Samsun’da 14 öğretmen 34 öğrenci corona oldu, 32 sınıf kapatıldı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Samsun’da 14 öğretmen 34 öğrenci corona oldu, 32 sınıf kapatıldı Yüz yüze eğitim başladığı 6 Eylül’den bu yana Samsun’da 14 öğretmen, 34 öğrencinin corona oldu. Kentte 32 sınıfın ise corona niçiniyle kapatıldığını belirtildi. Çankırı’da da 4 sınıf kapatılırken yurtta kalan kız öğrencilerin birinin testi müspet çıkınca temaslı 8 öğrenci karantinaya alındı.

Eğitim-Sen Samsun Şube Lideri İstek Topaloğlu, okulların pandemi önlemleri alınmadan açıldığını, kâfi sayıda paklık işçisi bulunmadığını ve sınıfların 40-45 kişilik olduğunu belirterek, düşünceli günler yaşandığını söylemiş oldu. Topaloğlu, eğitimin 2 hafta evvel başlamasına karşın öğrenci ve öğretmenlerde görülen olayların tasa verdiğini lisana getirdi.

ÖNLEMLER ALINMADAN EĞİTİM BAŞLADI

Okullarda meydana gelen corona virüs hadiseleri sebebi ile telaşlı olduklarını vurgulayan İstek Topaloğlu,

“Samsun’da şuan 32 sınıf karantinada ve bu sınıflar kapatıldı. 6 Eylül’de başlayan yüz yüze eğitim daha sonrası 14 öğretmen, 34 öğrenci ve bir memur olumlu durumda. Okullar ekstra hiçbir önlem alınmadan açıldı.

Pandemi öncesi okullar nasılsa, şuan okullar birebir biçimde. Okullar fiziken hiçbir hazırlık yapılmadan açıldı. 45 kişilik olan sınıfların sayısı azaltılmalı. Sınıflara ekstra havalandırma düzenlemesi yapılmadı. Öğrencilerin bir arada kullandıkları alanların, mesela tuvaletler üzere sayısı arttırılmadı.

bir daha öğretmenler için öğretmenler odası sayısı okullarda arttırılabilirdi. Bu da yapılmadı. Ek derslik talebimiz vardı. Ve biz, bunların hiçbirinin yapılmadığını gördük. Okullarda çalışan paklık çalışanı ile ilgili önemli zahmetler var. Gerekli hijyenin sağlandığını düşünmüyoruz” dedi.

VALİ AÇIKLADI: ÇANKIRI’DA 4 SINIF KAPATILDI

Öte yandan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kentte corona virüsü tespit edilen öğrencilerin bulunduğu 4 sınıfta eğitime orta verildiğini deklare etti.

Ayaz, yüz yüze eğitimi her kurallarda devam ettirmek için çalıştıklarını belirterek, Toplumsal Bilimler Lisesi Kız Pansiyonunda Covid-19 testi olumlu çıkan 1 öğrenciyle temaslı olan 8 öğrencinin karantinaya alındığını söylemiş oldu.