan ve kimi kokulu kimyasallar, parlak ışık, sigara dumanı üzere tetikleyicilerden uzak durmanın yanında kimi besin hususları de migreni önemli oranda tetikliyor.Bu besinlerden uzak durmak, öğün atlamamak, istikrarlı ve sağlıklı beslenmek ise atakların sıklığını azalttığı üzere migren ağrılarında da yüzde 30 ile yüzde 70 oranında azalma sağlıyor. Birfazlaca hastalıkta olduğu üzere migrende de değerli rol oynayan beslenmeye bilhassa dikkat çeken Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Belma Doğan Güngen migreni denetim altına almak için bağırsağı düzenleyen, inflamasyonu azaltan ve mitokondrileri destekleyen besinleri anlattı.

Migrende önerilen beslenme formu

Migreni denetim altına alan ve tertipli tüketildiğinde ağrıları hafifçeleten besinlerin başında avokado, badem, kabak çekirdeği üzere magnezyum içeriği yüksek besinler geliyor. Bunların yanında omega 3 içeren balık, ceviz ile yeşil sebzeler ve istikrarlı protein diyete eklenmesi gereken değerli besinler içinde. Ve alışılmış ki hücrelerimizin güç üretim merkezleri mitokondrileri destekleyen zeytinyağı, C vitamini, lahanagiller, koyu renkli zerzevat, meyve ve zencefil de tüketilmesi gerekli.

Migren hastalarının uzak durması gereken besinler

Migreni tetikleyen besinlerin başında kaşar peyniri, mayalı içecekler, şarap üzere nitrat içeren, histamin salgısını artıran eski beskletilmiş besinler,mayalı eserler yer alıyor. birebir vakitte birtakım tuzlarda, besinleri esirgeyici ve lezzet arttırıcı birfazlaca atıştırmalıkta bulunan besin katkı hususlarından uzak durmak gerekiyor. Fazla tüketildiğinde bağırsak bariyerinin bozulmasına ve inflamasyonu tetiklemesi ile migren atağını geliştiren glüten içerikli buğday eserleri de tüketilmemelidir. Yumurta akı, kimi kuruyemiş tipleri, narenciye meyveler üzere alerjen besinler ile soya ve soyalı eserler de migren hastalarına tavsiye edilmiyor.

Dikkatli tüketilmesi gereken besinler

Kahve tüketimi günde 1-2 fincanı geçmemek kaydıyla migrende ağrıyı rahatlatıcı rol oynarken, ölçüsü artınca atak sıklığını artırır. Bedenin küçük oranını tolere edebildiği bitter çikolata da fazla ölçüde tüketildiğinde migren ataklarını besbelli olarak sıklaştıracaktır.

Bu besinler genel migreni azaltan besinlerdir. şahsi farklılıklarda, kimi besin unsurlarına alerji yahut hassasiyet olması durumunda besinleri tüketmemelisiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı