Türkiye’yi sarsan kripto skandalı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Türkiye’yi sarsan kripto skandalı Körfez Savaşı öncesindeki bu temasta Bush, Saddam’ı devirmek için takviye istedi. Özal ise Türkiye’nin nasıl bir tavır alacağını açıklamadı. Güneş gazetesinde çıkan haberde iki önderin satır satır konuşmaları yer aldı. Özal’ın, Irak’a operasyon yapılmasını desteklediği haberde görüldü.

Başbakanlık bakılırsavinin akabinde 9 Kasım 1989’da Cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal, birinci değerli yurt dışı ziyaretini ABD’ye yapmış ve Lider George H. Bush ile buluşmuştu. ABD o günlerde 1. Körfez Savaşı olarak da bilinen ‘Çöl Fırtınası Harekatı’ için ön hazırlık yapıyordu. Baba Bush, Özal’dan, Saddam Hüseyin’i devirmek için takviye istedi. Özal ise bu görüşmenin akabinde Türkiye’nin nasıl bir tavır alacağını açıklamadı. Özal yurda döndükten bir süre daha sonra iç siyaset hareketlenmişti. Başbakanlık koltuğunda Yıldırım Akbulut vardı ve ANAP Genel Başkanlığı koltuğu boşalmıştı. Evvel Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz nazaranvinden ayrılıp aday oldu. Yılmaz’ı, Yıldırım Akbulut ve Hasan Celal izledi. Yılmaz’ı liberaller, Akbulut ve Güzel’i ise muhafazakarlar destekliyordu. Yılmaz’ın rakiplerinin güçlerini birleştirmeleri, istikrarları değiştirebilirdi.

OPERASYONU DESTEKLİYOR

1990 yılının mart ayına gelindiğinde ise değerli bir gelişme yaşandı. daha sonradan DSP’den milletvekili de olan gazeteci Uluç Gürkan imzasıyla Güneş gazetesinde, “Özal-Bush görüşmesinin tutanaklarını açıklıyoruz” başlıklı bir haber yayınlandı. Kripto basına sızmış, Gürkan kıymetli bir atlatma habere imza atmıştı. Haberde 2 önderin satır satır konuşmaları yer alıyor ve Özal’ın, Irak’a operasyon yapılmasını desteklediği görülüyordu.

GÜRKAN’A SORUŞTURMA

‘Gizli’ bir kriptonun basında yer alması ortalığı karıştırdı. Gürkan hakkında soruşturma açıldı ve kriptoyu kimin sızdırdığı araştırılmaya başlandı. Kuşkular Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan ve çabucak hemen bir yıllık aday memur olan Hande Mumcu üzerinde ağırlaştı. Teze bakılırsa Mumcu, kriptonun fotokopisini çekip Güzel’e vermiş o da Mülkiye’den sınıf arkadaşı Uluç Gürkan’a iletmişti. Senaryo Güzel’in ‘Kendi bindiği kısmı kesme’ manasına gelse de ANAP Genel Lider adaylığını tehlikeye düşürüyor, Yılmaz’ın ise elini güçlendiriyordu. Hem Gürkan birebir vakitte Mumcu bu iddiayı reddetti. Hande Mumcu, poliste ve DGM’de baskı gördüğünü söylemiş oldu. Hoş de beklendiği üzere yıprandı ve ANAP kongresinde yalnızca 20 oy alabildi. 2. çeşitte Akbulut lehine çekilse de Mesut Yılmaz yeni genel lider oldu.

HANDE MUMCU’NUN DRAMI

Mumcu ve Gürkan’ın sanık olduğu ‘Kripto Davası’ ise yıllar sürdü ve tam 30 yıl evvel 24 Ekim günü beraat ile sonuçlandı. Lakin SBF mezunu ve geleceği parlak bir diplomat olabilecek Hande Mumcu’nun hayalleri yıkıldı, memuriyetten ihraç edildi. Yaşadığı sıkıntı günleri göğüsledikten daha sonra gazeteci oldu.

Hande Mumcu

Show TV Ankara Ofisi’nde bakılırsave başladı. Hürriyet gazetesinin genç ve başarılı Başbakanlık muhabiri Barış Selçuk ile nişanlanarak evlilik hazırlıklarına başladı. Lakin mukadderat onları, 4 Ağustos 1994 günü mevtle buluşturdu. Devrin Başbakanı Tansu Çiller’in yurt gezisini izlemek için Ankara’dan Giresun’a giderken Çorum yakınlarında geçirdikleri trafik kazası kararı yan yana vefata gittiler. Kazadaki 3. basın şehidi de kameraman Salih Peker oldu.

Özal-Bush kripto tutanaklarını kamuoyuna açıklayan Uluç Gürkan, Sözcü HaftaSonu’na o günleri şöyleki anlattı:

Uluç Gürkan

“Bu olay, ANAP’ta genel başkanlık uğraşı sürerken yaşandı ve komplo kokuyordu. Samimi inancım, Hande Mumcu o günlerde çabucak hemen aday memur ve kriptolara ulaşacak bir pozisyonda değildi. DGM Savcılarına bakılırsa ben kriptoyu Hasan Celal Güzel’den almışım. Bunu da bir arada kan bağışı yaparken çektirmiş olduğumiz bir fotoğraf ile Mülkiye’den sınıf arkadaşlığımıza bağladılar. halbuki o devir bu kripto elinde olan 4 kıymetli diplomat da benim Mülkiye’den sınıf arkadaşımdı. Kaynağımı açıklamadım ve Hasan Celal olmadığını söylemiş oldum. Kriptonun saklılık müddeti de bir aydı. Ben haberi 3 ay daha sonra yazdım. Buna karşın tutuklandım. Fakat cezaevine girmeden 5 milyon lira kefaletle özgür bırakıldım. Parayı da Güneş gazetesi ödedi. Hande ile bir arada ‘Suç vasfı yoktur’ sonucuyla beraat ettik. Fakat benim aklanmam milletvekili dokunulmazlığı niçiniyle tam 12 yıl sürdü.”