Yüksekova’da 117 yaşındaki bayan koronavirüsü yendi

KesikÇayır

New member
Yüksekova’da 117 yaşındaki bayan koronavirüsü yendi Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Esendere beldesinin Akçadam köyünde, 1994 yılında 30 aile ömrünü sürdürürken, göçle bu sayı 2’ye düştü.

Şu an Engindeniz ve İsmailoğlu ailelerinden yalnızca 30 nüfusun bulunduğu köyde yaşayan Muteber Engindeniz, kimlikteki yaşıyla Türkiye’nin şu ana kadar koronavirüsü yenen en yaşlı bireyleri içinde bulunuyor.

4 ay evvel koronavirüse yakalanan ve hastaneye gitmeden meskeninde 14 gün karantinada kalarak virüsü atlatan 117 yaşındaki Engindeniz, uzun hayatını sağlıklı beslenmesine borçlu olduğunu söylemiş oldu.

“HER VAKİT HAREKETLİ BİR İNSAN OLDUM”

Küçük oğlu Sait Engindeniz’in meskeninde gelini ve torunlarıyla yaşayan Muteber Engindeniz, iki doz aşısını da yaptırdığını belirterek, herkesi aşı olmaya davet etti.

Engindeniz “19 yıl evvel eşimi kaybettim. Çocuklarım ve torunlarımla hayatta tutundum. Çocukluğumdan beri her gün süt, yoğurt, peynir ve bahçemde yetiştirdiğim sebzelerimi yerim. Giyecek haricinde kentte hiç alışveriş yapmadım. Her vakit hareketli bir insan oldum. Bu yaşıma kadar önemli bir hastalık da geçirmedim. Allah bana daha ne kadar ömür verecek bilmiyorum lakin bana yaşattığı hoş bir hayat için Allah’ıma her vakit şükrediyorum.” dedi.

“ZAMANINI TORUNLARIYLA GEÇİRİYOR”

Sait Engindeniz (39) ise “Köyümüz, yayla havasında. Havası, hoş, suyu pak; her şeyi doğal. Annem 1 yıldır artık ağır işleri yapmıyor. Yalnızca yemekler konusunda gelinlerine yardımcı oluyor. Neyin, nasıl yapılacağına bilhassa kış için yoğurt, peynirin nasıl koruma edeceğine yardımcı oluyor. Çalışmasına müsaade vermiyoruz artık. Vaktini torunlarıyla geçirsin, istiyoruz. Sıhhati hayli uygun. Ortada bir ceviz toplamaya çıkıyor. Şu an etrafımızda de 117 yaşında yaşayan birini duymadık.” dedi.

“NİNEMİZİ ÇOK SEVİYORUZ”

Ninesini epeyce sevdiğini ve onunla hoş vakit geçirdiğini anlatan 9’uncu sınıf öğrencisi Yezda Engindeniz de “Eski vakit içinderdan hayli kelam ediyor. Bu hususta bizi bilgilendirir. Bize, bilhassa kış aylarında yaşadıkları zorlukları ve gördüklerini anlatır. Okul saatleri haricinde günümüz ninemizle geçiyor. Allah sağlıklı ömürler versin. Onu fazlaca seviyoruz.” diye konuştu.