Üniversiteler kapanır mı? Üniversitede yüz yüze eğitim biter mi?

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Üniversiteler kapanır mı? Üniversitede yüz yüze eğitim biter mi? Üniversiteler kapanacak mı? Olay sayıları içerisinde genç nüfus oranının yükselmesi niçiniyle “Üniversiteler kapanır mı?” sorusu akıllara geldi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca “şu an faal olaylarımızın yaklaşık %40’ı 23 yaş altı vatandaşlar” açıklamasının akabinde gençleri aşı olmaya davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “üniversitelerimizde de eğitim öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız.” demişti.

Geçtiğimiz eğitim devrinde üniversitelerin büyük bir kısmını meskende geçiren öğrenciler, yeni devirde fakültelerine dönmeye başladı. Ancak okulların açılmasıyla bir arada olay sayılarında artış yaşandı. Bakan Koca “gençleri aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum.” açıklamasında bulundu.

ÜNİVERSİTELER KAPANACAK MI?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Merasimi’ne katıldı. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:
* Uzaktan da olsa eğitimin devam ettirilmesi olağan olarak kıymetlidir fakat bunun yüz yüze eğitim deneyiminin yerini tutmayacağı açıktır. Her türlü önlemi aldık, eylül ayı başından itibaren okulları açtık.

* Üniversitelerimizde de eğitim-öğretimin kesintisiz sürmesi konusunda kararlıyız. 1990’lı yılların sonunda dahi Türkiye’de 18-22 yaştaki gençlerin okullaşma oranı yüzde 15’lerin altındaydı.

BAKAN KOCA’DA YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca şu tabirleri kullandı;
*Okullarda hareketliliğin başlaması ile bir arada hadiselerin yaş ortalaması düşmeye başlamıştı. Üniversitelerimiz de birer birer açılmaya başladılar ve bu hareketlilik de bir artışa niye olabilecek.

OLAYLARIN YÜZDE 40’I 23 YAŞ ALTI

*Üniversiteli kardeşlerimizi eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmek ve sevdiklerine virüs taşımamak için süratle ve topluca aşı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, şu an etkin olaylarımızın yaklaşık %40’ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır.

AŞILAMA PROGRAMINDA YAVAŞLAMA

*Aşı programımızda da bir ölçü yavaşlama hissedilir hale geldi. Aşıların etkililiği ve hastaneye yatışları azalttığı emsalsiz bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Aşı olarak toplum bağışıklığını elde etmeli ve salgının seyrine dur demeliyiz. Yakında yaşanmaya başlayan hareketlilik sebebiyle bilhassa üniversite öğrencilerimizi hemen aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum.

HİBRİT EĞİTİMİN FARKI NE?

Harmanlanmış öğrenme klasik eğitimi desteklemek hedefiyle teknolojik gereçlerin kullanılması olarak düşünülmemelidir. Harmanlanmış öğrenmedeki istikrar çevrimiçi yüklü eğitim veren bir kurumun verimliliği arttırmak hedefiyle çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders vermesi olarak da düşünülebilir.

ÜNİVERSİTELERDE HİBRİT EĞİTİM NASIL OLACAK?

Üniversitelerde, derslerin yüzde 40’ı yahut rastgele bir dersin yüzde 40’ı uzaktan eğitim yoluyla yapılabilecek.

Üniversiteler, hibrit eğitim sürecinde derslere yarı vakitli olarak okula gidebilecek. Bir kısmını ise konutta uzaktan eğitim modeli ile işleyecek.