Sakatlandı, vazgeçmedi; 3 kere Avrupa şampiyonu oldu

tesbih

New member
Sakatlandı, vazgeçmedi; 3 kere Avrupa şampiyonu oldu Trabzon’da 9 yıl evvel kendisini savunmak emeliyle karateye başlayan Keyda Parıltı Çolak (19), kolundan sakatlanmasına karşın bırakmadığı sporda, 3 defa Avrupa şampiyonu oldu. Olimpiyat şampiyonluğu ile hazırlıklarını sürdüren Çolak, “İdmanları bırakmamak için bir kolum sargılı biçimde idman yapıyordum. bu biçimde bu biçimde muvaffakiyet elde edeceğimi bilemezdim. Bıraksaydım pişman olurdum” dedi.
Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 2’nci sınıfta tahsil nazarann Keyda Parıltı Çolak, 10 yaşında annesinin yönlendirmesiyle kendisini savunmak hedefiyle karate sporuna başladı. Çolak, Trabzon Büyükşehir Belediye Spor Kulübü çatısı altında başladığı idmanlarda, son 4 yılda 3 sefer Avrupa Şampiyonu oldu. Bu yıl ağustos ayında, Finlandiya’nın Tampere kentinde düzenlenen 48’inci Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda ‘kata’ branşında altın madalya alarak yurda dönen Çolak, hedeflediği dünya ve olimpiyat şampiyonluğu için çalışmalarını sürdürüyor. 2018 yılında kolundan sakatlanmasına rağmen, 3 şampiyonada altın madalyaya uzanan Çolak, sporun yanı sıra eğitimiyle de âlâ bir mesleğe ulaşmayı hedefliyor.
Avrupa şampiyonu Keyda Parıltı Çolak, karate sporuna 10 yaşında annesinin yönlendirmesiyle başladığını söylemiş oldu. Çolak, “Her çocuk üzere bıraktığım devirler de oldu. Antrenörüm geri dönmem için beni ikna etti. İdman ve maçlara devam ettim. daha sonra da dereceler gelmeye başladı. Avrupa Şampiyonası’na gitmeden 1 hafta evvel kampta sakatlandım. O periyotta antrenmanları bırakmamak için bir kolum sargılı biçimde idman yapıyordum. Doktora gittiğimde yaklaşımı, ‘bırakman lazımdı, nasıl yaşta bu kadar makus oldun’ halindeydi. Bana kalsa tahminen vazgeçebilirdim. Sakatlandım fakat vazgeçmedim, idmanlara devam ettik. bu biçimde bu biçimde muvaffakiyet elde edeceğimi bilemezdim; bıraksaydım, pişman olurdum” dedi.