Sanatkarlar yapay zekayı protesto ediyor

Barcali

Active member
Sanatkarlar yapay zekayı protesto ediyor Oyun, sinema yahut medya bölümünde misyon alan dijital sanatkarların birbiriyle işlerini paylaştığı ve portföy olarak kullandığı internet sitesi ArtStation, yapay zeka zıddı posterlerle doldu.

Son günlerce yazılı komutlardan görseller üreten, Midjourney, DALL-E yahut Stable Diffusion üzere yapay zeka araçlarının dijital sanatkarların istihdamını tehlikeye atıp atmayacağı tartışılıyor.

GEÇEN HAFTADAN BERİ PROTESTO EDİLİYOR

ArtStation’daki protesto da birtakım kullanıcıların yapay zekada üretilen dizaynları siteye yüklemeye başlaması niçiniyle yapılıyor.

Sitede hesabı olan dijital sanatkarlar, geçen haftadan beri yapay zeka zıddı bir görseli kendi protföylerine yükleyerek harekete katılıyor.

Görselde yapay zekanın İngilizce kısaltması olan AI sözü kırmızı bir çember içerisinde resmediliyor ve üzeri çiziliyor. Çemberin altında ise “AI tarafınca oluşturulan görsellere hayır” tabirleri yer alıyor.

Independent Türkçe’de yer alan bahsi geçen görsel üretim araçları, aslında bir daha beşerler tarafınca çizilen yahut çekilen milyonlarca manzarayla eğitildi.

Ancak araçlar bunları faal halde karıştırarak, kullanıcının talepleri doğrultusunda “özgün” görseller ürettiği için telif hakları konusunu daha da tartışmalı hale getiriyor ve bu niçinle sert eleştiriliyor.

Bunun yanı sıra intihal tezleri da gündemde. Örneğin, açık kaynaklı Stable Diffusion’ı kullanan Lensa AI isimli uygulamanın, kullanıcıların yüklediği selfielerden avatarlar oluşturmak için öbür sanatkarların çalışmalarını müsaadesiz kullandığı tez edilmişti.

ArtStation’daki protestonun birinci iştirakçilerinden biri illüstratör Nicholas Kole oldu. Görselin kendisi ise bir öbür illüstratör Alexander Nanitchkov tarafınca tasarlandı.

Kole, “Bunu görmek bende biraz umut ve dayanışma isteği uyandırdı” dedi. VICE News’a konuşan Kole, Dayanışma emeliyle birebir küçük resmi yayınlamaya karar verdim ve trendi koruyabilecek miyim diye bir baktım” sözlerini kullandı.

Kendisi üzere hisseden herkesi görseli paylaşmaya davet eden Kole, “Bundan daha sonra her şey tabiatıyla gerçekleşti” diye ekledi:

Zanaatımıza sahip çıkmak için yapay zekaya karşı doğal olarak büyüyen bir fikir birliği var.