Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanı başvurusu nasıl, nereden yapılır?

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanı başvurusu nasıl, nereden yapılır? Uzman öğretmenlik yazılı imtihan müracaatları 26 Eylül-03 Ekim 2022 tarihleri içinde MEBBİS üzerinden alınacak. Uzman öğretmenlik imtihanına müracaat, yazılı imtihan müracaat tarihinin son günü prestijiyle aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulanan öğretmenler tarafınca yapılabilecek. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanı 19 Kasım 2022’de yapılacak.

Uzman öğretmenlik ile başöğretmenlik eğitimlerinin tamamlanmasının akabinde gözler imtihan müracaatına çevrildi. Ulusal Eğitim Bakanlığı takımlarında vazife yapan öğretmenlerin yanı sıra özel öğretim kurumları ile Bakanlığın haricindeki kamu kurumlarında nazaranv yapan öğretmenler/uzman öğretmenler eğitim yazılı imtihana müracaatta bulunabilecek.

UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK İMTİHANI BAŞVURUSU NASIL, NEREDEN YAPILIR?

Takvime bakılırsa uzman öğretmenlik yazılı imtihan müracaatları 26 Eylül-03 Ekim 2022 tarihleri içinde alınacak.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanı müracaatları elektronik ortamda MEBBİS üzerinden alınacak olup bu durumda olanların kuralları taşıyıp taşımadıkları, takımlarının bulunduğu vilayetlerde oluşturulan vilayet kıymetlendirme komitesince pahalandırılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK İMTİHANI NE VAKİT?

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihan 19 Kasım 2022’de yapılacak ve imtihan sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.

Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları, 4 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek ve uzman ya da başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023 tarihinde kelam konusu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanabilecek.

Sınavlarda adaylara fazlacatan seçmeli 100 sorudan oluşan bir test uygulanacak. Bu imtihanlarda 100 puan üzerinden 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK İMTİHANI ŞARTLARI

Uzman öğretmen unvanı için yapılacak yazılı imtihana müracaatta bulunacak öğretmenlerde;

a) Yazılı imtihan müracaat tarihinin son günü prestijiyle aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunmak,

b) Öğretmen olarak bakılırsav yapıyor olmak,

c) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmamak,

ç) Öğretmenlerin mesleksel gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olmak,

d) Uzman Öğretmenlik Mesleksel Gelişim Çalışmalarını tamamlamış olmak, kaideleri aranacaktır.

Başöğretmen unvanı için yapılacak yazılı imtihana müracaatta bulunacak uzman öğretmenlerde;

a) Yazılı imtihan müracaat tarihinin son günü prestijiyle uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunmak,

b) Uzman öğretmen olarak nazaranv yapıyor olmak,

c) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmamak,

ç) Uzman öğretmenlerin mesleksel gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 240 saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olmak,

d) Başöğretmenlik Mesleksel Gelişim Çalışmalarını tamamlamış olmak, kaideleri aranacaktır.

Yazılı imtihana müracaat koşullarını taşıyanlardan eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak vazife yapmakta olanlar ile aylıksız izinde bulunanlar dâhil olmak üzere, ilgili mevzuat uyarınca verilen müsaadeleri kullanmakta olanlar da müracaat yapabilecektir.

Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanlar, cezaları özlük evrakından silindikten daha sonra uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanı için müracaatta bulunabilecektir. Özel öğretim kurumlarında nazaranv yapan öğretmenler/uzman öğretmenler ile Bakanlığın haricindeki kamu kurumlarında nazaranv yapan öğretmenler/uzman öğretmenler de kelam konusu yazılı imtihana aranan kuralları taşımaları kaydıyla müracaatta bulunabilecektir. Müracaatta bulunacakların kaideleri taşıyıp taşımadıkları özel öğretim kurumlarında nazaranv yapan öğretmenler/uzman öğretmenler bakımından Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce; öteki kamu kurumlarında vazife yapan öğretmenler/uzman öğretmenler bakımından ise bakılırsav yaptıkları kurumlarca belirlenerek koşulları taşıyanların listesi 26 Eylül 2022-03 Ekim 2022 tarihleri içinde Genel Müdürlüğe/Bakanlığa gönderilecektir.