YKS tercihleri için son gün: YKS tercih sonuçları ne vakit açıklanır?

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
YKS tercihleri için son gün: YKS tercih sonuçları ne vakit açıklanır? Aday öğrenciler, hayatlarına istikamet verecek, mesleklerini belirleyecek birinci adımı, yaptıkları YKS tercihleri ile atacak. 2021 YKS kılavuzunda üniversitelerin taban puanlarının yanı sıra kontenjanlarına da yer verildi. AYT ve YDT’de ilgili puan tipinde 180 ve daha fazla puan alan adaylar üniversite tercihleri için 4 yıllık kısımlar seçebilecek.

YKS TERİCHLERİ EKRANI ÖSYM AİS

YKS TERCİHLERİ NE VAKİT?

Yeni tercih tarihlerini de duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapılan değişiklikle bir arada öğrenci kardeşlerimiz 5 Ağustos’tan 20 Ağustos saat 23:59’a kadar üniversite tercihlerini yapabilecek. Her bir kardeşime güzel bir tercih periyodu ve başarılı bir üniversite hayatı diliyorum” tabirlerini kullandı.

YKS TERCİH SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANIR?

YKS tercih sonuçları için çabucak hemen ÖSYM tarafınca tarih verilmedi lakin YKS tercih süreçlerinin 20 Ağustos’ta sona erecek olmasının akabinde erişime açılabilecek. Kılavuzda yer alan bilgilere göre “Elektronik kayıt” 4-8 Eylül 2021 tarihleri içinde yapılacak. Bu tarihler baz alındığında sonuçların Ağustos ayının son haftasında açıklanması bekleniyor.

YKS TERCİH KILAVUZU 2021

YKS KONTENJAN VE TABAN PUANLARI

YKS TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI

Geçtiğimiz günlerde Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Değerli Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) adaylarımız; Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun şimdiki hali internet sitemizde yayımlanmıştır. 2021-YKS tercih süreçlerinizi belirlenen tarihler içinde http://ais.osym.gov.tr’den yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin iyi olmasını dilerim” tabirlerini kullandı.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih mühleti ortasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih müddeti ortasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kişisel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun haricinde tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Merkezimize posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri sürece alınmaz ve cevaplandırılmaz. Yalnızca elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

a) TYT ve/veya SAY, KELAM, EA, LİSAN yerleştirme puanları,

b) Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve şartları

göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir. Yerleştirme süreçlerinde bu kılavuz ile 2021-YKS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

* Ön lisans programlarını, 2021-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri içinde gösterebileceklerdir

* Yükseköğretim programlarını, 2021-AYT/YDT’de ilgili puan çeşidinde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri içinde gösterebileceklerdir.