Somali’ye 30, doğal afete 20 milyon dolar

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Somali’ye 30, doğal afete 20 milyon dolar Yurdun dört bir yanında doğal afetler yaşanırken 2021 bütçesine doğal afetlerde kullanılmak üzere yalnızca 174 milyon 468 bin lira ödenek konulduğu ortaya çıktı. Doğal Afet Masraflarını Karşılama Ödeneği olarak bütçede yer alan bu parayla kuraklık, yangın, sel ve zelzeleler dahil ülke genelinde yaşanan tüm doğal afetlerde milyarlarca liralık ziyanlarla karşılaşan halkın yarası sarılmaya çalışılacak. Doğal afet bütçesine fazlaca küçük ölçüde ödenek koyan hükümetin, her afetten daha sonra halka neden IBAN dağıtarak yardım talebinde bulunduğu da gözler önüne serilmiş oldu.

Doğal Afet Masraflarını Karşılama Ödeneği, her yıl merkezi bütçenin ‘ek ödenek’ kalemine temalıyor. Bu ödenek, yatırım nitelikli masraflar açısından yatırım programı ile ilişkilendirilmek kaydıyla genel bütçe kapsamındaki kamu yönetimleri ile özel bütçeli yönetimlerin her türlü doğal afet masraflarını karşılamaları maksadıyla gerektiğinde dağıtılıyor.

SOMALİ’YE DAHA ÇOK

Türk Hava Kurumu’na (THK) ilişkin yangın söndürme uçakları 4 milyon dolarlık bakımı yapılmadığı için hangarda bekletilirken, Somali’ye 30 milyon dolarlık hibe yapılması büyük yansılara yol açmıştı. Bütçedeki 20 milyon dolara karşılık gelen 174 milyon liralık afet ödeneğinin Somali’ye yapılan yardımların bile altında kalması dikkat çekti. Bu paranın hangi afete derman olabileceği de merak ediliyor. Somali’nin 30 milyon doları haricinde bütçeden temmuzda 53 milyon, haziranda 24 milyon lira olmak üzere 7 ayda yabancı ülkelere toplam 94 milyon 239 bin lira yardım yapıldı.

ÖDENEK YOK IBAN VAR

Doğal afetler bütçedeki ödenekleri bugüne kadar harcamayan hükümetin halka IBAN numarası dağıtıp, yangınlar ve sel felaketleri için yardım talep etmesi de dikkat çekti. Daha evvel Elazığ ve İzmir’deki zelzelelerde de halktan yardım isteyen hükümet, koronavirüs salgınının başlarında da IBAN numarası paylaşarak bir daha halktan para yardımı talep etmişti.

2021 yılı bütçesine doğal afet masraflarını karşılamak hedefiyle 174 milyon 468 bin liralık harcama ödeneği konuldu. Bütçe yasası gereği Cumhurbaşkanı, gerekli görmesi halinde 174 milyon 468 bin liralık ödeneği yaraların sarılması için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtabiliyor. Lakin hükümet, bu ödenekten temmuz sonu prestijiyle tek kuruş harcamadı.

Bütçede, bu ödeneğin haricindeki öteki bir ödenekten afet bölgesindeki kamu vazifelilerinin tahliyesi için ocak-mart devrinde 45 bin liralık harcama yapıldığı bilgisi yer alıyor. Ülke genelinde yaşanan kuraklığa karşın bütçedeki kuraklık takviyesi ödeneğinden de tek kuruş harcanmadığı görüldü.