Somalili feminist: Facebook’u beni susturmak için kullandılar

Barcali

Active member
Somalili feminist: Facebook’u beni susturmak için kullandılar “Seni Somali’de öldürmedik, artık İngiltere’de özgürsün fakat seni Facebook’da susturacağız.” Somali doğumlu olup Birleşik Krallık’ta yaşayan bayan hakları savunucusu Hanna Paranta bu biçimde bir tehdit aldı.

Facebook’ta Hanna Abubakar ismini kullanan Hanna Paranta, toplumsal medyadaki hesabı üzerinden mesken içi şiddet ve tecavüze uğrayan bayanlara dayanak sağlamaya çalışıyor. Bundan bir yıl kadar evvel yaptığı çalışmalara karşı çıkan birinden telefonla bu biçimde bir tehdit aldığını anlatıyor.

Facebook’un ‘bildir’ fonksiyonunun internette tacizden korunmayı sağlamak için icat edildiğini fakat birtakım çevrelerce tam zıddı hedefle kullanıldığını söylüyor.

Hanna’nın Facebook sayfasını 130 bini aşkın kişi takip ediyor. Lakin o, bayanların eşitliğine karşı olan birtakım Somalililerin, sayfasını kapattırmak için kendisini Facebook’a şikayet ettiklerini düşünüyor.

Facebook her bir şikayet bildiriminin önemli biçimde ele alınıp araştırıldığını söylüyor.

YEMEĞİ ZEHİRLENDİ

Şu anda Birleşik Krallık’ta yaşayan 44 yaşındaki Hanna Paranta 7 yaşındayken Somali’den İsveç’e gdolayılmüş. Orada toplumsal danışmanlık eğitimi görmüş ve son on yıldır da bayan hakları savunucusu olarak ağır bir faaliyet ortasında.

İşe Birleşik Krallık’ta yaşayan geniş Somalili azınlık ortasında konut içi şiddete ve tecavüze maruz kalan bayanlara takviye sağlamakla başlamış lakin bununla birlikte sık sık gidip geldiği Somali’deki biroldukca Batılı yardım kuruluşu ile de yakın işbirliği ortasında. Bu da birfazlaca muhafazakar kümenin reaksiyonunu çekmiş.

Somali’ye gittiğinde can güvenliği açısından sürekli bir muhafızla geziyor ve geçen yıl Eylül ayında ülkeye son gidişinde başşehir Mogadişu’da kaldığı otelde yediği yemeğe zehir karıştırılmış.

Kendisine haber sızdıran biri yardımıyla yemeği yememiş lakin bu kere silahlı bir küme onu kaçırmaya çalışmış. Muhafızlarının müdahalesi yardımıyla kurtulmuş ve silahlı şahıslar kaçmış.

İngiltere’ye dönüşünde de bu tehdit telefonunu aldığını anlatıyor ve Facebook sayfası o günden beri sık sık kapatıldığı ya da kısıtlandığı için bunun ardında kendisini susturmak isteyen çevrelerin şikayetlerinin bulunduğunu düşünüyor.

Örgütlü bir toplumsal medya akınıyla karşı karşıya olduğuna inanan Hanna Paranta Facebook’a mevzuyu bildirmiş lakin şirketin bu uydurma şikayetleri tespit edip düzenleyemediğini düşünüyor.

‘GÖLGE YASAK’

“Aralık ayından itibaren Facebook’la temasa geçmeye başladım. Onlara her şeyi anlattım. Bu kümenin sayfamı kapattırmaya çalıştığını ve beni tehdit ettiğini bidirdim lakin kimse beni dinlemedi” diyor.

Bu şikayetlerin gerisinde 300 kadar üyesi bulunan bir Facebook Messenger kümesi olduğunu düşünen Paranta bu kümenin farklı şahısları gaye alıp şikayet ettiği inancında.

Hanna Paranta’yı destekleyen bir kişi bu kümeye sızmış ve ona atılan mesajlaşmalardan ekran imgeleri yollamış.

Bunlar ve İngiltere polisine kendisine yönelen tehditle ilgili müracaatının evraklarını de Facebook’a bildirmiş.

Ekran imgelerinden kimilerinde bireylerin Paranta’nın Facebook hesabını sınırlamayı nasıl başardıklarını konuştukları ve artık YouTube hesabına yönelmeyi planladıkları görülüyor.

