Yeni Eğitim ve Öğretim Devrinde Kahvaltıyı İhmal Etmeyin

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Yeni Eğitim ve Öğretim Devrinde Kahvaltıyı İhmal Etmeyin Eğitim ve öğretim hayatlarına yüz yüze devam edecek olan öğrencilerin bu vakitte eğitimleri kadar konutlarında sağlıklı beslenmeleri de büyük kıymet taşıyor. Kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemi için sabah kahvaltısının ehemmiyetini vurgulayan uzmanlar, çocukların dinç bir biçimde çalışabilmesi ve bağışıklıklarını güçlendirmeleri için kahvaltılarında, orta öğünlerinde kalsiyum ve mineral açısından varlıklı olan sütün eksik olmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısım Lideri Prof. Dr. Neriman İnanç, günde 2 bardak süt içmenin zekâ gelişimi açısından büyük ehemmiyet taşıdığını ve okul muvaffakiyetini artırdığının kanıtlandığını belirtti. İnanç; “Yeterli ve istikrarlı beslenebilmek için her besin kümesini tüketmeye gereksinimimiz var. Süt, et, tahıl, meyve, zerzevat, yağ ve şekerlerden oluşan besin kümeleri ortasında sadece süt güç oluşumunda tesirli olan karbonhidrat, protein ve yağı bir ortada içeriyor. Sütün güç vermesinin yanı sıra bağışıklık sistemi açısından da ehemmiyeti büyük. Mevsim değişimiyle birlikte görülen bağışıklık sisteminin zayıflaması kararı üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında artma olurken, içeriğinde 40’tan fazla besin öğesi bulunan sütün tüketimi, grip, soğuk algınlığı, farenjit üzere hastalıkların önlenmesinde kıymetli rol oynuyor. Her gün sistemli olarak içilen iki bardak süt hem de çocukların günlük mineral muhtaçlığının tamamını karşılayabiliyor. Bu yüzden uygun beslenen çocukların okul başarısı, yetersiz ve istikrarsız beslenenlere nazaran daha yüksek oluyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı