Trabzonlu usta berber, 70 yıldır baba mesleğini sürdürüyor

KesikÇayır

New member
Trabzonlu usta berber, 70 yıldır baba mesleğini sürdürüyor Memleketi Of’ta berber olan babasının yanında 10 yaşında makası eline alan Dervişoğlu, askere gidene dek burada çalıştı. 30 ay askerlik yaptığı İstanbul’da terhis olduktan daha sonra da kalmaya karar veren Dervişoğlu, 1963’te Balat’ta birinci iş yerini açtı.

HER ZABAH BEYLİKDÜZÜ’NDEN BALAT’TAKİ DÜKKANA

Her sabah, Beylikdüzü’nden Balat’ta bulunan dükkanına gelen 4 çocuk, 6 torun sahibi Dervişoğlu, 1965’te evlendiği eşini 2019’da kaybetti.

“MÜŞTERİLERİMDEN KOPAMIYORUM”

Dervişoğlu, 1996’da emekli olduğunu lakin müşterilerinden kopamadığını anlattı.

Mesleğini bırakamadığını tabir eden Dervişoğlu, “Birisi, ‘Bu yaştan daha sonra berberlik yapamazsın’ derse müteessir olmam. Ancak müşterilerimden de kopamıyorum. Birtakım müşterilerim var, ‘Biz ölmeden sen ölme, biz berber bulamayız.’ diyor. Uzun periyodik müşterilerim var, örneğin 58 yıldır tıraş ettiğim kişi var. Müşterim yazlığa gidiyor, tıraşı geldiği vakit otobüse biniyor, geliyor tıraş oluyor, yine yazlığına dönüyor. O denli bir alışkanlık var. Berberlik bu biçimde bir şey, müşteri alıştı mı öbür berber aramaz. Pandemi devrinde 3 ay açmadım, 3 ay tıraş olmadılar, geldiler hepsini tıraş ettim.” dedi.

“İNSANLAR ARTIK KONUTTA TIRAŞ OLMAYA BAŞLADI”

Müşterilerinden biri diğer berberde tıraş olduğunda, çabucak fark ettiğini vurgulayan Dervişoğlu, evvelden insanların berberde tıraş yaptırdığını lakin değişen teknolojinin ilerlemesiyle çıkan aletler yardımıyla, konutlarda tıraş olunmaya başlandığını kaydetti.

Eski günleri özlediğini lisana getiren Dervişoğlu, cumartesi günleri saç yerine daha epeyce sakal tıraşı yaptığını belirtti.

“İNSANLARDA ESKİ TIRAŞ ZEVKİ DE YOK”

Dervişoğlu, evvelce dükkanda 10 kişi var ise 10 müşterinin de dışarıda sıra beklediğini anlatarak, “Benim o denli bir müşterim var ki arife günü 6 saat sıra bekledi. Evvelden işler öyleydi ancak artık yok. İnsanlarda eski tıraş zevki de yok. Biz makineyle tıraş etmezdik, makasla alışmışız. Ellerimiz nasır bağlamıştır bunlarla çalışırken. Evvelden berberlik zordu, artık berberlik kolaylaştı.” diye konuştu.

“HERKES BAYRAM YAPAR, BERBER ÇALIŞIR”

Mehmet Dervişoğlu, genç görünmesini ve dinamikliğini çalışmaya borçlu olduğunu kaydederek, şöyleki devam etti:

“tekrar gelsem dünyaya berber olur muyum olmam mı, tereddüt ederim. 3 oğlum var hiç birini berber yapmadım. Zira berberin toplumsal yaşantısı yok, herkes gezer, berber çalışır. Herkes bayram yapar, berber çalışır. Berber çocuğunu uyurken sever. Evvelden gece 23.00’lere kadar çalışırdık, sabahtan akşama kadar yemek yemeden çalıştığım oluyordu. 70 yıldır kapalı yerde çalıştım. 16 saat ayakta durduğum oldu. Artık ayakta durduğumda hiç yorulmam. İşim olmasa bile oturmam, çıkar dolaşırım. Koltuğa oturduğumda yorulurum. Yürümeyi severim, denizi severim. Dünyaya fazla başımı takmam.”

“ÇALIŞMAYIP NE YAPACAĞIM”

Dervişoğlu, 10 yaşından beri berberlik yaptığını belirterek, gençlere çalışmalarını öğütledi.

Meslekte 70 yılının geçtiğini lisana getiren Dervişoğlu, “İlkokulu bitirdik, mesleğe döndük. Kopamıyorum da şu anda. Yaş 80 fakat gözüm görüyor, ayağım tutuyor, gözlük bile kullanmam. Çocuklarım ‘Bırak’ diyor. Çalışmayıp ne yapacağım? Konutta yalnız başına sıkılırsın. Geliyorum buraya, arkadaşlarımla muhabbet ediyorum, vakit geçiriyorum. Müşteriler de beni bırakmıyor.” sözlerini kullandı.

Beşiktaş taraftarı olduğunu belirten Dervişoğlu, siyah beyazlı kulübü tutma öyküsünün küçük yaşta başladığını söylemiş oldu.

Mehmet Dervişoğlu, “bu biçimde Trabzonspor diye bir kadro yoktu. Ankara’dan tatile Of’a gelen bir abimiz vardı, o bizi Beşiktaşlı yaptı. O hastalık bizde hala devam ediyor. Pek fanatik değilim fakat sporu takip ederim, maçları seyrederim.” dedi.

Yaklaşık 60 yıldır tanıdığı Dervişoğlu’nun müşterisi olan Kemal Kalkan, “Buraya taşındıktan daha sonra Mehmet’ten diğerine tıraş yaptırmıyorum. Birinci sınıf berber, hakikaten dört dörtlük bir berber.” biçiminde konuştu.