Yabancı asıllı öğrenci kontenjanında önemli artış

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Yabancı asıllı öğrenci kontenjanında önemli artış Türkiye’de biroldukca üniversitede YÖS ile üniversitelere yüzde 31 oranında yabancı öğrenci alınacak bulunmasına reaksiyon yağıyor. 2021-2022 yılında YKS ile 988 bin 210 öğrenci alınırken yüzde 31 oranla 306 bin 354 yabancı asıllı öğrenci alınacak olması başta öğrenciler olmak üzere eğitim topluluğu ve pek epeyce vatandaşı huzursuz ediyor.

KÜTAHYA YÜZDE 51,88 ORANLA LİSTE BAŞINDA

74 vakıf üniversitesi, 129 devlet üniversitesi ve 4 vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere 207 üniversitesi bulunan Türkiye kapılarını yabancı asıllı öğrencilere açtı. Türkiye genelinde yüzde 31 oranla yabancı öğrenci tahsil nazarancekken yüzde 51,88 oranla en çok yabancı asıllı öğrenci ağırlayacak vilayetlerin başında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi geliyor. Bartın Üniversitesi yüzde 48,01, Bilecik Pir Edebali Üniversitesi yüzde 47,28, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi yüzde 47,27 ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi yüzde 46,20 oranla yabancı asıllı öğrenci tahsil nazarancek. Yabancı asıllı öğrencilere verilen kontenjanın yüksek olması reaksiyonla karşılandı.

BU DURUM TASA VERİCİ SONUÇLAR DOĞURACAKTIR

Eğitim Sen Kütahya Şube Lideri Can Develi, “Son YKS imtihanının akabinde açıklanan üniversite kontenjanlarından yabancı öğrencilere ayrılan kontenjanların arttırıldığı ve kimi üniversitelerde bu yıl 1. sınıfa gidecek öğrencilerin yüzde 50’sinin yabancı öğrenci olacağı ülke genelinde de bu oranın yüzde 30’ları bulduğu duyumunu aldık. Bu bağlamda ilimiz Dumlupınar Üniversitesi yabancı kontenjanını yüzde 51,88 ile en epeyce arttıran üniversite olmuştur. Yani bu yıl 1. sınıfa başlayacak her iki öğrenciden biri yabancı öğrenci olacaktır. elbette bu durum pek kaygı verici sonuçlar doğuracaktır. Bu kontenjanların devam etmesi durumunda esasen var olan ülke genelinde gençlerimizin işsizlik sorunu ilerleyen senelerda katlanarak artacaktır. İşsizliğe devayı kamusal kaynaklardan ve kamu istihdamını arttırarak evvela gençlerimizin gelecek telaşlarını yok etmeliyiz” dedi.

FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNİN DERİNLEŞMESİ DEMEK

aslına bakarsanız var olmayan fırsat eşitliğinin daha da derinleşeceği telaşını taşıdığını tabir eden Develi, “YKS imtihanının niteliği ortadayken herkesçe malum olduğu üzere YÖS imtihanının kazanılması pek kolay ve imtihan kriterleri muhakkak değildir. YÖS imtihanını kazanan tüm yabancı öğrenciler ülkemizin nispeten nitelikli üniversitelerine gidebilirken bizim öğrencilerimizin bu okullara girmesi pek zordur. Bu fırsat eşitsizliğinin derinleşmesi demektir. bununla birlikte aslına bakarsanız dünyada birinci 500’e çabucak hemen üniversitelerimizden girebilen yok iken nispeten nitelikli üniveritelerimizin eğitim kalitesinin aşağıya çekilmesi kelam konusu olacaktır. Üniversitelerimizin niteliğinin artırılması için demokratik, laik, eşit ve özgür bilim üretme ortamının yaratılması gerekir. Bunun için nitelikli ve liyakat sahibi gençlerimizin, öğretmenlerimizin önü açılmalıdır” halinde konuştu.

ÜNİVERSİTELERİN FİYATLI DURUMA GELEBİLECEĞİ TELAŞI YARATIYOR

Kamusal ve parasız eğitimden yana olduklarını söz eden Deveci şu biçimde konuştu:

“Bize gelen duyumlara nazaran YÖS imtihanını kazanan öğrenciler kamu üniversitelerinde üniversite ve kısımlara göre değişen fiyatlar ödeyerek okuyacaklardır. Bu durum bir tarafınca bakıldığında tüm üniversitelerin vakit içerisinde fiyatlı duruma gelebileceği kaygısı yaratmaktadır. Bizler kamusal ve parasız eğitimden yana halimizi göstermeliyiz. Kazanılan bir imtihanın akabinde ayrıyeten fiyatlandırılmış üniversitelerde eğitim-öğretim olması kabul edilemez.

İlimiz özelinde her iki öğrenciden birinin yabancı olması hem yerleşke içerisinde hem kentte aksilikler ortaya çıkarabilir. İlimiz halkı ile öğrencilerin ahenk sorunu yaşayacağı aşikardır. Bu da tasa vericidir. Yabancı öğrencilerin eğitim lisanına ahenk sorunu eğitimin niteliğini düşürecektir. Son gelişme üniversite imtihan barajının düşürülmesiydi. Buradaki işsizliği gizlemenin bir emel olduğu ortada iken başka bir hedefi da yabancı öğrencileri üniversitelere alarak üniversiteleri ticarileştirmek midir? Kütahya Eğitim-Sen olarak gayretimiz kamusal, nitelikli, demokratik, laik ve fırsat eşitliği olan bir eğitim sistemi yaratmak içindir.”

İZMİRLİ ÖĞRENCİLER DE REAKSİYON GÖSTERDİ

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) öğrencileri de yeni eğitim periyodu için açılan 21 bin 260 kişilik kontenjanın 10 bin 165’inin rektörlük tarafınca yabancı asıllı öğrencilere ayrılmasına reaksiyon gösterdi. Üniversite yerleşkesi girişinde toplanan öğrenciler, ‘Üniversiteler ticarethane değildir’ sloganı atarak, ‘Eğitim haktır, satılamaz’, ‘Üniversiteler ticarethane değildir’, ‘Ya DEÜ ya rant” yazılı dövizler taşıdı. 21 bin 260 kişilik kontenjanın 10 bin 165’inin yabancı öğrencilere 2 bin 800 TL ile 54 bin TL içinde değişen fiyatlarla açılmasına reaksiyon gösteren gençlere CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır da dayanak verdi.

YABANCI KONTENJANI 41 KAT ARTTI

Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği basın açıklamasına katılan Milletvekili Bayır, 2019 yılından bu yana yabancı kontenjanının 41 kat artırıldığını söylemiş oldu. Bayır;

“Örneğin; Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi için açtığı 500 kişilik kontenjanın 250’si yabancı öğrencilere ayrıldı. Yabancı öğrenciler üniversite imtihanına girmeden Hukuk Fakültesinde okumak için yıllık 7 bin 300 Türk Lirası karşılığında okuyabilecek. Yani, parası olan yabancı öğrenci üniversite imtihanına girmeden devlet üniversitesinde hukuk okuyor. 9 Eylül Üniversitesi rektörü, üniversite borcunu hukuk eğitimini satarak karşılayamaz. Bunu yapacağınıza; taraf olduğumuz Lizbon kontratı ve Bologna sürecine karşın denklik bekleyen yaklaşık 64 bin gencimiz var. Yurt haricinde eğitim görüp yatay geçiş ile Türkiye Cumhuriyeti’nde, kendi ülkesinde eğitimine devam etmek isteyen öğrencileri üniversiteye kabul edin. Bunu yapın ki kuşkularımız oluşmasın. Bir taraftan denklik bekleyen öğrencilerimiz varken, yabancı asıllı öğrenciler alınıyor” dedi.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ KİMSENİN ART BAHÇESİ DEĞİLDİR

Öğrenciler ismine açıklama yapan Deniz Özçelik, üniversitenin ticarethane haline getirilerek, rant alanı haline getirilmesini asla kabul etmediklerini belirterek şöyleki konuştu:

“Kontenjan ayrılan yabancı öğrencilerin girdikleri imtihanın, milyonlarca öğrenci arkadaşımızın girdiği YKS’ye kıyasla çok sıradan ve niteliksiz bir imtihan olduğu açıkça gözlenmektedir. İmtihanlar içindeki bu uçurum, bariz biçimde eğitimde fırsat eşitliği unsuruna terstir. Bu durum beraberinde daha sonraki yıllar için okulun eğitim kalitesinin düşmesi bakımından büyük tehlike arz etmektedir. Ayrıyeten mevcut fiziki yetersizlikler ayyuka çıkmışken okulun toplam kontenjanı on üç binden yirmi bir bine çıkmıştır. Halihazırdaki fazla öğrenci nüfusuna yetersiz gelen bu fiziki imkanlar abartılı yabancı kontenjan artışıyla birlikte; bitmeyen yemekhane sıraları daha da uzayacak, dolu olan amfiler daha da taşacak, ring kuyrukları ise artık hiç bitmeyecektir. Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri olarak; üniversitelerin ticarethanelere dönüştürülmesini ve rektörlük tarafınca alınan bu kararla okulumuzun rant alanına çevrilmesini kabul etmiyoruz.

Alınan bu kararla bir arada Dokuz Eylül Üniversitesi bilime, eğitime ve adalete daha da yabancılaşacaktır. Usulsüzlüğün metot haline geldiği üniversitemizde alınan bu kararla bir arada usulsüzlüklere yeni birinin daha eklendiği gözler önüne serilmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi kimsenin art bahçesi değildir. Okulumuzun niteliksiz hale getirilmesine, emeklerimizin parayla satılmasına göz yummayacağız! Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri olarak yabancı öğrenci kontenjanına ait alınan bu karardan büyük tasa duymaktayız. Kontenjanların makul düzeylere çekilmesini, yabancı öğrenci imtihanının adalet ve eşitliğe uygun olarak YKS ile emsal nitelikte olmasını ve rektörlüğün bu karardan acilen dönmesini talep ediyoruz. Kamu üniversitesi kontenjanlarının aşikâr bir fiyat ile ranta açılmasını kabul etmiyoruz.”