Sıkıntım Doğan’ın Yargıtay’daki duruşması 4 Kasım’a ertelendi

HoVaRDa

New member
Sıkıntım Doğan’ın Yargıtay’daki duruşması 4 Kasım’a ertelendi DUVAR – Kendisine sistematik şiddet uygulayan eşi Hasan Karabulut’u öldüren ve lokal mahkeme tarafınca 15 yıl mahpus cezası verilen Sıkıntım Doğan’ın evrakına ait duruşma Yargıtay 1 No’lu Ceza Dairesi’nde görüldü.

Tutuksuz olan, 15 yıl mahpus cezasına karşı “meşru müdafaa” talebi ile temyiz müracaatında bulunan Zahmetim Doğan duruşmaya katılmazken, fazlaca sayıda avukat duruşmada hazır bulundu.

‘SALDIRILARDAN ÖTÜRÜ ÇİLEM’İN ENDİŞE YAŞAMASI DOĞAL’

Çok sayıda bayan avukatın dayanak verdiği Doğan’ın Yargıtay’daki duruşması sırasında, “Yetki belgesi” krizi yaşandı. Mahkeme heyeti, Doğan’ın asıl vekili haricinde yetki dokümanı verilen avukatların duruşmaya katılamayacağını belirtti. Avukatlar, yolda yeri olmayan uygulamaya itiraz etti.

Duruşmada birinci kelam avukat İsa Ayanoğlu’na verildi. Ayanoğlu, legal müdafaa kapsamında Türk Ceza Kanunu’nun 27’inci hususunun uygulanmasını talep etti.

Duruşmada Avukat Ayşe Zilan, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesinin yasal müdafaa kararlarını uyguladığı birtakım kararlardan örnekler vererek Zahmetim Doğan’ın durumunun da bunlara benzediğini söz etti.

Avukat Bahar Melek Dizdar ise, “Tüm kabahatler bir heyecan psikolojisi altında işlenir. Olay anında halihazırda bir taarruzun olup olmaması legal müdafaa uygulanması noktasında tek şart değildir. Daha evvelki hücumlardan dolayı Çilem’in can korkusu yaşaması doğaldır” sözlerini kullandı.

‘ÇİLEM YALNIZCA KENDİNİ VE ÇOCUĞUNU KORUMAK İÇİN HAREKET ETTİ’

Kendi hayatını savunmak zorunda kalan bir hanımın 15 yıl ceza almasına itiraz ettiklerini belirten Avukat Büşra Özbiçer ise, “Çilem ömrünü savunmasaydı, bugün burada Hasan Çilem’i öldürmekten yargılanıyor olacaktı. Failler erkek olduğunda lehe kararlar epeyce kolay uygulanabiliyor. Bayan olduğunda ise tereddüt ediliyor” diye konuştu.

Sıkıntım Doğan’ın kocasının bir epey cürümden sabıkalı olduğunu, polisi dahi yaraladığını belirten Avukat Ümit Büyükdağ, “Çilem 2 yıl boyunca daima şiddet görmüş. Sıkıntım o tarihlerde Emniyet ile işbirliği halinde olup kocasının tutuklanmasını sağlamaya çalışmış ve onun bunu öğreneceğinden epey korkuyor. Olay günü Hasan Çilem’i fuhuş yapması için Antalya’ya götüreceğini söylüyor, Zahmetim itiraz ettiğinde onu dövüyor” dedi.

Hasan Karabulut’un Sıkıntım Doğan’ı öldürmek isterken olayın yaşandığını belirten Avukat Candan Dumrul ise, “Maktul Çilem’i öldürmek isterken Sıkıntım silahı ele geçirdi ve nasıl olduğunu bile hatırlayamadığı bir biçimde Hasan’ı öldürdü ve fakat bu türlü hayatta kalabildi. Endişe en kuvvetli histir. Bütün hislerden evvel o hissedilir. Öfke bile daha sonrasında gelir. Zahmetim yalnızca endişe ile kendini ve çocuğunu korumak için hareket etmiş” sözlerini kaydetti.

DURUŞMA 4 KASIM’A ERTELENDİ

Mahkeme heyetinin sık sık avukatların beyanlarına müdahale ettiği duruşma kasım ayına ertelendi. Kendisine sistematik şiddet uygulayan ve fuhuşa sürüklemek isteyen Hasan Karabulut’u öldüren Zahmetim Doğan’ın Yargıtay 1’nci Ceza Dairesi’nde görülen belgesinin ikinci duruşması 4 Kasım 2021 tarihinde görülecek.

‘BEKLENTİMİZ 4 KASIM’DAKİ KARARLA ÇİLEM’İN BERAAT ETMESİ’

Yargıtay’da görülen duruşmanın akabinde açıklama yapan Doğan’ın avukatları, “Burada yargılanan erkek şiddeti olması gerekirken yargılanan Sıkıntım olduğu için onunla dayanışmaya geldik. Zahmetim devlet müdafaasında bulunmasına karşın kendi ömrünü savunmak zorunda kalmıştır. Kendisini korumayan devlet mevcut ve kendisini savunmak zorunda kalmıştır. Lokal mahkeme tarafınca cezalandırılmıştır ve cezalandırılması gereken Zahmetim değildir. Çilem’in yasal müdafaa kararlarından yararlanması için savunmalarımızı ilettik. Bu doğrultuda beklentimiz 4 Kasım’da açıklanacak kararla bir arada müvekkilimizin beraat etmesidir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Zahmetim Doğan, 8 Temmuz 2015 tarihinde Adana’da kendisine şiddet uygulayan ve seks personelliği yapmaya zorlayan kocası Hasan Karabulut’u öldürdüğü için ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle Adana 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. “Tahrik ve düzgün hal indirimi” ile 15 yıl mahpus cezası alan Doğan, avukatlarının isimli denetimle tahliye edilmesi tarafında talepte bulunması üzerine 20 Haziran 2016’da 50 bin TL kefalet koşuluyla tahliye edilmişti. Karar belgesinin Yargıtay’a taşınmasının akabinde birinci dava bugün (21 Ekim) Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nde görüldü.