Yarım asırda 250 bin öğrenciye burs verdik

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Yarım asırda 250 bin öğrenciye burs verdik Türk Eğitim Vakfı (TEV) verdiği eğitim burslarıyla 54 yıldır Türkiye’nin en doğusundan en batısına binlerce başarılı gencin ömrüne dokunuyor. Yalnızca üniversitelilerin değil bağışlarla oluşturduğu fazlaca sayıda burs fonuyla Türkiye’nin neresinde bir yara açılsa eğitim seferberliği başlatıyor. Soma Fonu, Elazığ Zelzelesi Fonu yalnızca ikisi… En son ‘TEV Corona Kahramanlarına Vefa Fonu’ birinci yılında bağışlarla 6 milyonu aştı. TEV İdare Şurası Lideri endüstrici Rona Yırcalı bursa gereksinimi olan öğrenci sayısının her yıl iki kat arttığına işaret etti ve vakıflara epey büyük iş düştüğünü anlattı…

Eğitim aşığı bir ailenin temsilcisi olan Rona Yırcalı, Hande Zeyrek’in sorularını yanıtladı.

TEV’le yollarınız ne vakit kesişti?

Merhum Vehbi Koç, 1967’de Türkiye’nin her tarafınca 205 iş insanını ve kanaat liderlerini bir ortaya getirip bu biçimde bir yapı oluşturmuş. Babam da o bireylerden bir tanesiydi. Vehbi Beyefendi bir yemekte TEV’in idare şurasına girmemi istedi. Bugün, yarım asrı deviren esaslı bir vakıfız. Bu vakte kadar Türkiye ortasında 250 binden çok burs verdik. Üniversite öğrencilerine senede 10 ay 700 TL burs veriyoruz.

TEV müracaatların ne kadarına yanıt verebiliyor?

TEV olarak her yıl 7 bin öğrenciye burs veriyoruz. Pandemide bursiyer sayımızı 7500’e çıkardık. Afet burslarımız (Elazığ, İzmir depremleri), Corona Fonu, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde üstün potansiyelli öğrencilerimize verdiğimiz burslarımızla sayı 8000’i aştı. Şu anda yurt dışı burs desteğimizle de verdiğimiz burs sayısı 8242 oldu. Arttırmak istiyoruz, zira muhtaçlık hayli.

Yurt haricinde okumak isteyen gençlere de dayanak oluyorsunuz…

2 bin civarı da Türkiye haricinde burs verdik. 9 ülkede bursiyer 200 üniversitelimiz eğitim görüyor.

Dedesinin madalyası baş köşede

Muhtaçlığı olan fazlaca bağışlar kıymetli

Yırcalı, “Eskiden bize yapılan müracaatın 10’da birine yani 10 çocuktan birine burs veriyorduk. Artık 20 -25 çocuktan birine verebiliyoruz. Hepsi muhtaçlık sahibi. Onun için bağışlar önemli” dedi ve şunları söylemiş oldu: “Banka idare konseyi başkanlığından Dünya Odalar Federasyonu Başkanlığı’na kadar yaptığım birçok işten en değerlisi TEV’dir. Kıymeti hiç bir şeyle ölçülemez… Bize yeterli niyet ve hizmet emanet edilmiş. Bu emanete gözümüz üzere bakmak zorundayız.”

Öğretmen maaşı yetmediği için sürücülük yapıyor

6 yıldır TEV İdare Şurası Lideri olarak nazaranv yapıyorsunuz. Halk ve kurumlar eğitime takviyeye bu kadar gönüllüyken niye hâlâ eğitimde fırsat eşitliğini konuşuyoruz?

Her şeyi bir kenara bırakalım. İnternet irtibatı yok. Çocuk aslına bakarsan güç oturuyor bir de cep telefonla derse bağlanıyor. TEV’in kurduğu okullarından TEVİTÖL Lisesi’ne Anadolu’dan gelip birinci kez deniz nazarann lise öğrencisi var. Birinci kere tiyatroya giden var. Eğitim epeyce büyük bir kitleye hitap ediyor. Öğretmenlerin eğitilmesi gerek. Ben şahsen bilip görüyorum, öğretmenler mesleği haricinde sürücü olarak çalışıyor. Zira parası yetmiyor. İki çocuğu okuyor, biri üniversitede… Meskenin masrafı, okul masrafları derken aldığı para yetmiyor. Minibüs sürücülüğü yapıyor. Sen bu adamdan çocuğunu ilgiyle okutmasını bekleyemezsin. Anadolu kentlerinde bu daha epeyce görülüyor. Mübalağa etmiyorum. En değerli adım, uzun vadede öğretmenlerin eğitimi…

TEV, Hakkari’den Edirne’ye kadar her yıl 7 bin öğrenciye burs sağlıyor.

Corona kahramanlarının emaneti evlatlarının eğitimine dayanak kelamı

Corona sürecinde neler yaptınız?

Uzaktan eğitimde büyük bir eşitsizlik yaşandı. İstanbul ortasında dahi internet altyapısının kâfi olamadığı yerler vardı. Kimi meskenlerde 3- 4 çocuk var lakin bilgisayar yok yahut 1 tane var. Onlara teknoloji yardımı yaptık. 250 bursiyerle başladık fakat bugün sayı bine ulaştı..

TEV bursiyerleri, her yıl vakfın kuruluş yıl dönümünde bir ortaya geliyor.

Corona Kahramanları Vefa Fonu’nda datalar nedir, kaç çocuk yararlanıyor?

Corona başladığında tabiplerin vefat haberlerini gördük. Hatta iki çocuklu genç bir hekim ileti yazmıştı “Ne olur çocuklarıma bakın” diye. Bu bizi tetikledi. Sıhhat çalışanları için TEV Corona Kahramanları Vefa Fonu başlattık. daha sonrasında kapsamı genişlettik başka meslek kümelerinden corona kurbanlarının çocuklarına da burs imkanı sunduk. Bayan Tabipler Eğitime Dayanak Vakfı’nın, tıpkı gayeye hizmet eden değerli teşebbüsleri ‘Emanetiniz, Emanetimizdir’ projesiyle ‘Corona Kahramanlarına Vefa Fonu’ burs projemizi birleştirerek, çocuklarımızın eğitim hayatlarında yanında olacağız. Bu fona dayanak 10 milyona yaklaşıyoruz. 238 çocuk şu an bu burstan faydalanıyor. Müracaatlar internetten yapılıyor.