Scholz: Ukrayna’nın AB’de sağlam bir yeri var

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Scholz: Ukrayna’nın AB’de sağlam bir yeri var Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Ukrayna Ulusal Bağımsızlık Günü” vesilesiyle yayımladığı görüntü bildirisinde, komşuların güç vakit içinderda birbirine yardım ettiğini, bundan dolayı Almanya’nın, tehdit edilen Ukrayna’nın yanında olduğunu belirtti.

Bu dayanağın Ukrayna’nın muhtaçlık duyduğu sürece devam edeceğini vurgulayan Scholz, Ukrayna’nın özgürlüğü, hukuk devletini, çoğulculuğu ve demokrasiyi savunduğunu tabir etti.

Başbakan Scholz, AB’nin haziran ayında Ukrayna’ya aday ülke statüsü verdiğini anımsatarak “Ukrayna’nın özgür Avrupa’da yani AB’nin bir üyesi olarak sağlam bir yeri var.” dedi.

LEYEN’LE ASKERLERİ ZİYARET EDECEK

Özgürlük ve demokraside birleşen Avrupa’nın Rusya’nın gerici emperyalizminden epeyce daha kuvvetli olduğuna dikkati çeken Scholz, AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ile ekim sonunda Ukrayna’ya ait Berlin’de milletlerarası bir daha inşa konferansı düzenleneceği bilgisini paylaştı.

Ukrayna’da Irpin’e yaptığı ziyareti unutmayacağını aktaran Scholz, Ukraynalıların cüretini övdü. Scholz, yarın Almanya’da uçaksavar tanklarıyla ilgili eğitim nazarann Ukraynalı askerleri ziyaret edeceğini söylemiş oldu.

“SİLAH GÖNDERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Şansölye Scholz, Ukrayna’ya silah göndermeyi, askerlere eğitim ve mali takviye vermeyi sürdüreceklerini, Ukrayna’daki kent ve köylerin bir daha inşa edilmesine de yardım edeceklerini anlattı.

Alman hastanelerinde Ukrayna askerlerinin tedavisine devam edileceğini söz eden Scholz, “Sınırlarımız ve kalplerimiz Rusya’nın teröründen kaçan herkese açık kalacak.” diye konuştu.

Scholz, Ukrayna’nın dostu olmaktan gurur duyduklarını lisana getirdi.