Ulusal karateci Eray Şamdan: “Bu madalyayı almak için epey çalıştım”

tesbih

New member
Ulusal karateci Eray Şamdan: “Bu madalyayı almak için epey çalıştım” 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Türk spor tarihinin karatede birinci olimpiyat madalyasını getiren Eray Şamdan, hayalini gerçeğe dönüştürmenin memnunluğunu yaşıyor.

Karatede erkekler kumite 67 kiloda gümüş madalya elde eden Eray, açıklamalarda bulundu.

Büyük bir sevinç yaşadığını anlatan ulusal sportmen, “Gece memnunluktan uyuyamadım. yıllardır madalya almak için hayli çalıştım. Bunun hayalini kuruyordum. Doğal ki maksadım altın madalyaydı ancak gümüş madalya da büyük gurur verici bir sonuç. Türk karate tarihinde birinci olimpiyat madalyasını almış oldum. Bu yüzden de başka bir gurur yaşıyorum.” dedi.

Annesi ve babasının maçını heyecanla takip ettiği manzaraları de gördüğünü lisana getiren Eray, “Babam ağlaya ağlaya izlemiş. Annem bakamamış, gözlerini kapatarak dua etmiş. Ben de o manzaraları görür görmez epey duygulandım. Dayanakları için aileme fazlaca teşekkür ederim.” tabirlerini kullandı.

“ÇOK ŞANSLIYIM”

Eray Şamdan, karatenin birinci sefer kendi devrinde olimpiyatlarda yer almasının talihini yaşadığını aktardı.

Olimpiyat madalyalı ulusal karateci, “Karate birinci kere bu olimpiyatta olduğu için kendimi hayli şanslı hissediyorum. aslına bakarsan bizim kuşak bu açıdan epeyce şanslı. Bizim dönemimize, en formda olduğumuz yaşa denk gelmesi en büyük talihimiz oldu. Bu talihi da en düzgün biçimde değerlendirdim ve epey şükür bugünleri de gördük.” değerlendirmesinde bulundu.

Kısa bir süre evvel vefat eden Eski Karate Federasyonu Lideri Esat Delihasan’ı hürmetle andığını belirten Eray, “Rahmetli liderimiz Esat Delihasan fazlaca emek verdi bu yolda. Onun hayali 8’de 8 olimpiyat madalyasıydı. Allah o kadar nasip etmiş, bugünleri nazaranmedi. Tahminen bir yerlerden görüyordur, bu madalyamı kendisine armağan ediyorum.” diye konuştu.

“BU MADALYANIN YÜKÜ, KIYMETİ HÇBİR ŞEYLE ÖLÇÜŞEMEZ”

Ulusal atlet, finalde kaçırdığı altın madalyayla ilgili de görüşlerini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Altın madalyayı kazanabilirdim. Birinci puanı fazlaca sıradan verdim. Birinci puanı verince de maç koptu aslında. Rakibim 67 kilonun son dünya şampiyonuydu. Çok kuvvetli bir isimdi. Onun karşısında altın madalya alacağıma inanıyordum lakin biraz aksi geldi. Çok fazla konum bulamadım.”

Aldığı madalyanın ehemmiyetine de vurgu yapan Eray, “Bu madalyanın yükü, bedeli hiç bir şeyler ölçüşemez. Mesleğimdeki en büyük madalyam. O yüzden manevi manada en kıymetli madalyam.” biçiminde konuştu.