Soğuk Havalar Nefesinizi Kesmesin! Astım Öksürüğü İçin Ne Yapılabilir?

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Soğuk Havalar Nefesinizi Kesmesin! Astım Öksürüğü İçin Ne Yapılabilir? Astım teneffüs yollarının kronik bir hastalığıdır ve kimi belirtileri vardır. Öksürük astımın yaygın belirtilerinden biridir. Öksürüğün gayesi, mümkün bir enfeksiyonu önlemek için yabancı partikülleri ve bakterileri uzaklaştırmaktır. Öksürük üretken olduğunda, gözle görülür ölçüde balgam atıldığı manasına gelir. Lakin birçok astım olayında öksürük verimsiz olarak kabul edilir. Verimsiz bir öksürük kuru bir öksürüktür. Bronş tüplerini spazm yapmaya (veya daralmaya) zorlayan bir tahriş ediciye verilen bir karşılıktır. Bu tıp verimsiz öksürüğe niye olan hava yollarının şişmesi (iltihaplanması) ve daralması astımı karakterize eder. Astım öksürüğüne çoğunlukla hırıltı eşlik eder.

Astım öksürüğü ve başka öksürükler içindeki fark nedir?

Astım öksürüğü ve öteki durumlardan kaynaklanan öksürükleri birbirinden ayırmak biraz güç olabilir. Astımı öbür durumlardan ayıran belirtiler şunlardır:

• Geceleri yahut gülerken yahut koşma daha sonrası berbatlaşan bir öksürük,
  • Gece uykudan kaldıran öksürük,
  • Sabah uyanınca ortaya çıkan öksürük,
  • Nefes almada zorluk,
  • Göğüste sıkışma hissi,
  • Nefes darlığı,
  • Hırıltı.
Astımlı çocuklar, ayrıyeten soğuk algınlığını beklenenden çok daha sık yaşayabilir yahut iyileşmeleri fazlaca daha uzun sürebilir. Bu niçinle astımın kesinlikle denetim altında tutulması gereklidir.

Astım öksürüğü nasıl tedavi edilir?

Astımın kesinlikle denetim altına alınması gerekir. Aksi durumda astım krizi yaşanabilir ve astım krizi epey önemli durumlara niye olabilir. Bu niçinle çocuğunuzun astımı için sistemli takip edilmesi kıymetlidir. Çocuğunuzun alerji uzmanı, astım belirtilerine ve mevcut durumuna nazaran birtakım ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçların kesinlikle açıklandıği biçimde kullanılması gerekir. Çocuğunuzun astımının durumuna bakılırsa kısa periyodik denetim ilaçları ya da uzun müddetli denetim edici ilaçlar kullanımı gerekir. Ayrıyeten çocuğunuzun, alerji uzmanınızla birlikte oluşturduğunuz bir astım aksiyon planı olması gerekir.

Alerji aşısı ile tedavi seçenekleri!

Astımın daha kalıcı bir tedavisi olan alerji aşıları gerekip gerekmediği alerji testleri ile ortaya çıkarılmaktadır. Alerji testinde alerji saptanırsa ve 5 yaşından büyük çocuk ve yetişkinlerde alerji aşısı uygulanabilir. Alerji aşıları ile alerjenlere karşı beden direnci artırılır ve bunun kararı immün sistem kuvvetlenir. Bunun kararı olarak alerjenler akciğerde ziyan oluşturamaz hale gelir. Bunun kararı olarak da şikâyet olmamaya, ilaç gereksinimi olmamaya başlar ve de hayat kalitesi bariz düzeyde artmaktadır.

Astımdan korunma yolları nelerdir?

Astımdan korunmak için izlenebilecek kimi yollar vardır. Öncelikle çocuğunuzda astımı neyin tetiklediğini bilmeniz gerekir. Tetikleyiciyi öğrendikten daha sonra kimi adımlar atabilirsiniz.

Toz akarlarından korunma

Nemli ve sıcak ortamlarda üreme imkanı bulan toz akarları astımın kıymetli tetikleyicilerindendir ve çabucak her meskende bulunur. Bilhassa denize yakın kentlerde yaşayan aileler mesken tozu mite’larına karşı tedbirler almalıdır. Toz akarlarından korunmak için alerjen geçirmez yatak grupları kullanın. Çocuğunuzun odasındaki kumaş gereçleri azaltın. Halılar, tüylü oyuncaklar, peluş oyuncaklar üzere. Çocuğunuzun nevresim gruplarını en az haftada bir kez yüksek ısıda yıkayın. Çocuğunuzun odasında dokuma eseri olmayan oyun matı kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzu keskin kokulardan uzak tutun

Astımlı çocukların bronşları fazlaca hassastır ve bu niçinle kokulara çok hassastır. Çocuğunuzun keskin kokulara maruz kalmasını önleyin. Meskende kullandığınız paklık materyallerinin kokusuz ve hipoalerjenik bulunmasına itina gösterin. Çocuğunuzun kıyafetlerini kokusuz deterjanlarla yıkayın.

Hava değişimi ve hava kirliliği

Hava değişimi ve soğuk havalar da astımı etkileyebilir. Bilhassa soğuk havalarda dikkatli olmanız gerekir. Hava sıcaklığı epey düşükse çocuğunuzun dışarı çıkmasını engelleyin. Dışarı çıkılması gereken vakit içinderda da ağzı ve burnu kapatacak biçimde fular ya da atkı takmasını sağlayın.

Hava kirliliğinin de astım üzerinde olumsuz tesiri vardır. Bu niçinle hava kirliliğinin ağır olduğu vakit içinderda çocuğunuzun dışarı çıkmasına müsaade vermeyin.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı