‘Sandık konseyi titizse yinelenmiş oy çıkmaz’

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
‘Sandık konseyi titizse yinelenmiş oy çıkmaz’ YSK Lideri Muammer Akkaya SÖZCÜ’ye konuştu. Türkiye’de seçimlerin sağlıklı yapıldığını söyleyen Akkaya, yinelenmiş oy telaşıyla ilgili “Önemli olan sandık konseyi üyelerinin, müşahitlerin bakılırsavlerini titizce yapmasıdır” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Yüksek Seçim Şurası’nın (YSK) elinde olmayan bilgiler bizde var” açıklaması üzerinden çarpıtmalar devam ederken, YSK Lideri Muammer Akkaya, seçime katılma hakkı elde edecek partilerden hiç bir şey saklanmadığını, dünyada en emniyetli seçim yapılan ülkeler içinde Türkiye’nin ön sıralarda yer aldığını söylemiş oldu.

18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarının adrese dayalı olarak seçmen kütüklerinin hazırlandığını belirten YSK Lideri Muammer Akkaya bu yıl seçim olmadığı için Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden ayrıntıların istenmediğini söylemiş oldu. Lider Akkaya, şunları söylemiş oldu:

“Seçim devri yaklaştığında bu listeleri esasen isteriz. İki yıldır seçim tablosunu açtık. Biz şunu istiyoruz, ‘vatandaş mı, değil mi’. Biz buna göre adrese dayalı olarak ona göre bakıyoruz. daha sonrasında oy kullanma hakkı olmayan, seçmen olamayacakları düşürüyoruz. Bunlar içinde kısıtlılar var, askeri öğrenciler, mahkum ve benzerleri var. Seçmen kütüğünde bu düzenlemeler yoksa 18 yaşını dolduran herkes seçmen olamıyor.”

“TAHMİNİM VAR”

Seçime girmeye hak kazanan, yeterliliği olan siyasi partileri YSK’nın ilan ettiğini hatırlatan YSK Lideri , “Bir seçim periyodunda, seçime girme hakkı elde eden partilerin iki sefer seçmen kütüklerini alma hakları var. Kesinlikle hiç bir şey saklanmadan biz de olan ayrıntıları olduğu üzere siyasi partilerle paylaşıyoruz. Onun haricinde diğer bilgi bilmiyorum. CHP Genel Liderinin ‘Bizdeki bilgiler YSK’nın elinde yok’ kelamlarını ne emelli dediğini, kastı nedir onu doğrusu anlayamadım. Lakin o sözlerle ilgili iddiam var fakat yorum yapmak istemiyorum.” dedi.

YSK’nın, seçimle ilgili lazım olacak her bilgiyi siyasi partilere verdiklerini, parti yetkilerinin de bildiğini hatırlatan YSK Lideri muammer Akkaya, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Seçmen kütüklerinin etkinleşmesi için seçim devrinde genelge çıkarırız. Listeleri hem vatandaşlarımız, birebir vakitte siyasi partiler inceler. Listede yer alması gereken 7 kıymetli bilgi içinde yanlışlık olup olmadığını inceler ve bunları düzelttirebilirler. Seçmenin, bilgilerle ilgili itiraz hakları var. Ne bileyim vatandaş vefat etmiştir nüfustan düşürülmemiş olabilir, kusurlu bilgiler yer alabilir. Bunlar el birliğiyle düzeltilir.”

HER VAKİT HAZIRIZ

YSK olarak seçime her vakit hazır olduklarını kaydeden Lider Akkaya, seçimin her vakit farklı süreçleri olduğunu kaydetti ve şu örneği verdi:

“Bizim için kıymetli olanlardan birisi fligranlı seçim pusulası basılması. Zarflarımız aslına bakarsan hazır. Geri kalan materyal her biçimde rahatlıkla temin edilir. Fligranlı kağıt basmak vakit alıyor. Onun için şu biçimde yapıyoruz: En az iki seçim yapılacakmış üzere kağıt bulunduruyoruz. gezebiliyorsunuz bir referandum ya da en az iki seçimlik kağıt bulunduruyoruz. Şu anda elimizde iki seçimlik kağıt hazır. Bu önümüzdeki seçimler için değil. Onlar esasen depolarımızda var. çabucak sonrasındaki yapılacak seçimler için bir daha kağıt alıyoruz. “

Muammer Akkaya

BOYAYA GEREKLİ Mİ?

Bazı siyasi parti yetkililerinin, seçimlerde tekrarlanmış oy kullanmasını engellemek için oy kullananın parmağının boyanmasını gündeme getiriyor. YSK Lideri Muammer Akkaya, bu istikametteki talepleri şöyleki kıymetlendirdi:

“Parmak boyasına gerek olmadığı istikametinde kanun değişmişti. Parmak boyanmasına

İhtiyaç da yok Türkiye’de şöyleki: Sandık konseyinde siyasi partileri temsil eden şahıslar var. neden boya sürülüyordu? Oburunun yerine oy kullanımın diye. Diğerinin yerine oy kullanımını engellemek için siyasi parti temsilcilerinin de daha dikkatli olması gerekir. Bu sayede mükerrer oy kullanılmasına mahzur olunur diye düşünüyorum. Değerli olan sandık konseyi üyelerinin, müşahitlerin misyonlarının titizlik yapmasıdır.

GÜVEN ZEDELENMEMELİ

Seçimde yarışan siyasi partilerdir. Sandık konseyinde bakılırsav yapan temsilcileri titiz davranırsa bir sorun olmaz diye düşünüyorum. Mükerrer oy kullanması Türkiye’de mümkün değil. her insanın bir tane vatandaşlık numarası var. İkinci bir seçmen olamaz. Yalnızca tahminen oburunun yerine oy kullanımına pürüz olacak bir şey. Boya olsa da, olmasa da suiistimal edilebilir.

Türkiye’de seçimler sağlıklı yapılıyor. 1950’den beri, dünyada hakikaten örnek gösterilerek yaptığımız işlerden bir tanesi seçim diye düşünüyorum. Seçmenin sandığa olan itimadı epey kıymetli bir şey. Bu itimadı gerçekle ilgisi olmayan sözlerle zedelenmemesi gerekir.”