Üniversitede takım skandalı! 38 takımın 33’üne birer kişi başvurdu

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Üniversitede takım skandalı! 38 takımın 33’üne birer kişi başvurdu 2020 Yılı Sayıştay Düzenlilik Kontrol Raporu, Tarsus Üniversitesi’ndeki öğretim üyesi alımında takım skandalını ortaya çıkardı. Raporda alımlar için açılan ilanlarda belirtilen ek kriterlerin spesifik ve belirli bir kişiyi çağrıştıran kurallar arandığının altı çizildi. Açılan 38 takımın 33 adedine ise yalnızca birer kişinin başvurduğu ve bu şahısların de takımlara alındığı açıklandı.

Sayıştay Başkanlığı’nın 2020 Yılı Düzenlilik Raporu’nda Tarsus Üniversitesi’ndeki adapsız öğretim üyesi alımları ve süreçlere dikkat çekildi. Raporda açılan takımlara ait ilanlarda belirtilen ek kriterlerin spesifik ve belirli bir kişiyi çağrıştıran kurallar arandığının altı çizildi.

Raporda öğretim üyesi için açılan 38 takımın 33’üne yalnızca birer kişinin müracaatta bulunduğu ve bu şahısların de alımlarının yapılarak bakılırsav verildiği açıklandı.

Sayıştay Raporu’nda Tarsus Üniversitesi’nce 2020 yılı içerisinde öğretim üyesi alımı hedefiyle çeşitli tarihlerde ilanlar verildiği, atama yapılacak takımlara ait olarak 2547 sayılı Kanun hususları uyarınca birtakım ek kriterler getirildiği ve boş bulunan takımlar için öğretim üyesi atamaları gerçekleştirdiği vurgulandı.

ÖRNEKLER VERİLDİ

2020 yılı için 3 farklı tarihteki Resmi Gazete’de yayımlanan öğretim üyesi alım ilanlarının incelenmesi kararında tespit edilen ek kriterlere ait verilen örnekler şu biçimde sıralandı:

“Öğretim Üyesi İlan Örnekleri Takım Ünitesi Kısım / Anabilim Kısmı Unvanı Takım Adet Müracaat Şartı Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği/Konstrüksiyon ve İmalat Doçent 1, Makine Mühendisliği alanında doçentliğini almış olmak. Polimerlerin tribolojik davranışları üzerine çalışmaları bulunmak.

Mühendislik Fakültesi Mühendislik Temel Bilimleri Profesör 1 Fizik alanında doçentliğini almış olmak. Gereçlerin elektronik ve manyetik özellikleri ile kristal yapılar üzerine çalışmaları bulunmak.

Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Eczane Hizmetleri Hekim Öğr. Üy. 1 Biyokimya alanında doktora yapmış olmak. Bakteri popülasyonu tespitine yönelik biyosensörler üzerine çalışmaları bulunmak.”

“BELLİ BİR KİŞİYİ ÇAĞRIŞTIRAN KOŞULLAR ARANDI”

Verilen örneklerde de görüleceği üzere, alımı yapılacak öğretim üyeliği takımları için ek kriterler getirildiği vurgulanan raporda,

“2547 sayılı Kanun’un 23 ve 26’ncı unsurlarında tabir edilen objektif ve denetlenebilirlik unsurlarına riayet edilmemiş, ilanların büyük çoğunluğunda sorun gözükmezken birtakım ilanlarda spesifik ve aşikâr bir kişiyi çağrıştıran koşullar aranmıştır.

Tek etken olmamakla bir arada bunun da tesiri ile alım yapılacak toplam 38 takımın 33 adedine yalnızca birer kişi müracaat yapabilmiş ve başvuran şahıslar bu takımlara alınmıştır” sözlerine yer verildi.

“KRİTERLER LİYAKAT PRENSİPLERİ DOĞRULTUSUNDA BELİRLENMELİ”

Yükseköğretim Konseyi tarafınca hazırlanan ve internet sitesinden de ilan edilen

Akademik Takım İlanlarında Aranan Ek Şartlara Ait Bilgi Notu’nda, tüm üniversitelere yönelik olarak da kelam konusu konuya değinildiği vurgulanan raporda hususa ait şu ikazlarda bunuldu:

“İlgili Kanun hususu uyarınca, rektörün eğitim-öğretim faaliyetleri açısından duyulan muhtaçlık ve hizmet gerekleri göz önünde bulundurularak ilan kriterlerini belirleme yetkisi bulunmaktadır.

Lakin bu kriterlerin, Rektörlük Makamınca eşitlik ve liyakat unsurları doğrultusunda, spesifik olarak bir kişiyi çağrıştırmayacak biçimde belirlenmesi gerekmektedir.

Açıklanan niçinlerle, üniversitenin çıkmış olduğu ilanlarda belirlediği ek şartların kişiyi tanımlamaya yönelik ve akademik rekabeti engelleyecek nitelikte olmasının, Anayasanın eşitlik prensibine ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na karşıtlık teşkil ettiği ve üniversitenin kanunlarla belirlenen hedeflerine ulaşması açısından risk oluşturduğu bedellendirilmektedir.”

Raporda ayrıyeten üniversite Dekanlarının vekâlet durumlarının incelenmesi kararında mevzuatta yer alan vekalet süresindeki azami limitlere uyulmadığı, 7 adet dekanlık bakılırsavinin asaleten atama yapılmadan uzun müddettir vekaleten sürdürüldüğünün altı çizilerek,

“Açıklanan niçinlerle, azami süreyi aşan dekan vekâletleri ile ilgili gerekli tüzel iş ve süreçlerin yapılmasını teminen ilgili kurumlarca gerekli atama süreçlerinin yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir” denildi.