Toprak Razgatlıoğlu adım adım dünya şampiyonluğuna gidiyor!

tesbih

New member
Toprak Razgatlıoğlu adım adım dünya şampiyonluğuna gidiyor! Ulusal motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, yarış takvimine nazaran son 5 ülkede yarışacağını ve rakibi Jonathan Rea’nın 7 puan önünde olduğunu belirterek, “Bu sene dünya şampiyonluğuna epey yakınız. Her yarış şampiyonluk için savaş veriyoruz. Hakikaten dünya şampiyonu olmayı epey istiyorum.” dedi.

Toprak, hafta sonu Fransa’daki Magny Cours Pisti’nde düzenlenen Dünya Superbike Şampiyonası’nda 2021 döneminin 8. ayak yarışlarında 2 birincilik ve 1 ikincilik elde etmesinin kıymetli açıklamalarda bulundu.

Fransa’nın en epey sevdiği pistlerden biri olduğunu tabir eden Toprak, daha evvel orada başarılı sonuçlar elde ettiğini söylemiş oldu. Yarıştan evvel Magny Cours Pisti’nde bir daha başarılı olacağına inandığını lisana getiren Toprak, orada kendini hayli rahat hissettiğini aktardı.

Fransa’da yarışlarda en evvel 3 birincilik elde ettiğini anımsatan Toprak, şöyleki devam etti:

“3 yarışta birinci olmak hayalimdi. Superpole yarışının son cinsinde az pist limitlerini ihlal ettiğim sebebi öne sürülerek Kawasaki itiraz etti. Olağanda tertip bile bu durumu görmedi. Birinci olduğumun açıklamasından 3 saat daha sonra sıralamamı değiştirdiler ve ikinci oldum. Kawasaki’nin bu itirazına fazlaca güldük. Üst üste dünya şampiyonu olmuş birinin bu biçimde ufak puanların peşine düşmesine fazlaca şaşırdık. Hatta dünya basını da buna şaşırdı, bu biçim haberler yaptılar. Umarım ilerleyen yarışlarda 3 birincilik gayemi tuttururum. Şu anda 7 puan öndeyim. 5 farklı ülkede yarışımız var. İnşallah hepsinden de birincilikle ayrılmayı hedefliyorum. Markalar içinde da çekişme var. Yamaha olarak biz Kawasaki’den öndeyiz. Umarım bu biçimde devam eder ve biz önde bitiririz.”

“Bu gerilimin altında kalmamak için puanlarıma hiç bakmıyorum”

Ulusal Motosikletçi Toprak, pilotlar klasmanında 370 puanla birinci sırada yer aldığını vurgulayarak, şu tabirleri kullandı:

“Bu sene dünya şampiyonluğuna epey yakınız. Her yarışta şampiyonluk için savaş veriyoruz. Umarım bu sene dünya şampiyonu oluruz. Nitekim dünya şampiyonu olmayı fazlaca istiyorum. Bu gerilimin altında kalmamak için puanlarıma hiç bakmıyorum. Her yarış yalnızca en yeterli sürüşümü yapmak için odaklanıyorum. Umarım tüm yarışlar istediğim üzere geçer. Şu anda 8 birinciliğim var. Dönem sonuna kadar 10-12 birincilik almak istiyorum. Başarılı olmak için epey çalışacağım.”

“Bu yıl başarılı olursam 2023 yılı için MotoGP’yi düşünebilirim”

Pilotlar klasmanında 363 puanla ikinci sırada yer alan İngiliz motosikletçi Jonathan Rea’nın kuvvetli bir rakip olduğunu lisana getiren Toprak, “Rea, şampiyonadaki en büyük rakibim. Üst üste dünya şampiyonu olmuş bir motosikletçi. Çok hürmet duyuyorum ancak en son yapmış olduğu itiraz müracaatından daha sonra ona kırıldım. Alışılmış ki bu yarış ve kural kuraldır fakat onun bu stil şeylere imtina etmesine herkes üzere ben de fazlaca şaşırdım.” değerlendirmesini yaptı.

MotoGP’ye ait gayelerinden de bahseden Toprak, “MotoGP’de müsabakam için Petronas kadrosundan teklif aldım. Avusturya’da grup sorumlularıyla da görüştüm. Planımda MotoGP’de yarışmak var. Lakin en önceliğim Dünya Superbike Şampiyonası’nda şampiyon olmak. İnşallah bu sene başarılı olursam 2023 yılı için MotoGP’yi düşünebilirim.” diye konuştu.

“Hepimizin tıpkı anda podyum yapıp Türkiye’ye dönmesini hayli istiyorum”

Dünya Supersport 300 Şampiyonası’nda gayret eden Bahattin Sofuoğlu’nun başarılı bir motosikletçi olduğunu söz eden Toprak, şu biçimde konuştu:

“Bahattin nitekim o kategoride zoru başarıyor. Bu ortalar podyum yapamadı, daima bir şansızlık yaşayarak düşüyor. Umarım onun için yarışlar hoş geçer. Her kategoride bir Türk motosikletçimiz var. Yarışa birlikte gidiyoruz. Yalnızca ben podyum yapınca onların yanında hayli sevinemiyorum. İnsanın ister istemez morali bozuluyor. Hepimizin tıpkı anda podyum yapıp Türkiye’ye dönmesini epey istiyorum. İnşallah o günler de gelecek.”

Ulusal motosikletçi Can Öncü’nün, Magny Cours Pisti’ndeki Dünya Supersport Şampiyonası’nın 8. ayağındaki ikinci yarışta damalı bayrağı 3. sırada geçtiğini anımsatan Toprak,”Can bizi fazlaca şaşırttı. Birinci 5’e girer diye bir varsayımımız vardı lakin üçüncü olmasını beklemiyorduk. Pes etmedi ve yarışın ortasında kaldı. En son 2018’de podyuma çıkmıştı. 3 yıl daha sonra bir daha podyumda olması nitekim bizi keyifli etti. İnşallah devamı da gelir.” dedi.

“Takım arkadaşımın süratli olması beni memnun ediyor”

Fransa’daki birinci yarışı üçüncü sırada bitiren ekip arkadaşı Andrea Locatelli’nin son periyotta güzel bir çıkış yakaladığını vurgulayan Toprak, Locatelli’nin birinci yılına nazaran hızlandığını lisana getirdi.

Motosiklette 600 CC’den 1000 CC’ye geçen Lacatelli’ye farklı çizgiler kullanımı konusunda tavsiyelerde bulunduğu bilgisini veren Toprak, “Takım arkadaşımın süratli olması beni keyifli ediyor. Ayrıyeten puan kazandığı için de gruba katkı sağlıyor. Umarım daha fazla hızlanır. Rea’nın önünde bitirmesi bizim için her vakit avantaj.” sözünü kullandı.

Toprak, bir daha sonraki yarışın İspanya’nın Barcelona-Katalonya Pisti’nde olduğunu belirterek, burada da başarılı olarak podyumda yer almak istediğini kelamlarına ekledi.