Yeni eğitim periyodunda pandemiyle çaba için aşı kural

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Yeni eğitim periyodunda pandemiyle çaba için aşı kural COVİD- 19 sürecinde gündeme gelen varyantlarla birlikte, hastalığın çocuklara da bulaştığı gözlemleniyor. ABD başta olmak üzere çocuk hadiselerinde artış gözlenirken uzmanlar ülkemizde de çocuklarda bulaş olaylarının arttığına dikkat çekiyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri ve Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi Prof. Serhat Ünal, yeni eğitim periyodunda 12-16 yaş ortası altta yatan önemli hastalığı olanlar ve 16 yaş üstü her insanın aşılanması gerektiğini söylüyor. hem de Sabri Ülker Vakfı Bilim Konseyi üyesi olan Prof. Serhat Ünal, yeni eğitim devrine sağlıklı biçimde devam edilmesi için aşının kaide olduğunu belirtiyor.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla bir arada çocukların aşılanması gündeme geldi.Dünya genelinde 12 yaşa kadar çalışmaların başlamasıyla birlikte ülkemizde de Sıhhat Bakanlığı’nın sonucuyla Türkiye’de 16 yaşından itibaren gençlerimizi aşılama sonucu çıktı. 12 yaştan itibaren dealtta yatan hastalığı olan çocuklara aşılama getirildi. Yeni eğitim periyodunda pandemiyle gayrette aşının kural olduğunu söyleyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri ve Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Serhat Ünal;Biontech’in 12 yaşından itibaren inançlı ve tesirli olduğuna dair yayınlanmış üçüncü faz çalışmaları var. Sinovac aşısının üç yaştan on sekiz yaşa kadar inançlı ve tesirli olduğunu gösteren ikinci faz çalışmaları da bitti. Sıhhat Bakanlığı’nın bildirimine göre Türkiye’de 16 yaşından itibaren gençlerimizi aşılama sonucu çıktı. 12 yaştan itibaren dealtta yatan hastalığı olan çocuklarda aşılama getirildi. Varyantların artması ilebirlikte, çocukluk yaşta da daha epey bulaşma başladı. ABD başta olmak üzere çocuk olaylarda artış oldu. Bizde de bir ölçü kıpırdanma var. O niçinle, 12-16 yaş ortası altta yatan önemli hastalığı olanlar ve 16 yaş üstü her insanın aşılanması önemli” dedi. Ünal, “Eğitimde aksamalar olduğu vakit epey daha makus sonuçlar oluşabilir. O yüzden ne yapıp edip yüz yüze eğitime devam etmemiz gerekiyor. Burada birinci öncelikli mevzu, tıpkı ortamda olanların sık sık aşılanması. Öğretmenler, servis sürücüsünden zili çalan memura kadar okul içerisinde ve etrafında olanlar, ebeveynler ve okulla bağlantısı olan, çocuğu okula gidenden başlamak üzere her insanın aşılanması lazım” diyerek Türkiye’de bu uygulamanın sürat kazanması gerektiğinin altını çizdi.

Aşıyla birlikte yeni düzenlemelere de uyulması değerli

bununla birlikte Sabri Ülker Vakfı Bilim Konseyi Üyesi de olan Prof Ünal;Aşılanma tam bulaşmaya mani olmasa da bu önlemlerin kesinlikle elimizde olması lazım” diyerek MEB ve Sıhhat Bakanlığı’nın hazırladığı genelgeye değindi. Okulların nasıl temizleneceği, hangi arada kaç metrekarede bir çocuğun olacağı, sıraların nasıl düzenleneceği, kaç dakikada bir ne biçimde yemek yenileceği, teneffüs ortalarının nasıl değerlendirileceği, çocukların okula girerken nasıl denetim edileceğini ve okul içerisinde maske takılması üzere değerli başlıkların kurallarla belirlendiğini söyleyen Ünal; “Kapalı ortamlarda maske aralık hijyen kuralları hayli önemli bir biçimde denetlenecek. Bundan daha sonra da ek önlemler olursa onlar da gündeme gelebilir. Aşılarda hâlâ çekinen vatandaşlarımız var. Şu anda kuşkuya mahal yok. Büyük bir yangın devam ediyor ve bu yangının söndürmekteki en kıymetli araçlarımızdan biri aşı” dedi. Aşı olmama tercihinin bireylerin kendi hür iradesi olduğunu lakin aşılanmamış şahıslar niçiniyle hastalığın yayılımının devam edebileceğine dikkat çeken Prof. Ünal, bunun giderek toplumsal bir meseleye dönüşeceğini belirtti. Prof. Ünal; “Kimseyi zorla aşı yaptırmak uygun değil lakin aşı olmamış şahıslar de okul meseladen yola çıkarsak, ek önlemlerin alınmasıhaftada iki sefer PCR testleri ya da süratli testlerle hastalığın olup olmadığını denetim etmek ve olanları erken yakalayabilmek için bir ek önlem de yapılmak zorunda” açıklamasını yaptı.

Sabri Ülker Vakfı hakkında:

Türk besin kesiminin duayeni Sabri Ülker anısına kurulmuş olan ve misyonunu Sabri Ülker’in hayat ideolojisinden derleyen Vakıf, toplumu beslenme ve sıhhat alanlarında bilimsel ve emniyetli bilgi ile aydınlatmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor. Avrupa Beslenme Vakıfları İrtibat Platformu’nun Türkiye’den tek üyesi olan Vakıf, 2009 yılından bu yana topluma sağlıklı ömür ve beslenme mevzularında sağlam bilimsel bilgiyi ulaştırmakta ve dünya genelinde referans kabul edilen kurumlar ile iş birliği ortasında Türkiye’nin referans kurumu olma amacıyla yoluna devam etmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı