Tortum Şelalesi’nin etrafı yenilendi, ziyaretçilerini bekliyor

KesikÇayır

New member
Tortum Şelalesi’nin etrafı yenilendi, ziyaretçilerini bekliyor Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz hududunda yer alan, Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan Tortum Şelalesi ve Yedigöller, ziyaretçilerini karşılamaya hazırlanıyor.

Yapılan yatırımlar yardımıyla yeni bir yapıya kavuşan Tortum Şelalesi ve Yedigöller, hoşluğuyla dikkati çekiyor.

DEĞERLİ TURİZM YATIRIMLARI YAPILDI

Valilik koordinesinde, Büyükşehir ile Uzundere belediyeleri, Ziraî ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu iş birliğinde gerçekleştirilen projeyle, Tortum Şelalesi etrafında geçen yıl kıymetli turizm yatırımları yapıldı.

FARKLI BİR HOŞLUĞA BÜRÜNDÜ

Etrafında yürüyüş yolları, ağaçlandırma, engellilerin şelaleyi rahatlıkla nazaranbileceği seyir terasları, dinlenme ile gezinti alanları, restoranlar ve otopark yapılan şelale, bilhassa gece gezilebilmesi için kurulan aydınlatma sistemiyle farklı hoşluğa büründü.

Birtakım altyapı çalışmalarının da sürdüğü bölgenin, projeler tamamlandığında turizmcilerin vazgeçilmez rotaları içinde yer alması amaçlanıyor.

KONUKLARINI BEKLİYOR

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilen ve ziyaretçilerini cezbeden Tortum Şelalesi’nin yanı sıra Yedigöller’deki bungalov yapılar, bu yıl yenilenen yüzüyle yerli ve yabancı konuklarını bekliyor.

Vali Okay Memiş, Uzundere’nin kıymetli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu söylemiş oldu.

Tortum Şelalesi’nde rekreasyon süreçlerini tamamladıklarını anlatan Memiş, “Bakım tamir işlerini de belediyemiz yapacak. El birliğiyle, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizle ‘Erzurum’a hangi pahası katabiliriz, nasıl katma bedel sağlayabiliriz ve vatandaşımıza nasıl hizmet edebiliriz?’ bunun sıkıntısındayız.” diye konuştu.

“MUAZZAM BİR COĞRAFYA”

Şelalenin “muazzam bir yer” olduğunu lisana getiren Memiş, şöyleki devam etti:

“Bir hayalim var, onlarca tıp otobüsünü hayal ediyorum ve bunu orada nazaranceksiniz. İnşallah vazife müddetim dolmadan gorebilirim zira muazzam bir coğrafya. Biz oraya 9 milyon liralık devlet yatırımı yapıyoruz.

Tabiat Muhafaza Ulusal parklarıyla başladık işe ve ihalemizi yaptık.

Yollarını güzelleştiriyor, oraya yeni tesisler yapıyoruz. İnsanlarımız memleketleriyle gurur duyacak, bunu istiyoruz. ‘Nasıl mezbelelik bir yer.’ demeyecekler.”

“BU BİR NİMET”

Memiş, devam eden çalışmalar sırasında tabiata ziyan vermediklerini vurgulayarak, “Bu bir nimettir ve bu nimeti israf etmeden değerlendirmenin eforu ortasındayız. Etrafa ve tabiata hassas biçimde, doğayı zedelemeden bu coğrafyayı insanlarımızın hizmetine sunacağız. İleride tabiata uygun konaklamayı da planlıyoruz.” tabirlerini kullandı.