Vatandaştan Tarım Kredi indirimi yorumu: Fark eden hiç bir şey yok…

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Vatandaştan Tarım Kredi indirimi yorumu: Fark eden hiç bir şey yok… Tarım Kredi Kooperatifi’nin, kendi marketlerinde 30’u aşkın eserde indirim uygulanacağını duyurması dar gelirli vatandaşı beklenti içine sokmuştu lakin yurttaşlar umduğunu bulamadı. Birden fazla vatandaş hiç bir indirim nazaranmediklerini söylerken, bir kısmı da indirimin yetersiz olduğunu lisana getirdi.

Kamera: Ali Selim YAMANLI/İSTANBUL

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde 30’un üzerinde esere indirim yapılacağını duyan vatandaşlar reyonlarda hayal kırıklığıyla karşılaştı.

İndirim niçiniyle dün ve bugün erken saatlerde marketlere giden vatandaşlar, meblağların hafta sonu ile tıpkı olduğunu ve bir iki eserde cüzi oranlarda indirim yapıldığını söylemiş oldu.

İstanbul Kağıthane’de, market alışverişinden çıkan vatandaşlara mikrofon uzattık, “tutarları nasıl buldunuz?” diye sorduk.

Verilen karşılıklar şu biçimde oldu:

“MARKET MARKET KIYAS YAPAR HALE GELDİK”

Hasan Yılmaz:
“Diğer marketlerden daha pahalı… (İndirim bulamadınız mı?) Yok. Kuşbaşı etin 400 gramı 51.50 lira. A101 de 49 liraya satıyor. Salça orada 16.50 lira, burada 16.25 lira… 25 kuruş indirmiş. (Market market kıyas yapar hale mi geldik?) Motamot. (Bu durum zorluyor mu sizi?) Güç tabi canım Allah Allah… Ben bir anormallik gördüm.”

“FİYATLAR şimdi AYNI”

Serdal Eren:
“Fiyatlarda fazlaca değişen bir şey yok, şimdi tıpkı duruyor. (30’un üzerinde eserde indirim yapılacağı söylenmişti…) Valla birkaç eserde indirim var fakat vakit içinde düşecek herbiçimde. (Yeterli değil miydi indirim? Beklediğinizi bulamadınız mı?) Aradığımı fazlaca da bulamadım. (Diğer marketlerle kıyas yaptınız mı?) Artık onlara da bakacağım. (Hangisi en uygunsa oradan mı alacaksınız?) Motamot o denli yapacağız. Ekonomiyi düşünmek lazım. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Evet. Geçen yılla bu sene içinde yüzde 150-200 fark var.”

“SEVDİĞİMİZ ÇAYIN BİLE İNDİRİMİNİ GÖREMİYORUZ”

İlham Beyefendi:
“Ürünlerde bu indirimi hayli fazla bakılırsamiyoruz. Genel tüketim materyallerinde indirim var ancak o kadar da değil. (Beklentinizin altında mı kaldı?) Çok altında. Millet olarak sevdiğimiz çayın bile indirimini bakılırsamiyoruz. Yüzlerce eser içinde 10-20 tane eserde indirim olması epeyce fazla bir rahatlık sağlamaz.”

“BÜTÜN MARKETLERİ niye HESAP YAPARAK GEZİYORUZ?”

Fatma Barış:
“(Diğer marketleri incelediniz mi buraya gelmedilk evvel?) Tabi ki. (Ortalama ne kadarlık bir fark var?) Çok değil lakin biraz var. (Daha fazla indirim bekler miydiniz?) Bütün marketlerden bekliyorum, yalnızca burası değil. (Market alışverişleri bütçeyi zorluyor mu?) Zorlamaz mı? Sizinkini zorlamıyor mu? Zorluyor tabi ki… Bütün marketleri niye hesap yaparak geziyoruz? Zorladığı için geziyoruz.”

“BURASI DAHA PAHALI”

Pembe Yavuz:
“Daha değerli. (Buraya gelmeden öbür marketlerdeki fiyatları incelediniz mi?) Artık gidiyorum. (Orada da istediğiniz fiyatlar yoksa?) Yoksa bir daha kıymetli alacağız mecbur…”

“İNDİRİM YAPILMIŞ LAKİN MATERYAL YOK”

Cemal Çelik:
“İndirim yapıldı da artık de içeride materyal kalmamış. Bu hafta gelir mi sanki? Gelmez. (Aradığınızı bulamadınız mı?) Bulamadım. Bulamadık valla. (Ne bakmıştınız?) Şeker baktık, peynir baktık, yok.”

“ELİM BOŞ ÇIKTIM”

İsmini vermek istemeyen vatandaş:
“(Ellerini göstererek) Bak boş çıktım. Nitekim indirim yok. (İstediklerinizi alamadan mı çıktınız?) Alamadan çıktım. İnan ki indirimli günlerde öbür marketler daha güzel.”

“FARK EDEN HİÇBİR ŞEY YOK”

İsmini vermek istemeyen vatandaş:
“Aynı fiyatlar, hiç fark eden bir şey yok ki. ‘İndirim, indirim’ de ne olacak? 1-2 lira indirim… bir daha birebir, yüksek oluyor fiyatlar… Fark eden hiç bir şey yok. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Zorluyor tabi.”