Sinop’ta eski mahkumun cezaevinde aldığı eğitim hayatını değiştirdi

KesikÇayır

New member
Sinop’ta eski mahkumun cezaevinde aldığı eğitim hayatını değiştirdi Sinop’ta yaşayan evli ve 1 çocuk babası 30 yaşındaki Murat Kalyoncu, pastanecilik yaparken 2014 yılında işlediği bir kabahatten dolayı ceza infaz kurumuna girdi.

Kalyoncu, mahkumların meslek edindirilmeleri ve tahliyelerinden daha sonra topluma kazandırılmaları emeliyle yapılan çalışmalar kapsamında Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu bünyesinde açılan unlu mamuller ve pastacılık kısmına kayıt oldu.

TAHLİYE OLDU, KENDİ İŞİNİ KURDU

Burada birinci olarak eğitim alıp mesleğini geliştiren Kalyoncu, ceza infaz kurumu bünyesindeki pastanede çalıştı. Aldığı eğitim ve iş deneyimiyle mesleğini geliştirme imkanı bulan Kalyoncu, tahliyesinden daha sonra yeni bir başlangıç için kolları sıvadı.

Kontrollü Özgürlük Müdürlüğü çalışanlarının yönlendirmesiyle ‘Eski Mahkumların Kendi İşini Kurma Projesi’ne başvuran Kalyoncu, devletin sağladığı hibe ile memleketi Sinop’ta pastane açtı.

8’i KENDİSİ ÜZERE ESKİ HÜKÜMLÜ 40 BİREYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Kısa müddette kesimde yerini alan Kalyoncu, birinci açtığı işyerinde 15 şahsa istihdam sağladı. Devletin sağladığı imkanlarla 4 yıldır kendi işinin işvereni olan eski hükümlü, pastanesinin 3’üncü şubesini açtı. Kalyoncu, şu anda kendi üzere eski hükümlü olan 8 şahısla bir arada 40 kişiyi istihdam ediyor.

‘HER ŞEY BİTTİ’ DEDİĞİMDE DEVLET BANA SAHİP ÇIKTI

Ceza infaz kurumundayken 3 yıl boyunca İşyurtları Kurumu unlu mamuller kısmında çalıştığını belirten Murat Kalyoncu, kurumdan çıktıktan daha sonra devletin sağladığı takviyeyle kendilerine yeni bir hayat kurduklarını söylemiş oldu.

Ceza infaz kurumundayken ve tahliyeden daha sonra devletin her vakit yanlarında olduklarını anlatan Kalyoncu, şunları söylemiş oldu:

“Bir ümitsizliğin içine düşmüştük ancak devletimiz bizi hiç yalnız bırakmadı. Ceza infaz kurumundayken ‘Her şey bitti’ dediğimizde bize iş imkanı sundular. Orada kendimizi 3 yıl boyunca daha da geliştirdik. Tertipli ve disiplinli çalışmayı öğrendik. Bu kursları alırken, ‘Cezamız bitince burada öğrendiklerimizi, kendi bildiklerimizin üstüne koyacağız, dışarı çıkacağız, şubelerimizi açacağız, gece gündüz çalışacağız, yanımıza hükümlü arkadaşları alacağız. Bizim üzere ümitsizliğe kapılan öbür arkadaşlarımıza umut kaynağı olacağız‘ diye planlar yaptık. Nitekim de o denli oldu. Şu anda yanımızda 8’i eski hükümlü 40 arkadaşımız çalışıyor. İşyurtlarında çalışmak bize hayli şey kattı. Şu anda dükkanımız var ise, İşyurtları yardımıyla vardır.”

‘UMUDUNUZU KAYBETMEYİN’ TAVSİYESİ

Ceza infaz kurumundaki mahkumlara ümitsizliğe kapılmamaları tavsiyesinde bulunan Kalyoncu, İşyurtları Kurumu bünyesinde açılan meslek edindirme ve eğitim faaliyetlerine katılmalarının kendileri için hayli faydalı olacağını vurguladı. Kalyoncu, kendilerine bu imkanı sağlayan tüm Adalet Bakanlığı teşkilatına teşekkür etti.

“SİVİL HAYATIM DAHA HOŞ OLDU”

İşyerinde çalışan eski mahkumlardan A.B. ise, ceza infaz kurumuna girmedilk evvel rastgele bir mesleğinin bulunmadığını, İşyurtları Kurumu’nun açtığı kursa katılarak meslek edindiğini söylemiş oldu.

Şu an işvereni olan Murat Kalyoncu ile ceza infaz kurumunda tanıştığını kaydeden A.B. “Ceza infaz kurumunda mesleğimle ilgili tüm kurslara katıldım, kalfalık evrakı aldım. Şu an da ustalık kursuna gidiyorum. Ceza infaz kurumundan çıktıktan daha sonra, daha evvelinde tanıdığım Murat Kalyoncu’nun dükkanında çalışmaya başladım. Ceza infaz kurumunda edindiğim meslek ile sivil ömrüm daha hoş oldu.” diye konuştu.