Sayıştay ortaya çıkardı: Üniversiteler adrese teslim çalışmış

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Sayıştay ortaya çıkardı: Üniversiteler adrese teslim çalışmış Sayıştay tarafınca hazırlanan kontrol raporlarında, Ordu Üniversitesi’nde 2020 yılında açılan ilanlara 61 takım için birer kişinin müracaat yaptığı açıklandı. Ayrıyeten Sayıştay Başkanlığı, 2020 yılı Kontrol raporunda Elazığ Fırat Üniversitesi’nde adrese teslim ilanlarla yapılan liyakatsiz atamaları gözler önüne serdi.

Cihan DEMİRDAŞ
İsmail AKDUMAN

TBMM ismine kamu kurumlarını denetleyen Sayıştay, Türkiye’deki devlet üniversitelerine yönelik 2020 yılı kontrol raporlarını yayınladı. Sayıştay tarafınca birfazlaca üniversitede yapılan öğretim üyeleri atamalarının liyakatsiz, objektif kriterlere dayanmadığını tespit edildi.

ORDU ÜNİVERSİTESİ’NDE 65 TAKIMIN 61’İ ADRESE TESLİM

Üniversiteye alımı yapılacak öğretim üyeliği takımları için ek şartlar getirildiğini açıklayan Sayıştay denetçileri, 2547 sayılı Kanun’un 23’üncü, 24’üncü ve 26’ncı unsurlarında tabir edilen objektif ve denetlenebilirlik unsurlarına riayet edilmediğini, ilanların büyük çoğunluğunda belirli bir kişiyi işaret eden koşulların istendiğini söz etti. Raporda, 2020 yılı ortasında üniversite tarafınca ilan verilen toplam 65 öğretim üyesi takımının sadece 4’ü için yalnızca 2 kişi, geriye kalan 61’i için ise yalnızca birer kişi müracaat yaptığı kaydedildi. Ayrıyeten raporda, ilanlarda belirlenen ek şartların, belirli bir kişiyi tanımlamaya yönelik olarak akademik rekabeti engelleyecek nitelikte olduğu ve Anayasanın eşitlik prensibine, Yükseköğretim Kanunu’na terslik teşkil ettiği vurgulandı.

REKTÖR, 2 FAKÜLTEYE DE DEKANLIK YAPIYOR

Raporda, Ordu Üniversitesi bünyesinde bulunan birtakım fakültelerin dekanlarının atamalarının asaleten yapılmayarak, Kanun’da belirlenen adaba uyulmaksızın vekaleten atandıkları ve bu sebeple üniversite idare şurasının eksik sayı ile toplandığı ayrıntıları de yer aldı. Sayıştay denetçileri, rektörünün hem de 2 fakülteye vekaleten dekanlık yaptığını belirterek, “Vekaleten yürüttüğü dekanlıklar sebebiyle üniversite idare konseyinde rektörün 3 oy hakkı bulunmaktadır. Bu sebeple üniversite idare şurası fiilen Kanunun öngördüğünden 2 kişi eksik toplanmakta ve karar almaktadır. Ayrıyeten idare heyetinin eksik sayıda toplanıp karar alması da bir temsil eksikliğine yol açmaktadır. Bu sebeplerle kelam konusu dekanlıklara mevzuatın da öngördüğü biçimde asaleten bakılırsavlendirmeler yapılması gerekmektedir” denildi.

Öte yandan Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan’ın, hala daha İlahiyat Fakültesi ile Turizm Fakültesi’ne vekaleten dekanlık yapmaya devam ediyor.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ’NDE İLANLARIN BELİRLİ BİR KİŞİYİ ÇAĞRIŞTIRDIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Fırat Üniversitesi’nin, “Spektral teoride düz ve aksi sorunların tahlili konusunda çalışmaları bulunmak”, “Akıllı havacılık yapılarının denetimi konusunda çalışmaları bulunmak”, “Toplumcu gerçekçi şiirde şiddet üzerine çalışmaları bulunmak”, “Yapay zeka optimizasyonu ve toplumsal ağ tahlili hakkında çalışmaları bulunmak” ve “Nesnelerin internet konusunda çalışmaları bulunmak” başlıkları altında öğretim üyesi alımı yaptığını tespit eden Sayıştay, ilanların büyük birçoklarında muhakkak bir kişiyi çağrıştıran kuralların istendiğini tespit etti.

OBJEKTİF VE DENETLENEBİLİRLİK PRENSİPLERİNE RİAYET EDİLMEMİŞ

Fırat Üniversitesinin öğretim üyesi atamalarından objektif prensiplere uyulmadığına dikkat çeken Sayıştay raporunda, “Yukarında yer verilen örneklerde de görüleceği üzere, alımı yapılacak öğretim üyeliği takımları için ek kriterler getirilirken, 2547 sayılı Kanun’un 23 ve 26’ıncı hususlarında tabir edilen objektif ve denetlenebilirlik prensiplerine riayet edilmemiş, ilanların büyük çoğunluğunda spesifik ve aşikâr bir kişiyi çağrıştıran koşullar istenmiştir. Bunun kararında da, alım yapılacak takımların tamamına yakını için yalnızca birer kişi müracaat yapabilmiş ve birebir şahıslar takımlara alınmıştır” tabirleri yer aldı.