Türk okuluna laik eğitim kaidesi

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Türk okuluna laik eğitim kaidesi Türkiye 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi ve laiklik aykırısı cemaatleri tartışırken, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden 2 yıl evvel 2014’de tüm FETÖ okullarını kapatan Türkmenistan, ülkesinde kurulacak Türk okulu için “Laik eğitim” koşulu koydu. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkmenistan Bakanlar Konseyi Lider yardımcısı Sapardurdu Toyliyev tarafınca 27 Kasım 2021’de imzalanan mutabakatta, “Okul, laiklik özelliğine haizdir ve dini kuruluşlardan ayrıdır” unsuru yer aldı. Mutabakattaki bu detay, mutabakatın onay için TBMM’ye gönderilmesiyle ortaya çıktı. “Türkiye ile Türkmenistan içinde ortak Türkmen-Türk Genel Eğitim Okulu” mutabakatının 7’inci unsurunda okulun, “Laik eğitim vereceği” açıklandı.

9 YILLIK OKULDA ÖNCELİK TÜRK VATANDAŞINDA
2021’de imzalanan muahedede Türkmenistan’ın bilhassa istediği kurallar sıralandı. Mutabakat ile okulda evvela Türk vatandaşlarının çocukları eğitim bakılırsacek, boş yer kalması durumunda da yabancı uyrukluların çocuklarına eğitim verilecek. Eğitim 1+4+4+4 yıllık olacak.

FETÖ’DEN AĞIZLARI YANDI

Komisyon üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bu mutabakatta bilhassa laiklik vurgusu var. Bunu Türkmenistan makamları talep etti. Geçmişte FETÖ okullarından ağızları hayli yandı, darbe teşebbüsü öncesi hepsini kapattılar. Bizim anayasamızda laiklik unsuru var, artık geçmişten ders alıp bu vurgunun yapılmasını Türkmenistan istedi” dedi.

Dışişleri Bakan yardımcısı Sedat Önal ise “Türkmenistan 2010-2014 içinde FETÖ okullarını kapattı. aslına bakarsanız bizim sistemimiz aşikâr, onların yaklaşımı da belirli, ek bir mana yüklemek bence yersiz” dedi.