Paranta Facebook’un bütün bunları hesaba katmadan ve yapılan şikayetlerin gerçekliğini araştırmadan hesabını sınırlaması karşısında kendisini çaresiz hissediyor.

Şirketle münasebetinin de tıpkı ölçüde şiddetli olduğunu anlatıyor. Daima öbür başka kısımlara yönlendirildiğini ve gerçek beşerlerle değil bilgisayarlarla görüşmek zorunda bırakıldığını söylüyor.

Paranta bütün bu tezler cevaplarını sormak üzere BBC tarafınca yapılan müracaattan daha sonra Facebook’un, sayfasındaki canlı yayın üzere konularda getirilen kimi kısıtlamaları birkaç ay evvel kaldırdığını anlatıyor.

Facebook’un bir sözcüsü ateşli tartışmalara müsaade verildiğini fakat şirketin bu platformda insanlara diğerlerini taciz ya da rahatsız etme müsaadesi vermediğini söylemiş oldu.

“Dikkatimize sunulan bu tıp kural ihlali oluşturan paylaşımları kaldırdık ve soruşturmamız kelam konusu aktivist hesabına şu anda konulmuş diğer bir sınırlama olmadığını gösterdi” dedi.

Ne var ki Hanna Paranta hala resmi olmayan formüllerle “yasaklı” olduğunu, yaptığı paylaşımların takipçilerinin hesaplarında daha seyrek göründüğünü söylüyor.

Şikayetçilerin birden fazla bayan

Pekala Hanna Paranta’yı şikayet edenler kim? Şaşırtan bir biçimde bu şahısların birçok bayan.

Gazeteci ve akıl sıhhati danışmanı Amina Musse Wehelie, İngiltere’deki Somali toplumu içerisinde bu tıp bildiri kümelerinin başını çeken epey tesirli bir kişi bulunduğunu keşfetmiş.

Bu kişi ve birtakım diğer Somalili adamların, göçmen toplumu ortasındaki bayanları manipüle ederek onları önde gelen bayan hakları savunucularına karşı savaşta kullandıklarını söylüyor.

Getty ImagesParanta, muhafazakar kümeler tarafınca, hakkında bir dizi temelsiz argümanlar yayılmasının da şikayetleri artırdığını söylüyor

“İşsiz yalnız yaşayan, etrafında aile dayanağı olmayan çocuklu bayanlara ulaşıyorlar. Kendilerini hayli yalnız ve konutlarından çok uzakta hisseden bayanlar bunlar. Onlara istedikleri her şeyi yapabileceklerini, epeyce özel beşerler olduklarını söylüyor ve bir süre daha sonra da onlar için para karşılığı çalışmalarını teklif ediyorlar” diyor.

Toplumsal medya üzerinden Somalili aktivistlere karşı yürütülen palavra ve iftira kampanyalarının bir kesimi olarak Paranta’ya yöneltilen argümanlar son aylarda yeterlice korkutucu hale gelmiş.

Paranta “Grubun önderi evvel benim organ ticareti yaptığı palavrasını yaydı. sonrasındasında Somalili bayanları seks çalışanı olarak pazarladığımı tez etti. Son olarak ise Somalilileri Hristiyanlığa geçirmeye çalıştığımı ileri sürüyor” diyor.

Bu çeşit propaganda çalışmaları kararı Paranta’nın Facebook sayfası hakkındaki şikayetler daha da artmış zira bir kısım insan onun hakikaten hata işlediğini düşünmeye başlamış.

Gerek Paranta gerekse Wehelie burada Facebook’un geçersiz şikayetleri soruşturmamasının en değerli sebebinin lisan sorunu olduğunu düşünüyorlar. Ayrıyeten Somali toplumuna mensup bayanlar olmaları niçiniyle de gereğince ciddiye alınmadıkları ayrımcılığa uğradıkları inancındalar.

Gazeteci Wehelie bu sorunu çözmenin bir yolunun Facebook’un daha fazla sayıda Somalili tercüman çalıştırması olacağını düşünüyor.

Paranta ise hesabının amaç olmaya devam edeceğinden ve yardımcı olmaya çalıştığı bayanların kendisine ulaşamayacağından tasa ediyor.