TOKYO 2020 | Ulusal atlet Necati Er 25 santimle madalyayı kaçırdı!

tesbih

New member
TOKYO 2020 | Ulusal atlet Necati Er 25 santimle madalyayı kaçırdı! 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda üç adım atlamada 6. olan ulusal atlet Necati Er, madalyayı 25 santimetre ile kaçırdığını ve bundan dolayı üzgün olduğunu söylemiş oldu.

Japonya’nın başşehri Tokyo’da düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda üç adım atlamada final uğraşı veren Necati Er, elde ettiği 6’ncılık ve performansıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Londra 1948’de üç adım atlamada bronz madalya kazanan Ruhi Sarıalp’ten 73 yıl daha sonra bu branşta final nazarann birinci Türk atlet olan Necati, “Burada kendi adıma dönemin en düzgün derecesini atladım. Daha önce buraya dönem ortasında bu dereceleri atlayıp gelmiş olsam sonuç epeyce farklı olabilirdi.” dedi.

Ay-yıldızlı atlet, bronz madalyayı santimetrelerle kaçırdığını anlatarak, “Burada 25 santimetre ile kaçan bir madalya var. Buna üzülüyorum. Lakin birinci olimpiyatım, bu biçimde bir atmosferde birinci sefer yarışıyorum. Tokyo 2020’yi 6. sırada bitirdim. Paris 2024’te madalya alabileceğimi kendime ve hocalarıma göstermiş oldum. Kendi adıma memnunum fakat madalya alamadığım için de üzgünüm.” diye konuştu.

Dördüncü hakkını pas geçen, 5 ve 6. haklarında da faul yapan Necati, fizikî durumuyla ilgili, “Buraya gelmedilk evvel sakatlığım vardı. Uzun müddet idman yapamadım, ağrılarım vardı. Lakin burada uygundum. Yalnızca hava epeyce fazla sıcaktı. Çok fazla güç kaybettim. Isındıkça bedenim uyuşmaya başladı. Birinci 3 atlayışı yapabildim. Dördüncü atlayışı pas geçerek son 2 atlayışa daha kuvvetli çıkmak istedim. Tüm gücümle saldırdım lakin maalesef faul oldu, beden konumumu kaçırdım.” tabirlerini kullandı.

“SPORCULARA ÖNCÜLÜK YAPMAK İSTİYORUM”

Necati Er, Türkiye’nin üç adım atlamadaki muvaffakiyetinin devam etmesi için kendisinden daha sonra gelecek genç atletlere öncülük etmek istediğini söylemiş oldu.

Ruhi Sarıalp’ten daha sonra tarihe geçtiğinin hatırlatılması üzerine 24 yaşındaki atlet, “Ülkemizde üç adım atlayan bütün arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Kendinizi geliştirebilmeniz gerekiyor. Onlara ne hakikat geliyorsa onu yapmalılar. Ben, 13 metre atlarken buralara geldim. Hiç kimse benim burada yarışabileceğimi, altıncı olabileceğimi düşünmüyordu. Bunu başardığım için memnunum. Benden daha sonra gelecek atletlere öncülük yapmak istiyorum. Tek başıma buralara gelip benim müsabakam bir şey söz etmiyor. Altımdan birileri gelecek ki ülkemizin başarısı devam edebilsin.” diyerek kelamlarını tamamladı.