Vehbi Koç Vakfı yeni lise binasının temelini attı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Vehbi Koç Vakfı yeni lise binasının temelini attı Vehbi Koç Vakfı, “eğitim” alanında yürüttüğü çalışmalar kapsamında geleceğin Koç Okulu yerleşkesinin birinci adımını atmak üzere ‘Koç Okulu Yeni Lise Binası’ temel atma merasimini gerçekleştirdi.

Merasime, Vehbi Koç Vakfı İdare Konseyi Lideri ve Koç Holding İdare Konseyi Üyesi Semahat Arsel, Çiğdem Simavi, Koç Holding İdare Konseyi Üyesi İpek Kıraç, Kıraça Holding İdare Konseyi Lideri İnan Kıraç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Turizm, Besin ve Perakende Kümesi Lideri Tamer Haşimoğlu, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez, Koç Okulu Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Günel ve okul idaresinin katıldı.

Koç Holding İdare Şurası Üyesi İpek Kıraç, konuşmasına annesi Suna Kıraç’ın 1988 yılında Koç Okulu’nun açılışında yaptığı konuşmadan alıntı yaparak başlarken şöyleki devam etti: “Arşivlerden Annemin Koç Okulu’nun açılışında yaptığı konuşmayı buldum. Onun birinci cümleleri ile bu konuşmaya başlamak istiyorum: ‘Bazı özel günlerde insanın hislerini ve fikirlerini sözlerle ifade etmesi son derece güç, hatta vakit zaman imkânsızdır. İşte bugün o denli bir gün…’ Annemin dediği üzere bugün de motamot o denli bir gün. Koç Lisesi’nin temel atma merasimini annemin doğum gününde yapmak, kendisine verebileceğimiz en büyük ikramdır. Onun için eğitimin ve bu okulun birinci şartı öğrencilerini dünyaya hazırlayan, rekabetçi ve nitelikli bir içeriğe sahip olmasıydı. Ülkemiz ve bizler için epeyce kıymetli olan bu okulun gayesi, ilgi ve yetenekleri ölçüsünde bedenen ve fikren yetişmiş, sağlıklı bir kişiliğe sahip öğrenci yetiştirmek. Atatürk prensip ve inkılapları doğrultusunda eğitime sahip çıkmaktır. Bugün, yeni binamızın dışını biz yapıyoruz, içini Suna Kıraç vizyonu ile dolduruyoruz.”

Merasimde konuşan Koç Okulu Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Günel, Koç Okulu’nun projedeki maksadının öğrencilerinin ve öğretmenlerinin ders ve ders dışı vakit içinderını, öğrenme ve öğretme süreçlerinde onlara en çok randımanı sağlayacak, içlerindeki yaratıcılığı körükleyecek, ilham ve coşku verecek, inançlı ve sağlıklı bir öğrenme ortamında geçirmeleri olduğunu belirtti.

Koç Okulunda eğitim süreçlerinin yalnızca sınıflarda değil, okulun tüm alanlarında gerçekleşmesi yeni binanın dizaynını şekillendirdi

Okul topluluğunun inanç ortasında eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürebileceği, geleceğin eğitim kurgularına çeviklikle adapte olabilecek yapıların tasarım ve inşaatlarının fazlandırılacağı süreçte, 2021-2022 eğitim yılında yeni lise binası, daha sonrasındaki etapta ise Öğrenme Merkezi/Kütüphane ve Spor Kompleksi binalarının inşaatları ile lise yerleşkesinin mimari gelişmeninin tamamlanması hedefleniyor. DB Mimarlık liderliği, iç mimari kapsamında Trung Le/ThisIs180 danışmanlığı ve PAB Mimarlık yürütücülüğü ile tasarımı gerçekleşen binanın inşaatı Ark İnşaat tarafınca tamamlanacak. Yaklaşık 14.000 metrekarelik alana yayılmış olan proje kapsamında, 65 derslikli bir tahsil kompleksi hayata geçirilecek.

Gereksinimlere yönelik yapılan tahliller kapsamında derslik sayıları, disiplinlerarası iş birliğini güçlendirecek kısım alanları, okulun süratli günlük akışı ortasında öğrencilerin toplumsal ve duygusal gelişimlerine takviye olacak alanların yanı sıra, MEB mevzuatı gereklilikleri yeni dizayna yansıtıldı. Koç Okulunun mekansal kurgu ve kıymetleri ortasında bulunan eğitim süreçlerinin yalnızca sınıflarda değil, okulun tüm alanlarında gerçekleşmesi, mevcut yapılarla yeni yapılan binaların bağlarının kurgulanması, yerleşkenin varlıklı imkanlarının görsel ve fizikî olarak iç yerlere taşınması, lise yapılarındaki mevcut koridor tertibinin okul ortasında süregelen yaşantının sahnesine dönüşmesi temelleri tasarımı şekillendirdi.