Yabancı futbolcuların dolandırılması davasında cezalar belirli oldu!

tesbih

New member
Yabancı futbolcuların dolandırılması davasında cezalar belirli oldu! İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuksuz sanıklar Paha Okşar, Yalçın Fatih İlek, İskender Çam ve Hurşit Ünözkan ile avukatları hazır bulundu. Sanık Salih Bayraktar ise duruşmaya katılmadı. Şikayetçi futbolcular da duruşmaya katılmadı.

ŞİKAYETÇİLER CEZALANDIRILMALARINI TALEP ETTİ

Şikayetçi Hugo Rodellega’nın avukatları, hatanın Paha Okşar istikametinden oluştuğuna ait mütalaaya katıldıklarını, fakat Yalçın Fatih İlek tarafından de oluştuğunu düşündüklerini belirterek sanıkların cezalandırılmasını talep ettiklerini belirttiler.

“ALACAĞIM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Sanık Kıymet Okşar, “Hugo Rodellega’nın Trabzonspor’a transferi için çalışma yapmadım, onu Fatih beyefendi yaptı. Ben Galatasaray’a transferi için çalıştım ve bedel kattım futbolcuya. Trabzonspor’a ondan sonrasında transfer oldu. Bunun ismi fırsat tellallığıdır. Yaratmış olduğum fırsattan dolayı alacağım olduğunu düşünüyorum. Hugo para vermemek için alacağım niçiniyle temelsiz savlarda bulunmaktadır. Hatasızım. Beraatimi isterim” dedi. Okşar’ın avukatı da müvekkillerinin futbolcu temsilcisi olduklarını belirterek futbolculara bedel kazandırıldığını tabir ettiler.

“HİÇ KİMSEYE ZİYANIM YOKKEN 155 GÜN MAHPUS YATTIM”

Sanık Yalçın Fatih İlek ise “Başımıza gelen bu olay, karşı taraf avukatları adliye önünde gazetecilere ‘futbolcularımız dolandırıldı’ diyerek açıklama yapmasıyla başladı. O devir beni 238 defa aramış Hugo’nun tanımadığını inandırdılar. Müştekilere milyonlar kazandırdım. Bana olan borçlarını ödemedikleri için icra takibi başlatıyorum ve yargılanıyorum. İcra takibine bir itiraz da yok. Bunların yüzünden mahpus yattım ve çıktım insanlara dolandırıcı olmadığımı anlatmaya çalışıyorum. Mesleksel prestijim zedelendi. Alacaklarımı alamadım. Hiç kimseye ziyanım yokken 155 gün yattım. Hatasızım masumum” diye konuştu. Öteki sanıklar da beraatlerini talep ettiler. Son kelamları sorulan sanıklar, hatasız olduklarını ve beraatlerini talep ettiklerini söylemiş oldu.

BİR SANIĞA CEZA BAŞKALARINA BERAAT

Mahkeme heyeti, sanık Paha Okşar hakkında “Nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs” kabahatinden 2 yıl 6 aya kadar mahpus ve 11 bin TL isimli para cezasına çarptırdı. Öbür sanıkların ise beraatine karar verildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Futbolcu Hugo Rodellega, Deivson Rogerio Da Silva, Silvestre Manuel Goncalves Varela, Luis Francisco Grando, Marvin Renato Emnes ve Manuel Maroun Da Costa Trindade tanımadığı şahıslarca haklarında milyonlarca liralık icra takibi başlatıldığı ve dolandırıldıkları nedeni öne sürülerek savcılığa başvurmuştu. Futbolcuların şikayeti üzerine savcılık olayla ilgili soruşturma başlatmıştı. Futbolculara yönelik ilamsız icra takibi başlatan Bedel Okşar, Fatih İlek ve İskender Çam ile Salih Bayraktar ve Hurşit Ünözkan hakkında “Nitelikli dolandırıcılık” kabahatinden dava açılmıştı.