Üniversite kentinde ‘corona’ alarmı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Üniversite kentinde ‘corona’ alarmı Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde binlerce üniversite öğrencisinin yüz yüze eğitime başlamasıyla bir arada corona virüsü (Covid-19) kontrolleri de sıklaştırıldı. Salgın takımları, insan yoğunluğunun olduğu kafe ve caddelerde HES kodu kontrolü yaptı.

Kırıkkale Üniversitesi’nde yaklaşık 1,5 yıl ortadan daha sonra yüz yüze eğitim başladı. Türkiye’nin farklı vilayetlerinden Yahşihan ilçesine gelen 35 bin öğrenci, aylardır müşterisiz kalan esnafın da yüzünü güldürdü. Kafeler öğrencilerle canlanırken, apart konutlarda de doluluk oranı yüzde 90’ın üzerine çıktı. Üniversite kenti olarak bilinen Yahşihan’da, Vilayet Salgın Kontrol Merkezi (İSDEM) grupları tarafınca Covid-19 kontrolleri yapıldı.

Müspet hadise artışının önüne geçmek için 24 saat aslına bakılırsa çalışmalarını sürdüren gruplar, binlerce öğrencinin bulunduğu kentte teyakkuza geçti. Kafe ve restoranlarda müşterilerin HES kodu denetimleri gerçekleştirildi. İşletmecilerinde hijyen ve toplumsal uzaklık kurallarına uymaları istendi. Sokakta gezen vatandaşlara da sık sık maskelerini takmaları konusunda ihtarlar yapıldı.

Yahşihan Belediye Lideri Osman Türkyılmaz yaptığı açıklamada, öğrencilerin gelmesiyle birlikte esnafların memnun olduğunu belirterek, corona virüsü ile daha aktif uğraş edebilmek için vatandaşları “aşı” olmaya davet etti.

“AŞI OLMALARINI RİCA EDİYORUM”

Türkyılmaz, “Yahşihan Yenişehir Mahallemiz eski günlerine geri döndü. Öğrenci arkadaşlarımızın gelmesiyle esnaflarımızda keyifli oldu. Ben esnaf arkadaşlardan şunu rica ediyorum; Hijyen kurallarına dikkat etsinler. Yurtlarda da dezenfektan çalışmalarımızı da yapmıştık. Kafeci arkadaşlardan da maske, uzaklık ve aşı kurallarına uygun olarak müşteri almalarını rica ediyorum. niye? Şayet bir corona hadisesi olursa, Kırıkkale Üniversitesi kapanır, kapandığında da yeniden esnaf arkadaşlarımız o pahalı çocuklarımızı, o kıymetli müşterilerini kaybederler. Ben buradan herkese diyorum ki lütfen; maske, uzaklık, hijyen ve bilhassa aşı olmalarını rica ediyorum” dedi.

“KAFELERİN tekrar KAPANMAMASINI DİLİYORUZ”

Öğrencilerin gelmesinden dolayı keyifli olduklarını lisana getiren Eylül Gökbayrak, “İl Salgın Kontrol takımlarımız sağ olsun kafemize gelip birfazlaca kontrol yaptı. Kafelerin yine kapanmamasını diliyoruz. Birebir biçimde öğrenciler de geldi. Bundan da epeyce memnunuz. Bütün esnaf olarak, bütün çalışanlar olarak inanılmaz memnunuz. İnşallah geri gitmezler. Vilayet Salgın Kontrol takımları de bu tarafta çalışmalarını yürütüyorlar. İnşallah okullar kapanmaz bizde işlerimize bakar diye ümit ediyoruz” diye konuştu.

“BİLİNÇLİ OLURSAK PANDEMİYİ ATLATIRIZ”

Üniversite öğrencisi Ahmet Özgür Demirbaş, “Bu süreçte bizde elimizden geleni yapmalıyız vatandaş olarak. Aşımızı olmayız her vakit HES kodumuzu hazır tutmalıyız ki bu biçimde denetimlerde onlarda üzerine düşen misyonu yapmış olsunlar. Bizde üzerimize düşen bakılırsavi yapmış olalım. Şuurlu olursak bu pandemiyi rahat bir biçimde atlatacağımızı düşünüyorum” halinde konuştu.