Togg Gemlik Tesisi inşası sona yaklaşıyor: Seri üretim ne vakit başlayacak?

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Togg Gemlik Tesisi inşası sona yaklaşıyor: Seri üretim ne vakit başlayacak? Investing.com – Togg’un 2020 yılı Temmuz ayında başlayan Gemlik Tesisleri inşaatında sona yaklaşıldığı bilgisi verildi.

Togg Gemlik Tesisleri inşası 1,5 yılı aşkın müddettir devam ederken son yapılan açıklamada inşaat evresinde sona gelindiği tabir edildi. Tesis, akıllı ve çevreci özellikleri, birebir çatı altında toplanan işlevlerle bir fabrikadan daha fazlası olarak tanımlanıyor. Yeni bir gelişme ise Togg Gemlik Tesisi’nde 1,6 kilometrlik test pistinin tamamlanması.

Togg İdare Heyeti üyeleri, Gemlik’te Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile aylık idare şurası toplantısını gerçekleştirdikten daha sonra pistteki birinci deneme sürüşü gerçekleştirildi.

Yeni inşa edilen pist, yüksek sürat pisti, bozuk yol pisti, özel hareket alanı üzere farklı kısımlardan oluşuyor. bu biçimdece Togg prototip araçlarının deneme pistinde her türlü yol şartı için test edilmesi sağlanacak. Eser geliştirme ve kalite süreçlerinin test edileceği pistin üretiminin 3 aylık müddette tamamlandığı açıklandı.

Togg Gemlik Tesisi’nde son durum

Toplam 1 milyon 200 bin metrekare açık alan üzerine inşa edilen Gemlik Tesisi’nde üretim ünitelerine ait çalışmaların Mayıs 2022’de tamamlanması bekleniyor. Yüzde 86’sı tamamlanan gövde tesisinde 185 robot kesimsiz provalara başlandı. Boya tesisinde boya tankları ve fırınlarının kurulumuyla tesisinin yüzde 92’sinin tamamlandığı açıklandı.

Montaj tesisinin yüzde 84’ü tamamlanırken Togg’un 2022 yılının son çeyreğinde seri üretime hazır olması planlanıyor.

Yapılan basın açıklamasında Homologasyon testlerinin tamamlanmasının akabinde 2023 yılının birinci çeyreği sonunda C segmentindeki birinci araç olan SUV’un pazara çıkması beklenirken C segmentindeki Sedan ve Hatchback modellerinin de üretim sırasına gireceği tabir edildi.

Takip eden senelerda B-SUV ve C-MPV’nin de üretimine başlanılmasıyla, birebir DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan eser gamının tamamlanması hedefleniyor. Togg için belirlenen maksadın 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmek olduğu açıklandı.

Müellif: Günay Caymaz