Üniversitedeki 132 öğretim takımının 125’i adrese teslim

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Üniversitedeki 132 öğretim takımının 125’i adrese teslim Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde son periyotlarda gündeme gelen adrese teslim öğretim üyesi alımları, Sayıştay’ın 2020 yılına ilişkin denetleme raporlarında yer aldı.

Sayıştay, 2020 yılında çeşitli üniversitelerde yapılan kontrollerin raporlarını yayınlamaya başladı.

Bolu Abant izzet Baysal Üniversitesi’nde yapılan kontrollerde ise farklı bulgular ortaya çıktı.

Daha evvel pek hayli kere öğretim bakılırsavlisi alımlarını adrese teslim yaptığı için gündeme gelen üniversitenin, şahsa özel kriterler koyarak yaptığı alımlar Sayıştay raporlarında da yer aldı.

Sayıştay denetçileri, öğretim üyesi takımlarına objektif kriterlere muhalif atamalar yapıldığını ve atamaların eşitlik ve liyakat unsurlarına alışılmamış olduğunu belirtti.

ÖRNEKLERLE AÇIKLANDI

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesince, 2020 yılı içerisinde öğretim üyesi alımı gayesiyle çeşitli tarihlerde ilanlar verildiğini vurgulayan denetçiler, 2547 sayılı Kanun’un ilgili hususları uyarınca birtakım ek şartlar getirildiğini ve boş bulunan kadrolar için öğretim üyesi atamaları yapıldığını örnekler vererek deklare etti. Sayıştay denetçileri;

* Tıp Fakültesi, Cerrahi Tıp Bilimleri Kısmı, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Kolu doçentlik takımı için; çalışan kalpte pompalı ve pompasız koroner baypas cerrahisinin erken periyot sonuçlarını karşılaştıran çalışması olmak ve sigara bağlantılı vasküler hasar üzerine timokinonun tesirini araştıran çalışması olmak”

* Eğitim Fakültesi, Türkçe ve Toplumsal Bilimler Kısmı, Türkçe Eğitimi Anabilim Kısmı doçentlik takımı için; Kazak ve Kırgız edebiyatı ile Halk Edebiyatı alanlarında çalışma yapmış olmak, Ortaöğretimde Türkçe’nin anadil öğretiminde yazılı ve kelamlı metin oluşturma meseleleri üzerine çalışmaları olmak.

* İlahiyat Fakültesi, İdeoloji ve Din Bilimleri Kısmı, Din Bilimleri Anabilim Kolu hekim öğretim üyeliği takımı için; girişimcilik hünerinin kazandırılması ile ilgili doktora yapmış olmak ve pedagojik alanda girişimcilik hünerinin kazandırılması ve girişimcilik eğitimi ile ilgi çalışmalar yapmış olmak.

* Sıhhat Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Kısmı, Hemşirelik Temelleri Anabilim Kolu hekim öğretim üyeliği takımı için; hemşirelik lisans mezunu olup, çalışmalarını anatomi alanında yapmış, e-eğitmen ve eğiticilerin eğitimi sertifikalarına sahip olmak.

* Gerede Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Milletlerarası Ticaret ve Lojistik Kısmı, Milletlerarası Ticaret ve Lojistik Anabilim Kolu, profesörlük takımı için; Doçent unvanını İdare ve Strateji bilim alanında almış olmak, yetenek idaresi konusunda çalışmalar yapmış olmak üzere ek kriterleri örnek olarak gösterdi.

AŞİKÂR ŞAHISLAR İŞARET EDİLMİŞ

Adrese teslim öğretim üyesi alımlarının örnekler verilerek belirtildiğı Sayıştay raporunda, “Yukarıda yer verilen örneklerde de görüleceği üzere, alımı yapılacak öğretim üyeliği takımları için ek şartlar getirilirken, 2547 sayılı Kanun’un 23’üncü, 24’üncü ve 26’ncı unsurlarında tabir edilen objektif ve denetlenebilirlik unsurlarına riayet edilmemiş, ilanların büyük çoğunluğunda aşikâr bir şahsa işaret eden koşullar istenmiştir. Bunun kararında da 2020 yılı ortasında ilan verilen toplam 132 öğretim üyesi takımının 125’i için yalnızca birer kişi müracaat yapabilmiştir” denildi.